Racjonalista - Strona głównaDo treści
Gideon Levy o mentalności Żydów

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Świat
NapisanoAutorTytuł
16-03-2018 09:53Arminius (25555 punktów)Gideon Levy o mentalności Żydów
Ocena 3 na 3
Gideon Levy - pisarz, publicysta, działacz polityczny, dziennikarz izraelskiego dziennika "Haaretz" - w podlinkowanym wystąpieniu dokonuje błyskotliwej i jakże trafnej analizy żydowskiej subkultury, syjonizmu, izraelskiego społeczeństwa, izraelskiej polityki opresjonowania Palestyńczyków, funkcjonowania lobby żydowskiego nad Potomakiem, posługiwania się oskarżeniem o antysemityzm jako bronią polityczną. Wypowiedź Leviego ukierunkowana jest na problem relacji żydowsko - palestyńskich - jednakże cały szereg uwag wypowiadanych przez niego wyśmienicie wpasowuje się w zaistniały kryzys relacji polsko - żydowskich - i tłumaczy dlaczego w relacjach z Żydami nie może być dialogu tylko jednostronny dyktat strony żydowskiej.
Levy stwierdza, iż dla zrozumienia poglądów i postawy strony żydowskiej koniecznym jest uświadomienie sobie trzech filarów żydowskiego psyche.
Po pierwsze przeświadczenie, iż Żydzi są narodem wyjątkowym i wybranym - ze wszystkimi konsekwencjami wynikającymi z tego faktu czyli traktowaniem z góry i z pogardą wszystkich innych wokół siebie.
Po drugie przeświadczenie, iż Żydzi są odwieczną i jedyną ofiarą prześladowaną wszędzie i przez wszystkich.
Po trzecie, wynikający w dużym stopniu z pierwszego przeświadczenia, rasistowski pogląd o tym, iż Palestyńczycy, w porównaniu Żydami, to ludzie gorszego sortu. Osobiście rozszerzyłbym tą tezę nie tylko na Palestyńczyków - ale na wszystkich innych ludzi, a z całą pewnością na Polaków.
Wykładu Gideona Leviego wysłuchałem z dużą satysfakcją - bo moje poglądy na temat ściśle korespondują z jego opiniami. Była to jednakże satysfakcja gorzka - bo przecież prezentuje on wybitnie złowieszczy i pesymistyczny obraz strony żydowskiej.


"The first value: we are the chosen people. Secular and religious will claim it. Even if they don’t admit it they feel it. If we are the chosen people, who are you to tell us what to do.

The second very deeply rooted value: we are the victims, not only the biggest victims, but the only victims around…. I don’t recall one occupation in which the occupier present himself as the victim. Not only the victim– the only victim….

There is a third very deep rooted value. This is the very deep belief again everyone will deny it but if you scratch under the skin of almost any Israeli you will find it there, the Palestinians are not equal human beings like us. They don’t love their children like us. They don’t love life like us. They were born to kill, they are cruel, they are sadists, they have no values, no manners… This is very, very deep rooted in Israeli society.

And maybe that’s the key issue. As long as this continues, nothing will move. We are so much better than them, so much more developed than them, more human than them.

All our dreams will never become true so long as this core conviction will not change."


mondoweiss.net/2018/03/gideon-question-crushed/
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Jan Rylew (3965 punktów)
>Wypowiedź Leviego ukierunkowana jest na problem relacji żydowsko - palestyńskich - jednakże cały szereg uwag wypowiadanych przez niego wyśmienicie wpasowuje się w zaistniały kryzys relacji polsko - żydowskich - i tłumaczy dlaczego w relacjach z Żydami nie może być dialogu tylko jednostronny dyktat strony żydowskiej.
W pewnym momencie Levy powiedział, że jeśli Izrael reaguje na jakieś działanie nerwowo to znaczy, że to działanie było słuszne. Od razu skojarzyło mi się to z reakcją Netanjahu na przyjęcie Przez Sejm nowelizacji Ustawy o IPN .
Gideon Levy właściwie opisał z detalami syjonizm jako rodzaj żydowskiego nazizmu. "Wyssiewamy to z mlekiem matki" - powiedział.
Jestem pod wrażeniem.
19-03-2018 13:19 
 Ocena 1 na 1
Arminius (25555 punktów)wrażenia
>Jestem pod wrażeniem.

Ja też. Krótko, treściwie i nadzwyczaj trafnie zaprezentował istotę problemu.

Wróć do listy wątków działu Świat
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365