Racjonalista - Strona głównaDo treści
Jażń i okoliczności jażni

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Filozofia i światopogląd
NapisanoAutorTytuł
26-04-2007 13:25Koprowski (26 punktów)Jażń i okoliczności jażni
Interesuje mnie problem jażni i jej okoliczności. Czy jedno może istnieć bez drugiego? Jeżeli tak to dlaczego ? Chcę wiedzieć czy mówię o faktach czy wyobrażeniach?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Ocykan (3528 punktów)
>Interesuje mnie problem jażni i jej okoliczności. Czy
>jedno może istnieć bez drugiego? Jeżeli tak to dlaczego ?

Jaźń bez okoliczności istnieć nie może, ponieważ wszystko co istnieje podlega jakimś okolicznościom. Wprawdzie (jak pisał Norwid) nie trzeba kłaniać się okolicznościom, ale liczyć się z nimi niestety trzeba. Również okoliczności jaźni bez jaźni istnieć nie mogą, ponieważ w przeciwnym wypadku nie byłyby jej okolicznościami.

>Chcę wiedzieć czy mówię o faktach czy wyobrażeniach?

Z pewnością nie mówisz o faktach obiektywnych. Nasze postrzeganie całkiem obiektywnym nie jest, jest ono bardzo modyfikowane przez interpretację. Przecież w tych samych rozmazanych kleksach z testów psychologicznych każdy widzi co innego. Zatem mówisz o swoich wyobrażeniach faktów.

A tak na pioważnie: W ogóle nie rozumiem, o co Ci chodzi. No, ale ja nie jestem racjonalistą (przynajmniej wg definicji PSR)...

Wróć do listy wątków działu Filozofia i światopogląd

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365