> Interesuje mnie problem jażni i jej okoliczności. Czy> jedno może istnieć bez drugiego? Jeżeli tak to dlaczego ?Jaźń bez okoliczności istnieć nie może, ponieważ wszystko co istnieje podlega jakimś okolicznościom. Wprawdzie (jak pisał Norwid) nie trzeba kłaniać się okolicznościom, ale liczyć się z nimi niestety trzeba. Również okoliczności jaźni bez jaźni istnieć nie mogą, ponieważ w przeciwnym wypadku nie byłyby jej okolicznościami. > Chcę wiedzieć czy mówię o faktach czy wyobrażeniach?Z pewnością nie mówisz o faktach obiektywnych. Nasze postrzeganie całkiem obiektywnym nie jest, jest ono bardzo modyfikowane przez interpretację. Przecież w tych samych rozmazanych kleksach z testów psychologicznych każdy widzi co innego. Zatem mówisz o swoich wyobrażeniach faktów. A tak na pioważnie: W ogóle nie rozumiem, o co Ci chodzi. No, ale ja nie jestem racjonalistą (przynajmniej wg definicji PSR)...
|