Racjonalista - Strona głównaDo treści
Religia w szkole

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Religie
NapisanoAutorTytuł
10-09-2007 21:28Janur (22 punktów)Religia w szkole
Mam 16 lat. Chodzę do III LO w Jeleniej Górze. Mama mi dała zwolnienie z zajęć religii. Ale w szkole powiedzieli że ma jeszcze napisać że "szkoła nie odpowiada za to co się ze mną dzieje ze lekcji religii, i że za to odpowiada prawny opiekun" (czy coś takiego). Gdzie znajdę podstawę prawną że szkoła nie ma prawa takiego czegoś ode mnie wymagać i ma obowiązek zapewnić mi jakieś zajęcia na lekcji religii?? Szukam Art. jakiejś ustawy lub rozporządzenia.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

jarekland (142470 punktów)
>Mam 16 lat.(...)
Szkoła ma obowiązek zapewnić Ci opiekę w czasie nieobecności na lekcjach religii.
Twoim opiekunem prawnym pozostają rodzice ale w czasie zajęć szolnych szkoła musi zapenic Ci nie tylko dach nad głową.
W praktyce sprowadza się to do tego że (jeśli w szkole nie ma etyki) to pozostaje świetlica.
Tak na marginesie to wraz z innymi uczniami dopominajcie się o etykę bo to ciekawy przedmiot. Warto.
Lisowska (10 punktów)
Etyka....na pewno o wiele bardziej ciekawsza i przydatniejsza niż religia, a dla osób które są z niej zwolnione (z religii) powinny byc zaaranżowane jakies inne zajęcia, jesli etyki nie ma, nie można w ten sposób podchodzic do sprawy w jaki podeszła szkola autora postu, mają obowiązej sprawowac nad uczniem opieke jesli znajduje sie w tym czasie pod jej dachem.
aenigma (455 punktów)
>Tak na marginesie to wraz z innymi uczniami dopominajcie się o etykę bo to ciekawy przedmiot. Warto.
A jak w ogóle wygląda przedmiot jakim jest etyka? bo nikt tego nie wie (a wszyscy nieuczęszczający na religię idą sobie do domu), a dobrze byłoby wiedzieć...
Jarek Kubaszewski
>A jak w ogóle wygląda przedmiot jakim jest etyka? bo nikt tego nie wie (a wszyscy nieuczęszczający na religię idą sobie do domu), a dobrze byłoby wiedzieć...
eduseek.in(*)tykuly/artykul/ida/1946/idc/3/

Patty Matheson (2087 punktów)
[Rozporządzenie Edukacji Narodowej z dnia 14 Kwietnia 1992 r. Dz.U. Nr 36/92 w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w szkołach publicznych]

§ 3
[...]
3.Nie są objęci nauką religii lub etyki uczniowie, którzy wedle oświadczenia rodziców lub ich samych (§1 ust. l) pobierają naukę religii poza systemem oświaty - lub świadomie z niej rezygnują. W miarę potrzeby należy im zapewnić opiekę lub zajęcia wychowawcze.

Pozdrawiam.

And at the end of the sixth day god heard: "Not enough mana".
Janur (22 punktów)
Ok, dzięki. Zna ktoś stronę z takim rozporządzeniem? Wydrukuje se i pomacham przed nosem mojej wychowawczyni.
TyDraniu (6569 punktów)
Np tutaj.

Jeszcze interesujący raport Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka o prawach ucznia w szkole jest tutaj. Interesujący ciebie temat jest w okolicach strony 45 i 120.
placownik (17853 punktów)

>Ok, dzięki. Zna ktoś stronę z takim rozporządzeniem? Wydrukuje se i pomacham przed nosem mojej wychowawczyni.

   Rozporządzeniem zmieniającym z dnia 25 sierpnia 1993 r.
(Dz.U nr 83 poz. 390)
zmieniono treść § 3 ust. 1. rozporządzenia, o którym pisze Patty Matheson, na następującą:

"Szkoła jest obowiązana zapewnić w czasie trwania lekcji religii lub etyki opiekę lub zajęcia wychowawcze uczniom, którzy nie korzystają z nauki religii lub etyki w szkole"

   Krótko, węzłowato i w sposób niebudzący żadnych wątpliwości. Możesz "se" wydrukować i pomachać nie tylko wychowawczyni, ale nawet Dyrekcji. A jak machanie nie pomoże, możesz napisać do Kuratora, że w Twojej szkole łamane jest prawo.

   Pozdrawiam


Niech strój słów podkreśla urodę myśli
Janur (22 punktów)
Dzięki. To wszystko czego mi potrzeba.
placownik (17853 punktów)

>Dzięki. To wszystko czego mi potrzeba.

   Powodzenia! Napisz koniecznie jak Ci poszło.

   Pozdrawiam

Niech strój słów podkreśla urodę myśli

Wróć do listy wątków działu Religie

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365