Podróżując po stronach internetowych, poświęconych zagadnieniom światopoglądowym napotkałem bardzo interesującą koncepcję, która w pierwszym momencie wprawiła mnie we wręcz euforyczny zachwyt. Było to jeden rok temu. Teraz, kiedy czytałem kolejny raz streszczenie owego światopoglądu, nie przestaje mi on imponować. Chcę się podzielić z Wami Prawią i Nowym Mitem Dziejotwórczym. Streszczenie nurtuPrawia.orgPrawia z wielką wprawą łączy w sobie poglądy organicystyczne, ewolucjonistyczne, racjonalistyczne i empirystyczne. Jej poglądy są mojemu sposobowi widzenia świata bardzo bliskie, oraz bliskie obiektywnemu pięknu, jakie dostrzegam w świecie naturalnym. Prawia nie odwołuje się do metafizyki, by opisywać świat duchowy człowieka. Centralnym pojęciem jest informacja, zdolności jej gromadzenia i przetwarzania. Świadomość w takim rozumowaniu wykształciła się w wyniku ewolucji coraz bardziej złożonych struktur informacyjnych, na zasadzie samych praw naturalnych. Innym ważnym składnikiem Prawii jest humanizm. Bardzo pięknie wynosi ona człowieka na piedestał, znów nie odwołując się w najmniejszym stopniu do metafizyki. Egzaltacja istnienia ludzkiego nie wynika z samego próżnego uwielbienia. Człowiek doskonali się przez budowanie swojego intelektu, oraz doświadczanie i przekształcanie nim swojego świata. Tak więc człowiek ten doskonalszy jest od biblijnego, bo ponad innymi istotami żywymi wyróżnia go nie sam fakt posiadania czegoś (nazwijmy to duszą) ale wysiłek z jakim doskonali siebie i świat go otaczający. Pięknie widoczny kontrast z chrześcijaństwem, które zachęca raczej do bierności. Nie potrafiłbym w kilku przytoczonych zdaniach opisać tego nurtu. Mimo, że nigdy nie wierzyłem w "holistyczne" systemy światopoglądowe, sądzę że Prawia jest bardzo, bardzo bliska racjonalnej wizji świata. Zapraszam do przeczytania streszczenia i do dyskusji. |