Racjonalista - Strona głównaDo treści
Religia jest zabawna!

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Religie
NapisanoAutorTytuł
29-06-2007 13:41Marian (5438 punktów)Religia jest zabawna!

   Zapewne wszyscy wiedzą, że religia potrafi być zabawna. Nie aż tak dawno temu zamknięto stronę z parodią spowiedzi, jednak kogo nie śmieszyły teksty w stylu "trwa łączenie z Bogiem", czy "trwa transfer grzechów"? Jednak z religii śmiać nam się nie wolno.
   Możemy śmiać się z czegokolwiek, za wyjątkiem religii, bo to "obraza uczuć religijnych". Co takiego?! Czy kiedy śmiejemy się np. z policjantów czy lekarzy to nie jest to obraza ich uczuć zawodowych? A może gdy śmiejemy się z polityków, to jest to obraza ich uczuć politycznych?
   Według mnie owy potworek językowy, podobnie jak słynna "pomroczność jasna", ma tylko jeden cel: odebranie nam części naszych podstawowych wolności, jaką jest wolność słowa. Religia jest zamknięta na krytykę. Powiedz o niej złe słowo, a grozi Ci sprawa karna za obrazę uczuć religijnych.
   Dlaczego religię otacza się taką szczególną ochroną? Ponieważ sama bronić się nie potrafi. Nie da się argumentować na rzecz religii, jeśli to sprawa wyłącznie wiary. Dyskusja jest niemożliwa. Jeśli posadzić obok siebie wyznawców dwóch różnych religii, to jedyne co mogą zrobić to pozabijać się nawzajem, bo jeden drugiego nie przekona.
   To szczególnie groteskowa sytuacja, ponieważ obnaża niemoc potencjalnego boga. Dla naprawdę wszechmocnego boga to była by bułka z masłem natychmiast porazić każdego bluźniercę, który ośmieliłby się coś złego o nim powiedzieć. Taka specjalna ochrona nie byłaby potrzebna.
   A jak to wygląda za granicą? Czy w innych krajach śmianie się z religii to też tabu? W części krajów, gdzie podstawowe wolności są łamane nagminnie, zapewne tak; ale co z krajami bardziej cywilizowanymi? Weźmy USA; kraj, w którym - podobnie jak w Polsce - ponad 90% obywateli stanowią chrześcijanie. Jednak przedstawienia z udziałem George'a Carlina - satyryka, który potrafi śmiać się dosłownie ze wszystkiego, nie omijając religii - cieszą się sporą popularnością.
   Polecam obejrzeć dwa fragmenty z jego przedstawień: O religii oraz 10 przykazań. Niech ktoś teraz spróbuje mi wmówić, że publiczność składa się wyłącznie z ateistów, agnostyków i deistów.

   Pozdrawiam
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

waldmarc
Czy to nie zabawne, że nie można się śmiać z bajek, zabobonów i głupot? A mało co nadaje się tak doskonale na przedmiot satyry. Np. gdy nadęci podstarzali faceci w brokatowych pelerynach i różowych beretkach robią zbolało-namaszczone miny oznajmiając swą łączność z bogiem.

A dlaczego tak się dzieje? A dlatego, że ludzie religijni są niezwykle agresywni w roszczeniach, co do wyjątkowego statusu swojej głupoty. Sprzeciw się jakiemuś Jurkowi czy Piłce we wprowadzaniu państwa wyznaniowego, to zaraz sprowadzą 10 tys. jazgotliwych beretów, tudzież posypia się na Ciebie inne pieronki. No i normalni ustępują nie chcąc sobie szarpać układu nerowego.
DawidKarolkievitz (984 punktów)
Temat "uczuć religijnych" jest wytarty jak karta kredytowa pieronków.
Ale zawsze mozna zauważyć nowy aspekt tego problemu, tym bardziej, że w naszej rzeczywistości jest to często wykorzystywane narzędzie do temperowania knąbrnych.
Nie jest istotne w tej chwili to, że często okazuje się nieskuteczne (sądy odsyłają "urażonych" z kwitkiem) myslę, że problem leży w niesprecyzowaniu obszaru wykorzystania tego narzedzia i dlatego jest dobrym młotem na czarownice.

Często słyszymy jak to wiele zawdzięczamy naszym rodzimym katolikom, jaką wykazują dozę cierpliwości dla naszego obrazoburczego istnienia- przecież w Iranie juz dawno wisielibyśmy na gałęzi za herezje. Nie chciałbym wartościować, porównywać odsiadki w kryminale ze smiercią przez ukamienowanie ale zarówno jedno jak i drugie ma jeden i ten sam cel- pozamykać bezbożne gęby- inna jest tylko forma.
Dlaczego inna forma?
Niestety wychowując się w kulturze europejskiej siłą rzeczy przejmujemy wypracowane przez wieki (patrz antyk, oswiecenie) standardy funkcjonowania społecznego, budowania relacji, metod rozwiazywania konfliktów, wartości. Piszę "niestety" bo niektórym tęskno za dziczą społeczną przed- zaborową jaka miała miejsce w Polsce.
Wygrał humanizm świecki. Skąd ta pewność? Chrześcijaństwo w wersji Krk pokazało na co je stać przez okres trwania epoki średniowiecza i w niektórych krajach jeszcze później.
Dlatego wskazywanie korzeni wartości obecnych w naukach chrześcijańskich jest delikatnie mówiac nietaktem.
Po co to piszę?
Humanizm świecki okiełznał religianckie zakusy szerzenia terroru, niejako uczłowieczył Krk-
pokazał czym jest wolność, równość, braterstwo i przymusił do respektowania każdej z tych wartości.

Zatem kto tu komu winien jest podziękowania za ludzką twarz?
Kto tu czyje wyskoki toleruje?

Abstrakcyjnej prawdy nie ma. Prawda jest zawsze konkretna.
W. Lenin
waldmarc
Ponieważ wątek trochę zamarł, może warto go jeszcze ożywić. Chociaż religia i jej wyznawcy są w sumie tak zabawni w swoim nadęciu i niedorzeczności warto zwrócić uwagę, że cechą charakterystyczną gorliwych religiantów jest brak poczucia humoru i dystansu do siebie. Popatrzmy chociażby na różnych bogoojczyźnianych polityków. Taki Janusz Korwin-Mikke toż to chodząca nerwica, cały czas aż nim trzęsie, a swoje wywody okrasza co najwyżej nerwowym złośliwym quasi-śmiechem. A te nadęte miny Braci Mniejszych, Jurka, Piłki, Sobeckiej. Trudno wyobrazić ich sobie śmiejących się naturalnym pełnym ludzkim śmiechem. Jeżeli śmiech pojawia się w tych krzyżowych szeregach to jest to śmiech sardoniczny, nerwowy i szyderczy, ewentualnie uśmieszek a la bin Laden.

Jak jest przyczyna tego stanu rzeczy? Tym pewnie zająć by się musiał zespół psychoanalityków. Może to niezaspokojenie seksualne generuje ich nerwice? Skoro z taką pasją zwalczają seks, coś chyba musi być na rzeczy...
Morgoth (64 punktów)
Cos na rzeczy jest ewidentnie. Mysle, ze aby dowiedziec sie co, trzeba cofnac sie nieco w czasie.
Kiedy powstawal jako taki kosciol katolicki kilku cwanych ludzikow siadlo razem i wymyslalo sobie jak ich religia ma wygladac. Ustalili sobie dogmaty, powywalali ewangelie ktore nie pasowaly do ich ustalen, przygotowali odpowiednie tlumaczenia tych ktore postanowili zostawic (ciezki byl zywot tlumacza... przetlumaczyl zbyt wiernie i konczyl na stosie za bluznierstwo).
Tylko co teraz zrobic z ludzmi ktorzy zaczna sie buntowac, zaczna mowic, ze przeciez to nie prawda itd. Sposob prosty i stary jak sam czas - zlapac za morde i tak gleboko wdeptac w bloto zeby walka o tlen nie pozwalala na myslenie o czymkolwiek innym.
Zyjmy w czystosci, umartwieniu, celibacie, cierpieniu i czo tam jeszcze kto moze wymyslec. Zaszczujmy czlowieka, zamienmy go w zwierze zrace trawe na kolanach i chwalace Pana, oddajace sie calkowicie wladzy kosciola. Wszystko co naturalne i przyjemne dla czlowieka jest grzechem i jako takie musi zostac oczyszczone w ogniu (oczywiscie poprzedzone ucziwym procesem z torturami na ktorych gresznik wyzna wszystkie grzechy) i to nie koniecznie piekielnym. W koncy nie ma co Bogu zawracac glowy skoro Kosciol moze zaoszczedzic mu roboty.
Co to ma wspolnego z terazniejszascia i 'katolicka moralnoscia'? Sadze, ze bardzo duzo. Przez lata prania mozgownic wbily sie te bzdury tak gleboko w swiadomosc, ze przecietny zjadacz ziemniakow nie widzi juz w tym nic zlego. Dla niego jest to jedyna sluszna prawda ktora jest dobra dla kazdego, nawet dla tych ktorzy jej nie chca.


Myśl - po to masz mózg!
www.wolnyswiat.pl (97 punktów)
(zablokowany)
Co sądzicie o ciągłym mówieniu o życiu duchowym, a następnie wyłudzaniu za to pieniędzy, zajmowaniu się biznesem i uciechami...

Wróć do listy wątków działu Religie

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365