Racjonalista - Strona głównaDo treści
Domenico Trezzini - genialny współtwórca "Wenecji Północy"

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Kultura
NapisanoAutorTytuł
02-03-2020 10:10Arminius (25555 punktów)Domenico Trezzini - genialny współtwórca "Wenecji Północy"
Ocena 2 na 2
Gdy mowa o Petersburgu od razu na myśl przychodzi car Piotr I Wielki, który przydomek swój nosi -między innymi, a może nawet przede wszystkim - dlatego, iż uchodzi za twórcę Petersburga. Jest oczywiście w takim stwierdzeniu sporo prawdy, jest też jednakże sporo nadinterpretacji. Bo i owszem Piotr Wielki miał zamysł stworzenia miasta i jego wola w tym względzie miała charakter czynnika determinującego i sprawczego - jednakże za konkretny architektoniczno - urbanizacyjny kształt miasta wziął odpowiedzialność ktoś inny, oczywiście import z zachodu, a konkretnie Domenico Trezzini, Szwajcar włoskiej proweniencji z kantonu włoskojęzycznego Ticino, najbardziej na południe wysuniętego fragmentu Konfederacji Szwajcarskiej.
Zaprojektował twierdzę pietro - pawłowską, pałac letni, pałac zimowy, dwanaście kolegiów ( Uniwersytet), Kronsztad, założenie urbanistyczne Wyspy Wasiljewskiej...... - a wszystko to w manierze oryginalnego baroku, który obecnie nosi miano "baroku północy" lub "baroku Piotra Wielkiego".
Rosjanie mają paskudną cechę odmawiani innym wkładu w ich rozwój i osiągnięcia - co należy złożyć najpewniej na karb ich rozbuchanego i zwyrodniałego imperializmu. Jednakże w tym wypadku, co prawda "po długich i ciężkich cierpieniach" - stało się inaczej. Bowiem w 2014 na Wyspie Wasiljewskiej w Petersburgu odsłonięto pomnik genialnego Szwajcara.
Zainteresowanych problemem - odsyłam do podlinkowanego materiału.

"Trezzini probably studied in Rome, and was working in Copenhagen for the Danish King Frederik IV when he was invited to Russia in 1703. Thanks perhaps to his experience in northern climes, he soon became Peter's chief architect in the newly-established city of St. Petersburg, designing the earliest structures of the Peter and Paul Fortress, including the splendid Ss. Peter and Paul Cathedral (1712-1733), as well as major buildings such as the Twelve Colleges (1722-1734), the Summer Palace (1710-1711) and Winter Palace (1726-1727) of Peter the Great, Trezzini also contributed a huge amount to the urban planning of St. Petersburg, responsible for the layout of the town of Kronshtadt (1704), much of Vasilevskiy Island (1715), and the Alexander Nevsky Monastery (1717)."
www.saint-(*)mous-people/domenico-trezzini/

"The great architect is depicted as wearing a rich fur coat and holding a roll of paper and tools in his hands. Trezzini is looking at the granite coast of River Neva, with his head high and a smile playing on his lips. The bronze sculpture 5.5 meters high was created by the sculptor Pavel Ignatyev and the architect Pavel Bogryantsev."
russia-ic.com/news/show/18076#.XlzLfkBFyUl
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

okragly (21676 punktów)Odp: Domenico Trezzini - genialny współtwórca "Wenecji Północy&qu

>Rosjanie mają paskudną cechę odmawiani innym wkładu w ich rozwój i osiągnięcia
jeśli budujesz dom, to jaki on będzie, zależy od Ciebie, a nie architekta. Przeceniamy znaczenie architekta i oni później chodzą nadymani jak balony (jak bogowie) bo im wmówiliśmy że brzydota naszych miast zależy od nich


szukanie raju, moim celem
09-03-2020 09:14 
 Ocena 1 na 1
Arminius (25555 punktów)architektonicznie
>>Rosjanie mają paskudną cechę odmawiani innym wkładu w ich rozwój i osiągnięcia
>jeśli budujesz dom, to jaki on będzie, zależy od Ciebie, a nie architekta.

Jednakże styl danego architekta ( czy całej szkoły), który "przypada do gustu" temu który decyduje ( w tym wypadku cara Rosji) - przesądza o tym, "jaki będzie" ten dom. W tym sensie wiele zależy od architekta, jest to rodzaj "soft power". Piotr Wielki był sui generis "okcydentalistą" i dlatego Petersburg wygląda jak wygląda.
09-03-2020 10:12 
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)Odp: architektonicznie

>>jeśli budujesz dom, to jaki on będzie, zależy od Ciebie, a nie architekta.
>Jednakże styl danego architekta
jednostka jest zerem, pogląd, że my jesteśmy na podobieństwo boga (architekta swiata) jest nieracjonalny

>( czy całej szkoły)
zapewne nie najlepszym, dobra gadką zbajerował cara marketing jest wszystkim

szukanie raju, moim celem

Wróć do listy wątków działu Kultura
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365