 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Kościół i antyklerykalizm
| Napisano | Autor | Tytuł | | 02-10-2008 15:42 | G.K. (1679 punktów) | Unieważnienie chrztu | Planuję w ciągu najbliższych dni dokonać apostazji. Myślę, że nie będzie z tym problemów. Chciałem również unieważnić akt chrztu. Wiąże się to z usunięciem WSZYSTKICH moich danych osobowych z dokumentów kościelnych. I tu pojawia się problem. Mariusz o tym nie pisał w swoim felietonie, mimo, że jest to sprawa bardzo istotna.
Punkt 11 "Zasad postępowania w sprawie formalnego aktu wystąpienia z Kościoła" mówi:
"Jednocześnie należy wyjaśnić zainteresowanemu, że chrzest jest wydarzeniem, którego nie da się wymazać z historii życia człowieka, dlatego wykreślenie aktu z księgi chrztu nie jest możliwe. Gdyby ktoś powoływał się na prawo o ochronie danych osobowych, należy wyjaśnić, że w tej sprawie nie ma ono zastosowania: dane zawarte w księgach metrykalnych, jako udokumentowanie przyjętych sakramentów, są niezbędne do wykonywania własnych zadań Kościoła."
Jak to (szczególnie drugie zdanie) się ma do prawa polskiego (ustawa o ochronie danych osobowych) ? Do konstytucji (wolność wyznania)? Czy jedyną drogą, aby moje dane osobowe zostały całkowicie usunięte z ich dokumentów, jest droga sądowa ?
Proszę o rzeczowe odpowiedzi.
| Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
1 na 1 | Adam Wojtkiewicz (3958 punktów) | Odp: Unieważnienie chrztu. | Gdyby >ktoś powoływał się na prawo o ochronie danych osobowych, należy wyjaśnić, że w tej sprawie nie ma >ono zastosowania: dane zawarte w księgach metrykalnych, jako udokumentowanie przyjętych sakramentów, >są niezbędne do wykonywania własnych zadań Kościoła." >Jak to (szczególnie drugie zdanie) się ma do prawa polskiego (ustawa o ochronie danych osobowych) ?
Jest w ustawie o ochronie danych osobowych taki wyjątek, który powoduje, że może dana instytucja przechowywać i przetwarzać dane osobowe bez obowiązku rejestracji zbioru w giodo. Przykład jeden z wielu: aby firma mogła wystawić fakturę, musi dane swojego kontrahenta (osoby fizycznej lub prawnej) zarejestrować i przetwarzać i potem trzymać faktury 5 lat na wypadek kontroli urzędu skarbowego.
Jak to się ma do KRK to nie wiem, do czego im to potrzebne ani jak to uzasadniają, ale pamiętam że była taka sprawa jak twoja i zainteresowany przegrał, bo KRK uzasadnił, że spełnia ten wyjątek w tej ustawie.
>Do konstytucji (wolność wyznania)? Czy jedyną drogą, aby moje dane osobowe zostały całkowicie >usunięte z ich dokumentów, jest droga sądowa ?
No właśnie jak wyżej napisałem chyba nawet droga sądowa nie da rady.
>Proszę o rzeczowe odpowiedzi.
Ja na Twoim miejscu najpierw dokonałbym apostazji zgodnie z wszystkimi wymogami i procedurą KRK (niestety), a dopiero potem walczył dalej. Dodam, że apostazji na razie nie dokonałem bo nie jestem w stanie wygospodarować tyle czasu aby wszystko czego chcą załatwić. Może się doczekam aż będzie łatwiej.
Powodzenia! Adam
|
|
 | | Jancewicz (68 punktów) | nie wiem jak i będzie u ciebie ale u mnie odbyło się w ciągu 3 miesiecy najpierw zaszedłem do kancelarii powiedziałem ze chce się wypisać i wszystkie papiery zabrac itd pamietam jak na mnie patrzono jak bym mu rodzine zabił kazał mi czekać czekać i czekać ..... w koncu przyszedł jakiś jegomość i musiałem znowu mu wszystko tłumaczyc powiedział zebym mu podał adres telefon a potem dotałem listem wszystkie papiery Moim skromnym zdaniem powinieneś powiedzieć, że przepisujesz się do innego kościoła ale zebys wiedzial co odpowiedzieć jak zada tobie do jakiego chcesz się przepisać itd
|
|
|  | | Adam Wojtkiewicz (3958 punktów) | >nie wiem jak i będzie u ciebie ale u mnie odbyło się w ciągu 3 miesiecy najpierw zaszedłem do kancelarii powiedziałem ze chce się wypisać i wszystkie papiery zabrac itd pamietam jak na mnie patrzono jak bym mu rodzine zabił kazał mi czekać czekać i czekać ..... w koncu przyszedł jakiś jegomość i musiałem znowu mu wszystko tłumaczyc powiedział zebym mu podał adres telefon a potem dotałem listem wszystkie papiery >Moim skromnym zdaniem powinieneś powiedzieć, że przepisujesz się do innego kościoła ale zebys wiedzial co odpowiedzieć jak zada tobie do jakiego chcesz się przepisać itd >
Jeżeli śledzisz na bieżąco co się dzieje, to zauważyłeś że właśnie wydana instrukcja episkopatu nakazuje: osobiście się stawić, mieć 2 świadków, odpis aktu chrztu, ksiądz może cię odesłać na czas nieokreślony abyś się namyślił, jednym słowem bariery niesamowite. Może kiedyś się zdobędę na ten wysiłek.
|
|
 | | G.K. (1679 punktów) | Dziękuję za pomoc !
W takim razie pozostaje mi udać się dzisiaj do proboszcza i dokonać jedynie apostazji. Smutne, że nawet prawo stoi po ich stronie...
Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam ! G.K.
Każdy bóg umiera wraz ze śmiercią jego ostatniego wyznawcy.
|
|
 | 1 na 1 Osnowa (11779 punktów) (zablokowany) |
> Jest w ustawie o ochronie danych osobowych taki wyjątek, który powoduje, że może dana instytucja przechowywać i przetwarzać dane osobowe...> ...KRK uzasadnił, że spełnia ten wyjątek w tej ustawie.Zasłyszałem kiedyś pochwałę dokumentalnej wartości ksiąg parafialnych. To może uzasadniać wyjątkowe traktowanie ich przez ustawę o ochronie danych. Ostatnimi laty rangę tych ksiąg zapewne jeszcze podniosły śluby konkordatowe.  (Niestety.) W sieci znalazłem informację, że dawniej te księgi prowadzono w kilku egzemplarzach. Cytat:parafie prowadziły rejestrację w kilku egzemplarzach ksiąg. Księgi "pierwsze" (unikatowe) i "wtóre" zawierały wpisy dokonywane pismem kaligraficznym. Przeznaczone były dla prezentacji w trakcie wizytacji biskupich lub dekanalnych. Księgi "trzecie" były już traktowane inaczej. Na ich podstawie wydawane były odpisy i dlatego na marginesach aktów można było dokonywać różnego rodzaju zapisów. W dużych parafiach prowadzono też księgi "czwarte", które traktowano jak brudnopisy. Czy dziś także, a wobec tylu egzemplarzy, nawet gdyby wpis usunięto, zostaje pytanie czy z każdej prowadzonej księgi. Czy w ogóle kiedykolwiek kontrolowano Kościół? .
|
|
Osnowa (11779 punktów) (zablokowany) | Odp: Unieważnienie chrztu |
Znalazłem taką stronę, wygląda przejrzyście, sam jeszcze nie czytałem, ale może mają wyjaśnienia o które Ci chodzi. I jeszcze taka.Oj, chyba będzie tego więcej. .
|
|
 | | G.K. (1679 punktów) | > Znalazłem taką stronę, wygląda przejrzyście, sam jeszcze nie czytałem, ale może mają wyjaśnienia o które Ci chodzi.> I jeszcze taka.> Oj, chyba będzie tego więcej.> .Znam, czytałem, nie ma tam żadnych informacji na ten temat. A część informacji z drugiego linka nawet zacytowałem w pierwszym poście...
Każdy bóg umiera wraz ze śmiercią jego ostatniego wyznawcy.
|
|
| J.Szulc (5723 punktów) |
>Proszę o rzeczowe odpowiedzi.
Wiem, prosiłeś o rzeczowe wypowiedzi. Jednak, jak zdążyłam zapoznać się z formalizowaniem wszystkiego (czytaj: uprzykrzaniem, przedłużaniem itp)- zostaje podpalenie archiwum. Tego jednak w żadnej mierze nie mogę oficjalnie polecać. Angażowałbyś moich przyjaciół do zbędnej walki z żywiołem, narażając ich życie, a i kara za podżeganie zapewne nie minęłaby mnie. Tak więc, w związku z zakorzenieniem się uzurpatora - czekaj na zmianę polityki...
Pozdrawiam.
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|