Racjonalista - Strona głównaDo treści
Bóg bez czlowieka?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Filozofia i światopogląd
NapisanoAutorTytuł
26-01-2007 13:29Jurkowski (61 punktów)Bóg bez czlowieka?
Analizujac te wszystkie religie i wyznania istniejace na swiecie, to tak naprawde nasuwa sie jeden, wspolny im wszystkime wniosek - ktos wierzy w tych bogow. Ktos wyznaje dana religie, kult, dekalog. Czy jakakolwiek religia, i dalej, jakiekolwiek bostwo istnialoby gdyby nie bylo ludzi w nia wierzacych? Wprost - czy jesli istnieje Bog to moglby istniec bez ludzi, czy moze wlasnie istnieje dlatego ze ludzie w niego wierza?....
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

wyszpolski (447 punktów)
Jeśli Bóg istnieje, to nie potrzebuje nawet jednego wyznawcy, w końcu w ciągu pierwszych paru dni, w ciągu których bóg podobno stworzył świat, nie istniał ani jeden wyznawca. Co do tego że ludzie są w stanie tworzyć boga itp. to o ile dobrze pamiętam, jeden z odłamów magii, konkretnie chyba magia chaosu zakładała że grupa ludzi jest sobie w stanie stworzyć egregora, godformę itp. Takim sposobem tłumaczono w kontekście np. cuda związane ze świętymi, że te osoby są tak mocno wpisane w psychike kolektywu, że mogą mieć jakąśtam moc. Ale takie rozważania niestety nie są już zbyt racjonalne, i wchodzimy w strefę krasnoludków
Jurkowski (61 punktów)
I wlasnie w tym jest caly sens. Wg mnie bog istnieje jedynie w jazniach swoich wyznawcow. Tyle
Patty Matheson (2087 punktów)
>Czy jakakolwiek religia, i
>dalej, jakiekolwiek bostwo istnialoby gdyby nie bylo ludzi
>w nia wierzacych? Wprost - czy jesli istnieje Bog to moglby
>istniec bez ludzi, czy moze wlasnie istnieje dlatego ze
>ludzie w niego wierza?....

Jeśliby istniał dlatego, że ludzi w niego wierzą, to byłoby cos w rodzaju kreacji rzeczwistości [myślą]. Jak nic nasuwa mi się motyff z Piotrusia Pana i wiary we wróżki... A skoro możemy Boga wykreować myślą, to co to za Bóg? To my jesteśmy wówczas Stwórcami. A zatem jeśli istnieje, to dlatego, że ktoś musiał ten Wszechświat stworzyć i takie tam, ale pewnie obeszedł by się bez ludzi. Ale my w to nie wierzymy, prawda, Bracia i Siostry Racjonaliści?
Oczywiście zawsze staje kwestia, co nazwiesz Bogiem. Religii jest wiele i każda ma jakąś wizję. Jest wielu bogów, nie ma żadnego, a i ten Jeden tez bywa przeróżniasty.
Jak to powiedział, zdaje się, LaVey: "Ludzie stworzyli Boga w różnych postaciach, wybierz tego, który Ci najbardziej pasuje."
$kRz@tEi$tK@ (5585 punktów)
No właśnie i to jest odpowiedź. Bóg jest wymysłem człowieka, bo bez człowieka nie byłoby tego Boga, więc Bóg tak na prawde nie istnieje.
Dudek (190 punktów)
"Bóg jest wielki, ale jeszcze większy jest ten co go stworzyl"
Ojciec Dyrektor (1704 punktów)
Polecam książkę Terrego Prattcheta pt. "Pomniejsze Bóstwa". Świetnie przedstawiono w niej to zagadnienie
Naprawdę, szczerze polecam!!

Nie polemizuj nigdy z idiotą! Najpierw ściągnie Cię na swój poziom, a później zniszczy doświadczeniem.

Wróć do listy wątków działu Filozofia i światopogląd

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365