Kolejne spotkanie dyskusyjne PSR Wrocław odbędzie się 27 października o 18.00 w klubie Minerwa przy kawiarni Kalambur na ulicy Kuźniczej (patrz mapka). Tym razem tematem będzie liberalizm, a wstęp wygłosi Wojtek, obeznany w tej tematyce. Liberalizm, wbrew pozorom, wzbudza spore emocje w szeregach ateistów i wolnomyślicieli, bowiem z jednej strony jest ideą wolnościową, z drugiej zaś może skazywać słabsze jednostki w państwie (na przykład dzieci) na całkowite oddanie tym silniejszym, również w dziedzinie edukacji (na przykład religijnej). Czy laickie państwo nie powinno aktywnie ingerować również w relacje prywatne, nakazując na przykład pewne standardy edukacyjne wszystkim odpowiedzialnym za nauczanie i za decydowanie o nauczaniu młodych pokoleń? Czy liberalizm jest w stanie zapobiec nadużyciom w tej dziedzinie? Czy jakikolwiek system ekonomiczno – polityczny może i powinien to czynić? Takie pytania nasuwa temat liberalizmu osobiście mnie samemu, dlatego tym bardziej ciekaw jestem dyskusji z Wojtkiem. Inna rzecz, to oczywiście dokonywane przez wielu wrzucanie ateistów i wolnomyślicieli do skrzynki z napisem „poglądy lewicowe”. Jak wiemy choćby z dyskusji na Racjonalista.pl nie jest to wcale prawda, są wśród nas obecne różne opcje polityczne. Dlatego warto być świadomym tej różnorodności i lepiej poznać opcje naszym przeciwne, jak i te bliskie. Jacek Tabisz, przewodniczący PSR Wrocław Ps.: Osoby chcące mieć szybką informację przez Facebook na temat naszych dyskusji polecam wpisanie się na wydarzenie na Facebooku - www.facebo(*)/event.php?eid=136593459772277 (nazwa: Spotkania dyskusyjne Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów we Wrocławiu ). |