Racjonalista - Strona głównaDo treści
Miliony za friko - co o tym sądzicie?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Bazgroły
NapisanoAutorTytuł
21-05-2009 17:24Ocykan (3528 punktów)Miliony za friko - co o tym sądzicie?
Ocena 1 na 1
Od czasu do czasu (ostatnio dość często) otrzymuję anglojęzyczne maile informujące mnie, że odziedziczyłem spadek, otrzymałem darowiznę lub wygrałem znaczną kwotę. Sumy idą w miliony dolarów, euro lub funtów. Autorzy maili podają się za pracowników renomowanych kancelarii prawnych bądź przedstawicieli różnych firm. Aby otrzymać pieniądze, mam przysłać mailem oświadczenie, że przyjmuję ww. spadek, darowiznę lub wygraną oraz podać swoje imię i nazwisko, adres, datę urodzenia, itp. dane osobowe. O PESEL i numer konta nie proszono mnie nigdy.

Oczywiście w to, że dostanę jakieś pieniądze, absolutnie nie wierzę. Wręcz przeciwnie, wietrzę tu jakieś zagrożenie, jako że (jak mawiała pewna znajoma Rosjanka) darmowy ser jest wyłącznie w pułapkach na myszy.

Tylko o co chodzi autorom tych maili? Pierwsza odpowiedź nasuwa się sama: o wyłudzenie danych osobowych. Tylko po co?

A co Wy o tym sądzicie?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

TyDraniu (6569 punktów)
To oszustwo jest stare jak internet. Nosi nazwę "nigeryjski przekręt". Generuje ono spory procent PKB Nigerii i sąsiednich krajów afrykańskich.

> Aby otrzymać pieniądze, mam przysłać mailem oświadczenie, że przyjmuję ww. spadek, darowiznę lub wygraną oraz podać swoje imię i nazwisko, adres, datę urodzenia, itp. dane osobowe. O PESEL i numer konta nie proszono mnie nigdy.

Najpierw proszą o dane osobowe, potem ofiara ma pokryć koszty transferu pieniędzy, cła, podatki i inne.

di.com.pl/(*)cila_oszustom_250_tys_PLN.html
miasta.gazeta.pl/opole/1,35114,6197818,kret.html
di.com.pl/news/2591,0,Spam_po_nigeryjsku.html

nospam-pl.net/4-1-9.php
www.wcss.wroc.pl/wcss/infor/ak/niger.html
chakier.bblog.pl/kategoria,,4864.html
www.technoblog.pl/blog/1,84947,4648026.html
Lucyna Sępska Quenallata (4714 punktów)
>Tylko o co chodzi autorom tych maili? Pierwsza odpowiedź nasuwa się sama: o wyłudzenie danych
>osobowych. Tylko po co?
Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Bardzo wiele firm różnego rodzaju: ubezpieczeniowe, handlowe, banki, itd. płacą niezłą kasę za bazy danych. Im większa i bardziej dokładna baza, tym więcej w niej kosztuje pojedynczy wpis. A na świecie pełno jest naiwniaków, którzy wierzą, że kasa spada z nieba i ślą dane...

Wróć do listy wątków działu Bazgroły

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365