Zapoznałam się z zawartością forum oraz znalazłam dyskusję poświęconą temu tematowi:
www.racjonalista.pl/forum.php/s,33872Postanawiam odświeżyć ten wątek... Jestem osobiście bardzo zainteresowana maturą z filozofii, dlatego staram się jak najdokładniej zbadać sytuację. Został mi rok do matury, dlatego próbuję dowiedzieć się jak najwięcej. Konsultowałam się z rówieśnikami tudzież nauczycielami i wciąż otrzymuję sprzeczne informacje. Wydaje mi się dość prawdopodobne, że właśnie na tym forum uda mi się uzyskać rzetelne informacje; ewentualnie wskazówki odnośnie ich zdobycia...
Wybrałam liceum z klasą o profilu humanistycznym, albowiem w zakresie nauczania widniała filozofia - dziedzina której zgłębianie stało się w gimnazjum moją pasją. Ku mojemu sromotnemu rozczarowaniu, nauka tego przedmiotu objawia się w postaci jednej godziny lekcyjnej (tygodniowo), wyłącznie w ostatnim roku szkolnym pod kryptoninimem "podstawy filozofii". Pomysł Ministra Edukacji na wprowadzenie filozofii jako obowiązkowego przedmiotu w szkołach średnich jest naprawdę wyśmienity, niestety dla mnie już nieaktualny... Teoretycznie mogłabym uczyć się filozofii i swobodnie zdawać ją na maturze za trzy lata, ale dla mnie to zbyt niebezpieczne. Obowiązywałaby mnie wówczas także obowiązkowa matura z matematyki... Z powodu dyskalkulii oraz bez tzw. "amnestii" jest to dla mnie przedmiot praktycznie niemożliwy do zaliczenia.
Matura z filozofii jest dla mnie bardzo ważną kwestią. W ostatnim czasie stałam się ofiarą dezinformacji i już nie mam pojęcia, czy obecnie jest to wykonalne. Serwis Racjonalista.pl traktuję jako źródło wiedzy, stąd wzięłam pomysł na podzielenie się moimi wątpliwościami właśnie tutaj... Pozwolę sobie zatem przejść do sedna sprawy. Potrzebuję
konkretnych odpowiedzi na trzy fundamentalne - dla mnie - pytania:
1. Czy możliwe jest zdawanie filozofii na maturze w roku 2008? [Uwzględniając fakt, iż figurowała jako dodatkowy przedmiot nauczania w liceum.]
2. Jeśli TAK, to czy egzamin odbywa się to na takich samych zasadach jak zaliczanie pozostałych przedmiotów?
3. Jeśli NIE, to czy można to zmienić za pomocą np. petycji? [Do której/których instytucji powinnam wystosować ową petycję i w jakiej formie powinnam ją zredagować - czy ktoś mógłby mi ewentualnie udzielić wskazówek?]
Będę wdzięczna każdemu, kto zechce się podzielić swoją wiedzą na ten temat. Słyszę i czytam zbyt wiele rozbieżnych informacji, dlatego poruszam ten wątek na forum. Od uzyskanych danych uzależniam swe dalsze decyzje... Chętnie dowiem się też o doświadczeniach zarówno tych, którzy zdawali maturę z filozofii, jak i obecnych studentów tego kierunku. Liczą się dla mnie wszelkie uwagi, sugestie oraz spostrzeżenia. Z góry dziękuję za dyskusję.