Frankfurter Allgemeine Zeitung pisze o zapowiedzi wicepremiera Włoch Salviniego, że "Polska i Włochy będą częścią nowej wiosny europejskiej, renesansu wartości europejskich". Salvini chce, by hegemonizująca Unię Europejską oś francusko-niemiecka została zastąpiona przez "oś włosko-polską". Jego polski odpowiednik, Joachim Brudziński mówi, że ani Polska ani Włochy nie chcą wyjść z UE, lecz chcą ją wzmocnić i zbliżyć do ludzi. www.faz.ne(*)hen-lega-und-pis-15980633.htmlPolityka środkowoeuropejska dla Włochów nie jest czymś nowym. W roku 1989 to właśnie Włochy były współtwórcami Inicjatywy Środkowoeuropejskiej, której celem miało być zapobiegnięcie hegemonii Niemiec w Europie Środkowej. Projekt nie zyskał nigdy nazbyt mocnego wymiaru politycznego. Po części może dlatego, że nie było nim szczególnego zainteresowania wśród polskich polityków transformacyjnych. Obecnie zmienia się klimat dla lepszej współpracy środkowoeuropejskiej. Włosi wprowadzają u siebie: - dochód gwarantowany dla ubogich 780 euro; - obniżenie wieku emerytalnego z 67 do 62 lat dla tych, co przepracowali min. 38 lat - obniżka podatków indywidualnych w tym dla samozatrudnionych zarabiających mniej niż 65 tys. euro rocznie; - podwyżka podatków dla banków, ubezpieczycieli oraz zakładów gier. www.indepe(*)five-star-league-a8704081.htmlJako ciekawostkę z relacji polsko-włoskich warto odnotować, że kilka tygodni temu Polak Marcin Patrzałek wygrał włoską edycję Must Be The Music: www.facebo(*)15226538594513/?type=2&theater |