 |
W Toruniu będą debatować o dialogu islamsko-chrześcijańskim Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Zaproszenia, imprezy, ogłoszenia
| Napisano | Autor | Tytuł | | 11-10-2011 13:50 | Mariusz Agnosiewicz (moderator) | W Toruniu będą debatować o dialogu islamsko-chrześcijańskim | Cytat:W dniach 19-20 października 2011 roku Pracownia Języka i Kultury Arabskiej UMK we współpracy z Instytutem Dialogu "Dunaj" organizuje II Międzynarodową Konferencję Naukową "Dialog chrześcijańsko - muzułmański. Klucz do wspólnej przyszłości" jako kontynuację ubiegłorocznego wydarzenia zatytułowanego "Dialog chrześcijańsko-muzułmański. Historia i współczesność, zagrożenia i wyzwania". Nasza inicjatywa wpisuje się w podejmowane przez różne instytucje działania o charakterze kulturalnym, edukacyjnym i społecznym, promujące dialog między cywilizacjami i religiami oraz współpracę międzynarodową opartą na tolerancji i uznaniu unikalności wkładu różnych kultur i religii w rozwój ludzkości, co prowadzić ma do zbliżenia chrześcijaństwa i islamu oraz przezwyciężenia stereotypów wynikających z wzajemnej nieznajomości. Jej celem jest zatem propagowanie idei dialogu międzyreligijnego, przedstawienie genezy i historii dialogu pomiędzy chrześcijaństwem i islamem, analiza zasad konstruktywnego dialogu pomiędzy tymi wyznaniami, omówienie zagrożeń i wyzwań, jakie stoją przed owym dialogiem u progu XXI wieku. W programie konferencji znajdzie się szereg spotkań z orientalistami, kulturoznawcami, religioznawcami, politologami, historykami, wybitnymi przedstawicielami polskiej i zagranicznej sceny naukowej i znawcami problematyki dialogu chrześcijańsko - muzułmańskiego oraz członkami organizacji t.j. Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów czy Muzułmański Związek Religijny w RP. Jednym z punktów programu będzie koncert muzyki poważnej w wykonaniu Camerata Vladislavia dedykowany Janowi Pawłowi II, który odegrał szczególną rolę na płaszczyźnie dialogu chrześcijańsko - muzułmańskiego. W uroczystości otwarcia konferencji i spotkaniach przewidzianych na pierwszy dzień wydarzenia udział wezmą, obok referentów i władz Uczelni, ambasadorzy krajów arabskich w RP (Arabia Saudyjska, Egipt, Jemen, Kuwejt, Irak, Palestyna, Tunezja, ZEA, Maroko, Algieria, Turcja). Tegoroczna edycja stanowi kontynuację ubiegłorocznej konferencji "Dialog chrześcijańsko-muzułmański. Historia i współczesność, zagrożenia i wyzwania", która - zgodnie z naszymi zamierzeniami - zainicjowała cykl podobnych spotkań odbywających się w październiku każdego roku i wpisanych na stałe w kalendarz imprez kulturalno - naukowych naszego Miasta. W związku z tym, że nasza inicjatywa nie ma charakteru stricte naukowego, ale popularno-naukowy, naszym zamiarem jest zaproszenie do udziału w niej nie tylko naukowców i studentów, ale szerokiego grona mieszkańców Torunia zainteresowanych światem arabsko muzułmańskim i tematyką dialogu między cywilizacjami i religiami. Jesteśmy przekonani, że przygotowując konferencję wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom odbiorców i że spotka się ona z dużym zainteresowaniem, zarówno studentów i pracowników naukowych, mieszkańców Torunia, jak i lokalnych mediów, podobnie jak miało to miejsce w 2010 roku, kiedy wydarzenie oceniono bardzo pozytywnie. Zarówno referenci, jak i zaproszeni goście i odbiorcy, kierowali do nas wyrazy podziękowania i gratulacji profesjonalnej organizacji i niezwykłej atmosfery imprezy, która pozwoliła choć w części zaspokoić potrzebę poznania świata arabskiego i muzułmańskiego oraz problematyki dialogu międzyreligijnego, a zapowiedzi i relacje z przebiegu pojawiły się w lokalnych mediach i Internecie. Jesteśmy pewni, ze konferencja "Dialog chrześcijańsko - muzułmański. Klucz do wspólnej przyszłości" - jako wydarzenie o charakterze kulturalnym, naukowym, społecznym - stanowić będzie ciekawy wkład w życie kulturalne Torunia i przyczyni się do budowania dobrego wizerunku Uczelni i naszego Miasta, dlatego liczymy na poparcie naszej inicjatywy i objęcie jej honorowym patronatem. Jednocześnie, z uwagi na fakt, iż organizatorzy chcieliby podjąć obiadem ambasadorów krajów arabskich, którzy będą obecni pierwszego dnia konferencji, mamy zaszczyt zaprosić Pana Prezydenta do udziału w tym spotkaniu, 19 października 2011 roku o godz.14.00 w restauracji hotelu "Gotyk".
Z poważaniem, Magdalena Lewicka | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
4 na 4 | Marek Matejewski (3695 punktów) | Dialog już się zaczął - w niedzielę, dwa dni temu w Kairze.
|
|
10 na 10 big_zyd (37761 punktów) (zablokowany) | > "Dialog chrześcijańsko - muzułmański. Klucz do wspólnej przyszłości"> Jesteśmy przekonani, że przygotowując konferencję wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom odbiorców i że spotka się ona z dużym zainteresowaniem (...) mieszkańców Torunia, jak i lokalnych mediówmleczko.in(*)nki-kolorowe,10561/zdjecie,452
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|