 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Religie
| Napisano | Autor | Tytuł | | 11-09-2007 17:31 | piątek (1035 punktów) | Opodatkowany kościół? | a) z niegospodarczej działalności statutowej (np.: datków na "tacę"); w tym zakresie kościelne osoby prawne nie mają obowiązku prowadzenia dokumentacji wymaganej przez przepisy Ordynacji podatkowej,
b) z pozostałej działalności (w tym gospodarczej) - w części przeznaczonej na cele: kultu religijnego, oświatowo-wychowawcze, naukowe, kulturalne, charytatywno-opiekuńcze oraz na konserwację zabytków, prowadzenie punktów katechetycznych, inwestycje sakralne w zakresie: budowy, rozbudowy i odbudowy kościołów oraz kaplic, adaptację innych budynków na cele sakralne, a także innych inwestycji przeznaczonych na punkty katechetyczne i zakłady charytatywno-opiekuńcze,
Wolne od podatku są również dochody spółek, których jedynymi udziałowcami (akcjonariuszami) są kościelne osoby prawne - w części przeznaczonej na cele, o których mowa powyżej w pkt. b).
Czyli tak ładnie i długo napisana ustawa mówi nam że kościół jest całkowicie zwolniony z płacenia jakichkolwiek podatków dochodowych. Co sądzicie o opodatkowaniu tej instytucji? (w tym przypadku możemy tylko teoretyzować, bo żaden rząd nie zgodzi się opodatkować kościoła, a pokusił bym się nawet o stwierdzenie, że nie wniósł by takiej ustawy. Wpływ kościoła na politykę krajową jest tak duży że z przyczyn oczywistych jest to niemożliwe)
| Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
| Janur (22 punktów) | To jest oczywiste. Jest równość więc każdy powinien płacić podatki. Tym bardziej kościoły.
|
|
 | | Tofik (5585 punktów) | >To jest oczywiste. Jest równość więc każdy powinien płacić podatki. Tym bardziej kościoły. Także kościoły, jest równość.
"Bez bogów można żyć normalnie. BEZ ROZUMU - NIE!" Drobner
|
|
| mohawk (2936 punktów) | > Co sądzicie o opodatkowaniu tej instytucji?To trochę tak, jakby na forum apologetycznym zapytać, co sądzą o istnieniu Boga, na libertariańskim - o niskie podatki, a na faszystowskim, czy należy bić Żyda...
|
|
| Osnowa | >Czyli [...]kościół jest całkowicie zwolniony z płacenia jakichkolwiek >podatków dochodowych. Co sądzicie o opodatkowaniu tej >instytucji?
Bardzo fajne prawo. Dzięki niemu nasi niezawodni księża nie pozwalają, by rząd na całej kasie położył swoje pazerne łapska.
Prywatni przedsiębiorcy powinni za ich przykładem poprzekształcać swoje firmy w związki wyznaniowe. Ale oni, nie wiedzieć czemu, pozwalają się oskubywać.
Podejrzana sprawa.
|
|
 | | Gosia (9452 punktów) |
> Ale oni, nie wiedzieć czemu, pozwalają się oskubywać.
Może w złudnej nadziei, że oskubywanie ochroni ich przed wypatroszeniem.
Pozdrawiam.
|
|
| nieobecny | >Wpływ kościoła na politykę krajową jest tak duży [...] Żeby gdzieś mieć wpływ trzeba mieć tam swoich lobbystów (po naszemu - agentów). Zupełnie nie dziwi mnie włażenie w kościelną doopę partii (ludzi) określających się prawicą, natomiast nie rozumiem skąd przez te wszystkie lata rządów SLD regułą było robienie dobrze czarnej mafii, łącznie z podpisaniem przez Kwacha sprzecznego z Konstytucją i niezgodnego z prawem, bo niezrywalnego Konkordatu. Gdy dziś Olejniczak słabiutko puka na swoim blogu Kaczora premiera w związku z zakupieniem przez Rydzyka audi za 1/4 miliona PLN, to nie chodzi o przyjrzenie się finansom kościelnym, ale wyłącznie o danie Kaczyńskiemu prztyczka w nos, którego on nawet nie poczuje. Wszystkie liczące się partie masturbują P.H.U. "Kościół Katolicki" - dlaczego? Dlaczego nie wykorzystują wbrew pozorom wielkiej niechęci społeczeństwa do praktyk KK?
Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o kasę?
|
|
| Agatella (19 punktów) | Księża polscy traktowani są w Polsce jak obcokrajowcy: nie płacą podatków w Polsce, ale w swoim kraju, w Watykanie (proszę mnie skorygować jeśli się mylę), tym samym nie są w najlepszym położeniu, by kogokolwiek uczyć w Polsce patriotyzmu (można się nawet zastanowić nad terminem "zdrada"). Opodatkowanie by tę sytuację wyjaśniło i rozwiało wątpliwości.
|
|
 | | piątek (1035 punktów) | >Księża polscy traktowani są w Polsce jak obcokrajowcy: nie płacą podatków w Polsce, ale w swoim kraju, w Watykanie (proszę mnie skorygować jeśli się mylę), tym samym nie są w najlepszym położeniu, by kogokolwiek uczyć w Polsce patriotyzmu (można się nawet zastanowić nad terminem "zdrada"). Opodatkowanie by tę sytuację wyjaśniło i rozwiało wątpliwości. >
Uwierz że to co płacą Watykanowi to nie podatek to śmieszne pieniądze oscylujące w granicach kilkuset tys. złoty w ciągu roku. To tak jakby każdy kościół dorzucił się kilkaset złotych.
"Bóg uczynił mnie ateistą. Kim Ty jesteś by kwestionować jego mądrość"
|
|
|  | Satanisław (1358 punktów) (zablokowany) |
>Uwierz że to co płacą Watykanowi to nie podatek to śmieszne pieniądze oscylujące w granicach kilkuset tys. złoty w ciągu roku<
O tym, czy jakieś świadczenie jest podatkiem czy nie jest nim - nie stanowi kwota, lecz rodzaj świadczenia.
|
|
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|