Racjonalista - Strona głównaDo treści
Jak używać oscyloskopu :) (temat z innej beczki)

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
09-04-2009 16:21Piątkowski (5131 punktów)Jak używać oscyloskopu :) (temat z innej beczki)
Jak w temacie Usiłuje naprawić cd TEAC CD-P3500, niestety bardziej konwencjonalne (jak dla mnie, czyli totalnego amatora) metody z użyciem multimetru nie przyniosły rezultatu w poszukiwaniu usterki, poza kilkoma uszkodzonymi kondensatorami elektrolitycznymi, które wymieniłem nie widzę nic upalonego, "spuchniętego" jw wymienione kondensatory... niestety nadal dźwięk jest bardzo przesterowany i szczególnie na krańcach pasma słychać "charczenie", ten sam efekt jest przy podłączeniu słuchawek bezpośrednio pod CD...
Jeśli jest pośród racjonalistów ktoś kto zajmuje się elektroniką to proszę o pomoc w tym temacie ( i cierpliwość)...
Jak dokonać pomiaru oscyloskopem , jakie wartości referencyjne powinny być dla wyjścia audio .
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

poldek (75 punktów)Odp: Jak używac oscyloskop :) (temat z innej beczki)
Ja bym wylutował tranzystory i dopiero wtedy je posprawdzał.
Ale że nie siedzę konkretnie w tematyce audio, to polecam stronkę www.elektroda.pl/
Piątkowski (5131 punktów)
>Ja bym wylutował tranzystory i dopiero wtedy je posprawdzał.
>Ale że nie siedzę konkretnie w tematyce audio, to polecam stronkę www.elektroda.pl/
>
na elektrodzie amatorów często zbywają... kiedyś ich poprosiłem o pomoc w tym temacie... niby jest tam dział dla początkujących...ale ci co naprawdę coś wiedzą omijają go szerokim łukiem...
poldek (75 punktów)
>na elektrodzie amatorów często zbywają... kiedyś ich poprosiłem o pomoc w tym temacie... niby jest tam dział dla początkujących...ale ci co naprawdę coś wiedzą omijają go szerokim łukiem...

Życie...

Można jeszcze poprawić miejsca lutowane,ze względu na "zimne luty".
Piątkowski (5131 punktów)

>Można jeszcze poprawić miejsca lutowane,ze względu na "zimne luty".
to raczej nie zimne luty....to sprawdziłem jako pierwsze...
zastanawia mnie przebieg sygnału sinusoidalnego dla poszczególnych częstotliwości na wyjściu audio.... dla obu kanałów sygnał jest zniekształcony , wierzchołki sinusoidy są ścięte, praktycznie we wszystkich częstotliwościach testowych... nie ma tu cewek które były by filtrami..."chodzą mi po głowie" jeszcze kondensatory ceramiczne, ale dziwne jest to że ta przypadłość tyczy się obu kanałów... czyżby DAC padł?
10-04-2009 00:03 
 Ocena 2 na 2
Fizyk (17637 punktów)
> ... wierzchołki sinusoidy są ścięte, praktycznie we wszystkich częstotliwościach testowych... czyżby DAC padł?

Raczej wzmacniacz jest przesterowany. Mogą być dwa powody:
1. Wzmocnienie jest za duże. Może tylko wystarczy podkówkę (zmienny opornik) podkręcić.
2. Napięcia stałe we wzmacniaczu są nieprawidłowe. Czy napięcia zasilania są poprawne?

Tak, czy siak, sprawdź najpierw czy na wejściu do wzmacniacza sygnał jest bez zniekształceń.
Piątkowski (5131 punktów)
wzmacniacze to NJM4565L, wg specyfikacji działają na 18V, pomiar na 4 i 8 pinie wskazuje na mniej więcej połowę tego 9.23V.... sygnał za filtrem a przed wzmacniaczami wygląda na prawidłowy, sinusoida nie był "ścięta"... jutro jadę po nowe kondensatory 47uF 10V i 47uF 35V wyglądają na spuchnięte, w bloku zasilacza, są regulatory napięcia 7805A które niesamowicie się nagrzewają...być może to jest problem lub efekt zwarcia... (na kondensatorze?)
10-04-2009 06:09 
 Ocena 2 na 2
Fizyk (17637 punktów)
> wzmacniacze to NJM4565L, wg specyfikacji działają na 18V, pomiar na 4 i 8 pinie wskazuje na mniej więcej połowę tego 9.23V...

9.23 V brzmi podejrzanie. Napięcia zasilania tego podwójnego wzmacniacza operacyjnego są bipolarne, więc sprawdź obydwa (względem "ziemi", którą gdzieś łatwo znajdziesz). Jeżeli są około ±5 V to być może tak ma być, ale jakakolwiek znacząca asymetria wskazywałaby na uszkodzenie zasilacza.

Spróbuj znaleźć jakie mają być napięcia zasilacza. Zazwyczaj gdzieś są one napisane: na zasilaczu lub na płytce drukowanej. Można je też zgadnąć po kondensatorach elektrolitycznych, których napięcie znamionowe jest zazwyczaj 50-100% większe. Typowe wartości napięć zasilania to ±5 V lub ±15 V. Rzadsze są ±10 V lub ±12 V.

> w bloku zasilacza, są regulatory napięcia 7805A które niesamowicie się nagrzewają...

Trudno powiedzieć. Tandetna elektronika często się nieprzyzwoicie grzeje. Skraca to znacznie jej żywotność, ale przez okres gwarancji zazwyczaj przeżywa.

Regulator 7805A daje na wyjściu 5 V, co wskazuje na napięcie zasilania wzmacniacza ±5 V.
10-04-2009 14:22 
 Ocena 1 na 1
Piątkowski (5131 punktów)
Dziękuje a pomoc
Właśnie wymieniłem 2 uszkodzone regulatory napięcia 7805A i dwa kondensatory elektrolityczne 47uF sprzęt ożył, sinusoida na oscyloskopie wygląda tak jak powinny wyglądać wzorcowe przebiegi z płyty testowej
W sumie muszę przyznać że wczoraj był mój "pierwszy raz" z oscyloskopem i faktycznie bez tego urządzenia nie ma szans na sprawne zlokalizowanie usterki....

Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365