Racjonalista - Strona głównaDo treści
Komentarz do fragmentow stanowiska Episkopatu Polski wobec TE.

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Filozofia i światopogląd
NapisanoAutorTytuł
25-06-2007 06:06maliniak (422 punktów)Komentarz do fragmentow stanowiska Episkopatu Polski wobec TE.
www.opoka.(*)kosciol_ewolucja_27112006.html
Cytat:
...Kościół wobec ewolucji
Jest rzeczą oczywistą, że zastąpienie wiary w Stwórcę materialistycznym ewolucjonizmem jest dla chrześcijanina nie do przyjęcia. Ale także fundamentalistyczny kreacjonizm nie jest zgodny z nauką katolicką....

maynard:
No to co jest w koncu dla katolika do przyjecia? Jaka jest ta hybryda ,ta forma stojaca pomiedzy ewolucjonizmem a kreacjonizmem? Trzeba chciec byc slepym zeby nie widziec,ze ta wypowiedz tak naprawde nie niesie zadnej informacji,ze jest intelektualnie pusta? Ale glupi katolik nie musi znac odpowiedzi,glupi katolik wierzy,ze ja zna Episkopat Polski

Cytat:
....W tym ujęciu - ujęciu chrześcijańskiej nauki wiary - nasz świat nie znajduje się w szponach ślepych sił, nie jest chaosem ani ofiarą brutalnych determinizmów. Ewolucja wiedzie ku pojawieniu się człowieka jako istoty wolnej, odpowiedzialnej i świadomej. Ale sama z siebie tego progu nie pokonuje. W celu powołania do życia człowieka Bóg mógł posłużyć się jakąś istotą przygotowaną na planie cielesnym przez miliony lat ewolucji i tchnąć w nią duszę - na swój obraz i podobieństwo. Oznacza to, że dla chrześcijan ewolucja pozostaje w harmonii z wielkim planem Boga, którego cel stanowi powołanie człowieka do najwyższej godności obrazu Jego Syna jednorodzonego, umarłego i zmartwychwstałego. To odwoływanie się do wcielenia Chrystusa, jako właściwego zrozumienia obrazu i podobieństwa Bożego, w świetle Nowego Testamentu pozwala uznać za niedostateczne teorie, które redukują podobieństwo Boże w człowieku jedynie do aspektu duchowego. Tak więc człowiek z jednej strony pochodzi z "prochu ziemi", a z drugiej posiada życie, które pochodzi bezpośrednio od Boga (por. Rdz 2,7). To życie Boże nie jest ofiarowane człowiekowi jakoby od początku pozostawało na wyższym planie w stosunku do naszego świata i jego historii, ale na mocy tego daru życia człowiek jest wezwany do nadania sensu całemu stworzeniu i dopełnienia go. Stąd też zrozumiałe są słowa Benedykta XVI, które wypowiedział 25 kwietnia 2005 r. w homilii podczas inauguracji swojego pontyfikatu: "Nie jesteśmy przypadkowym i pozbawionym znaczenia produktem ewolucji. Każdy z nas jest owocem zamysłu Bożego. Każdy z nas jest chciany, każdy miłowany, każdy niezbędny...

maynard:
W powyzszym fragmencie przedstawiono cale mozliwosci ich szalonych pomyslow na pozenienie wiary z nauka. Oczywiscie to stanowisko rowniez jest intelektualnie puste,poniewaz mowi nam (mgliscie) o tym ,ze ewolucja jest planem bozym swiadomie wiadacym do czlowieka i tyle. Nie bede juz pisal jakie paradoksy sie z tym wiaza, poniewaz robilem to dziesiatki razy. Wypunktuje tylko:
-W jaki sposob Bog dzialal przez ewolucje (jaka byla jego funkcja uzytecznosci w tym wszystkim)?
-Jak to sie ma do fundamentalnej nauki o grzechu pierworodnym?

Cytat:
"...Obok interpretacji naukowych, właściwie zdających sprawę z tych trudności i nie przekraczających swoich kompetencji, istnieją interpretacje materialistyczne i redukcjonistyczne, podszywające się pod naukę...."

maynard:
hihi,bez komentarza.....


Cytat:
...Tak więc człowiek z jednej strony pochodzi z "prochu ziemi", a z drugiej posiada życie, które pochodzi bezpośrednio od Boga (por. Rdz 2,7). To życie Boże nie jest ofiarowane człowiekowi jakoby od początku pozostawało na wyższym planie w stosunku do naszego świata i jego historii, ale na mocy tego daru życia człowiek jest wezwany do nadania sensu całemu stworzeniu i dopełnienia go.....


maynard:
I jeszcze bezczelnie przekrecili mit biblijny,zeby go sprawnie przerobic na prawde objawiona pasujaca do nauki W oryginale pisze:

1)Stworzyl Bog czlowieka z prochu ziemi2)Tchnal w jego nozdrza dech zycia (sile ozywcza,ktora ozywia uksztaltowanego,ale jeszcze martwego Adama) 3)Wskutek tego czlowiek staje sie DUSZA ZYJACA (oddychajaca),a nie jak mylnie tlumaczy wiekszosc przekladow ISTOTA ZYWA. A wiec Adam stal sie DUSZĄ,a nie otrzymal DUSZE od Boga. Zreszta w tej samej ksiedze DUSZAMI ZYJACYMI nazwane sa, oprocz ludzi, ryby,plazy,gady i ssaki,ktore tez byly ksztaltowane z 'prochu ziemi'.
W Ksiedze Ezehiela napisano:'ta DUSZA,ktora grzeszy ta umrze' i rzeczywiscie,jak donosi Biblia Adam zgrzeszyl i umarl ('prochem jestes i do prochu powrocisz-a wiec mamy tu odwrotnosc stwarzania; SMIERC-bo z prochu zostales wziety'-no chyba ,ze Episkopat Polski bedzie nam teraz wmawial,ze Adam po smierci wrocil do ciala jakiegos zwierzecia (z ktorego zostal wczesniej wziety).

Jak widac niesposob przerobic tego mitu tak,aby pasowal do Teorii Darwina. Wystarczy byc troche bardziej dociekliwym i zaraz widac perfidna oblude i megazaklamanie KrK. Ja to nabralem wprawy w dyskusjach z nawet najbardziej zakreconymi mataczami religijnymi. A chyba w sieci nie ma wiekszych niz Wuj-Zboj www.sfinia.fora.pl/ i jego kolega Janek Lewandowski

pzdr.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

estetka (708 punktów)
Stąd też zrozumiałe są
>słowa Benedykta XVI, które wypowiedział 25 kwietnia 2005 r.
>w homilii podczas inauguracji swojego pontyfikatu: "Nie
>jesteśmy przypadkowym i pozbawionym znaczenia produktem
>ewolucji. Każdy z nas jest owocem zamysłu Bożego.

mam nadzieje, ze papiez wie, ze ta ewolucja nie jest jeszcze zakonczona... ze czlowiek jako gatunek w przyrodzie ozywionej stale ewoluuje...

odrzucenie faktu, ze jestesmy owocem ewolucji , ktora nie jest zakonaczona - to jak swego czasu odrzucenie faktu, ze Ziemia sie kreci dookola Slonca... ja rozumiem te trudnosc akceptacji pewnych prawd, przeciez na gole oko widac, ze Slonce samo sie chowa za widnokreg, a rano slonce "wstaje".... a Ziemia? wcale nie widac, ze sie kreci no to jak moze byc prawda ,ze sie kreci, przeciez nie czuc, a jak nie czuc to tego nie ma... proste!
Dlaczego mialoby byc widac, ze czlowiek ewoluuje?

p.s. chociaz jak sie tak gleboko zastanowie... to przypomina mi sie z dziecinstwa, ze dziedek twierdzil, ze babcia to jest zwykla malpa... moze dlatego ja mam dowod a papiez i niektorzy wierni nie maja ?

swoja droga... Darwin byl kiedys na indeksie i jak sie okazuje jeszcze jest....ostatecznie na indeksie byli takze
Pascal, Baruch Spinoza, Wolter, Holbach, Kartezjusz, Galileusz, Kopernik, Freud...

tylko zeby nie wiem jak szukac na liscie ksiag zakazanych nie bylo Hitlera ani Stalina....
hmmm....
APawłowski (1150 punktów)
Pascal, Baruch Spinoza, Wolter, Holbach, Kartezjusz, Galileusz, Kopernik, Freud...
Ile każdy z nich posiadał dywizji?
>tylko zeby nie wiem jak szukac na liscie ksiag zakazanych nie bylo Hitlera ani Stalina....
Bo ci to trochę ich mieli

Wróć do listy wątków działu Filozofia i światopogląd

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365