Racjonalista - Strona głównaDo treści
Powód dla którego warto wydać 5 miliardów rocznie na KK

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Religie
NapisanoAutorTytuł
14-12-2007 17:45tokamaka (58 punktów)Powód dla którego warto wydać 5 miliardów rocznie na KK
Ocena 5 na 5
5 miliardów zł rocznie płacimy na kościół. Po tych słowach wypowiedzianych przez polityka SLD czekałem w napięciu co powie "mój człowiek" z PO a musiałem uzbroić się w cierpliwość, żeby przeczekać mowę trawę pana z pisu. Usłyszałem, że warto wydać te pieniądze a nawet więcej, gdyż tylko kościół jest w stanie zaprowadzić ład moralny w Polsce. PO rozmontowywuje elektorat pisu, cel uświęca środki, ale i tak im tego nigdy nie wybaczę...
Jest w tym jednak ziarno prawdy, co nie usprawiedliwia istnienia takiej instytucji jak KK. Pewnie nie jest to wykonalne, ale pomarzyć można: Niedziela rano, ubieram się odświętnie, wychodzę z domu i widzę moich sąsiadów idących w tym samym kierunku co ja. Dochodzimy do budynku, który wygląda jak kościół, tyle, że krzyż zastąpiony jest rzeźbą sowy. Niestety budynek jest pełny i trzeba postać na zewnątrz. Wnętrze również przypomina te znane z KK tyle, że pozbawione wszelkich symboli religijnych. Przemawia średni wiekiem mężczyzna w sutannie z obrączka na palcu (nie wyglądający jakby walił sake co drugi dzień). Rozpoczyna od przypowieści o spotkaniu Aleksandra Wielkiego i Diogenesa. Całą opowieść kończy puentą: "Gdybym nie był Aleksandrem, chciałbym być Diogenesem." Później następuje powrót do spraw bardziej przyziemnych, czyli np. potrzeby wybudowania nowej hali dla szkoły, sposobami zabezpieczania się przed wirusem HIV. Poruszane są również sprawy głębsze jak "powstanie materii organicznej z nieorganicznej", "nieuchronność śmierci a DNA". Przemawia on językiem popularno-naukowym nie wymagającym naukowej wiedzy a jednocześnie nie wybiegającym poza zakres obecnej nauki. Następnie przechodzi między wiernymi z tacą z napisem wikipedia. Na koniec spotkania przekazujemy sobie znak pokoju i do domu.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Pandorra (1289 punktów)Odp: powód dla którego warto wydać 5 miliardów rocznie na KK
Piękna wizja.... Ehhh, rozmarzyłam się.

PO mnie rozczarowuje kościelnym lizusostwem, a rozdział kościoła od państwa pozostaje fikcją. Piekne deklaracje pozostaną chyba na papierze, a PO wygląda jekby przestraszyło się własnych obietnic.
14-12-2007 18:26 
 Ocena 1 na 1
gurgul (651 punktów)

>PO mnie rozczarowuje kościelnym lizusostwem, a rozdział kościoła od państwa pozostaje fikcją.

Powtarzam to kolejnej osobie na tym forum : MAMY ROZDZIAŁ KOSCIOŁA OD PAŃSTWA! To ze ksiądz rydzyk miesza się do polityki to nie typowe działanie KK tylko ekstrema. A to ze kosciół mówi o sprawach społecznych, to nie bark rozdziału Koscioła i państwa. Kazda grupa obtwateli ma prawo wyrazać swoje poglady. Kosciół też.
14-12-2007 19:02 
 Ocena 1 na 1
G.K. (1679 punktów)

>Powtarzam to kolejnej osobie na tym forum : MAMY ROZDZIAŁ KOSCIOŁA OD PAŃSTWA! To ze ksiądz rydzyk miesza się do polityki to nie typowe działanie KK tylko ekstrema.

Problem w tym, że ta "ekstrema" liczy jakieś 5 milionów zwolenników.
gurgul (651 punktów)

>Problem w tym, że ta "ekstrema" liczy jakieś 5 milionów zwolenników.
te 5 milionów to gruba przesada. Powiedziałbym ze ok 1, 2 mln. To bardzo dużo, ale w Polsce katolików jest prawie 10 razy więcej.
15-12-2007 10:33 
 Ocena 1 na 1
Pandorra (1289 punktów)
>A to ze kosciół mówi o sprawach społecznych, to nie bark rozdziału Koscioła i państwa. Kazda grupa obtwateli ma prawo wyrazać swoje poglady. Kosciół też.
Powtarzam kolejnej osobie na tym forum - księża mają prawo wypowiadać się na tematy społeczne, ale nie mają prawa narzucać ich ateistom czy osobom innego wyznania. Obserwuję tupanie nogą, grożenie paluszkiem i wymuszanie pewnych (korzystnych dla kościoła) decyzji. I nie o Rydzyka mi chodzi, ale o duża grupę księży i biskupów, którzy popierają rozdział, jeżeli ma uniemożliwić wpływ państwa na kościół. Ale tylko wtedy.
Bo jak ktos Kalemu ukraśc krowę, to źle.
16-12-2007 11:56 
 0 na 2
gurgul (651 punktów)
>Powtarzam kolejnej osobie na tym forum - księża mają prawo wypowiadać się na tematy społeczne, ale nie mają prawa narzucać ich ateistom czy osobom innego wyznania.

Kazdy ma prawo nauczać kazdego w każdej sprawie.

>Obserwuję tupanie nogą, grożenie paluszkiem i wymuszanie pewnych (korzystnych dla kościoła) decyzji. I nie o Rydzyka mi chodzi, ale o duża grupę księży i biskupów, którzy popierają rozdział, jeżeli ma uniemożliwić wpływ państwa na kościół. Ale tylko wtedy.

tak, to fakt. Tym nie mniej to nie jest reguła działania KK, zapisana w prawie kanonicznym, tylko głupota i egocentryzm części duchowieństwa
Muszyński (373 punktów)
>>... to ze kosciół mówi o sprawach społecznych, to nie bark rozdziału Koscioła i państwa. Kazda grupa obtwateli ma prawo wyrazać swoje poglady. Kosciół też.

A co byś powiedział, gdyby przedstawicie ambasady chińskiej wypowiadali się na temat Polski i jeszcze kazali sobie za to płacić?
Pozdrawiam
stilgar (7322 punktów)
Wizja rzeczywiście piękna.

A co do polityków - ja głosując na PO nawet się nie łudziłem, że spełnią wszystkie swoje obietnice, nie liczyłem nawet na obiecywany cud gospodarczy - dla mnie wystarczyłoby, żeby nie psuli gospodarki, tak jak to robił PiS.

I dzisiaj czytałem o spełnianiu jednej z obietnic, tj. rozdziału ministra sprawiedliwości od prokuratora generalnego.

A co do tego Kościoła - popatrz na ten kraj - wyobrażasz sobie, że jakakolwiek partia, wliczając w to SLD, postawi się KK ? Jak na razie KK ma największy elektorat ze wszystkich. I nawet, jeśli ten elektorat nie słucha się we wszystkim KK, to ludzie od dzieci wychowywani w "tradycji" KK, odbierają ataki na KK jak ataki na siebie...

a Racjonaliści? to niestety mniejszość...
hombre sin nombre
>Jak na razie KK ma największy elektorat ze wszystkich. I nawet, jeśli ten elektorat nie słucha się we wszystkim KK, to ludzie od dzieci wychowywani w "tradycji" KK, odbierają ataki na KK jak ataki na siebie...

90% katolików uczęszczających w każdą niedzielę na mszę nie wie o czym mówił ksiądz podczas kazania. Modlitwy w czasie mszy wypowiadają niemal podświadomie, podążając za dyrygentem na ambonie. Ich świadomość religijna ogranicza się do podstaw doktryny przekazanej im na lekcjach religii w szkole podstawowej. Chodzą do kościoła albo z przyzwyczajania, albo dlatego, że wobec czujnego oka sąsiadów nie iść nie wypada. Najczęściej jednak idą pod presją wiary w to, że ich fizyczna nieobecność w kościele może rozgniewać Pana Boga, a przez to trudniej będzie im się dostać do nieba. Prawda jest więc taka, że na te 90% - bardziej chyba "praktykujących" niż "wiernych" - kościół nie ma wielkiego wpływu politycznego, no może poza kwestiami odnoszącymi się do naprawdę fundamentalnych dla KK pryncypiów moralnych.
gurgul (651 punktów)
>5 miliardów zł rocznie płacimy na kościół. Po tych słowach
>wypowiedzianych przez polityka SLD czekałem w napięciu co
>powie "mój człowiek" z PO a musiałem uzbroić się w
>cierpliwość, żeby przeczekać mowę trawę pana z pisu.
>Usłyszałem, że warto wydać te pieniądze a nawet więcej,
>gdyż tylko kościół jest w stanie zaprowadzić ład
>moralny
w Polsce.

Jest jeden powód dla którego warto płacić KK 5 mln rocznie: gdybyśmy chcieli oddać KK to wszystko co ukradli mu komuniści to Polska poszła by z torbami. Lepiej płacić 5 mln rocznie. Duzo taniej, a sumienie czyste...

A reszta twojego wywodu pachnie Rewolucją Francuską. Ta rewolucja to nie tylko świątynia rozumu, którą nota bene możesz se przecież postawić i mozesz tam chodzić co niedziele skoro masz na to ochotę, ale to przede wszystkim ludobójstwo, a ludobójstwo jest jedną z tych bardzo nielicznych rzeczy dla której nie moze byc tolerancji...
14-12-2007 18:34 
 Ocena 3 na 3
jaskier (52 punktów)

>Jest jeden powód dla którego warto płacić KK 5 mln rocznie: gdybyśmy chcieli oddać KK to wszystko co ukradli mu komuniści to Polska poszła by z torbami. Lepiej płacić 5 mln rocznie. Duzo taniej, a sumienie czyste...
Przepraszam, ale w poście przewodnim stało 5 miliardów złotych, a nie pięć milionów.
A poza tym może komuniści ukradli kościołowi to co kościół ukradł wcześniej zwykłym ludziom. Może więc był to tylko akt sprawiedliwości dziejowej
>A reszta twojego wywodu pachnie rewolucją francuską. Ta rewolucja to nie tylko świątynia rozumu, którą nota bene możesz se przecież postawić i mozesz tam chodzić co niedziele skoro masz na to ochotę, ale to przede wszystkim ludobójstwo, a ludobójstwo jest jedną z tych bardzo nielicznych rzeczy dla której nie moze byc tolerancji...
Rewolucja Francuska mimo wszystkich okropieństw jakich była sprawcą to i tak nie dorasta nawet do pięt okrucieństwom których dopuścił się kościół katolicki w swojej historii.
Poza tym to Rewolucja Francuska wylansowała hasła wolności, równości i braterstwa. Kościół chciał zawsze sprawować nad ludźmi władzę i nic więcej
gurgul (651 punktów)

> Przepraszam, ale w poście przewodnim stało 5 miliardów złotych, a nie pięć milionów.
>A poza tym może komuniści ukradli kościołowi to co kościół ukradł wcześniej zwykłym ludziom. Może więc był to tylko akt sprawiedliwości dziejowej

moze i 5 mlrd. Co takiego KK komus ukradł? Podaj konkretny przykład

> Rewolucja francuska mimo wszystkich okropieństw jakich była sprawcą to i tak nie dorasta nawet do pięt okrucieństwom których dopuścił się kościół katolicki w swojej historii.

Bzdura. Inkwizycja za 500 lat wymordowała mniej więcej tyle ludzi co Rewolucja Francuska za 10 lat.

> Poza tym to rewolucja francuska wylansowała hasła wolności, równości i braterstwa. Kościół chciał zawsze sprawować nad ludźmi władzę i nic więcej

Wolnosć, równosc i braterstwo to kwintesencja nauki społecznej KK. Kościołowi chodziło wyłacznie o władzę w renesansie i to dawno sie skończyło. Pozostało jeszcze kilka skansenów tamtych czasów tj. media toruńskie, ale to nie jest reguła.
tokamaka (58 punktów)
>Jest jeden powód dla którego warto płacić KK 5 mln rocznie: gdybyśmy chcieli oddać KK to wszystko co ukradli mu komuniści to Polska poszła by z torbami. Lepiej płacić 5 mln rocznie. Duzo taniej, a sumienie czyste...

Widzę, że masz ciągoty komunistyczne, a co żony też mają być wspólne?!!! Lubisz se być hedonistą ale przecież nikt Ci nie zabrania być satanistą, nota bene jest rozdzielenie kościoła od Państwa.

Życie to gra, której nie da się wygrać, można tylko opóźnić przegraną.
keymak (3379 punktów)Odp: Powód dla którego warto wydać 5 miliardów rocznie na KK
Jeżeli chciałeś aby ograniczyć wpływy kościoła w Polsce to wybierając PO popełniłeś poważny błąd.
Możliwe że sam Tusk do religijnych nie należy, ale to jeszcze nie znaczy że cała partia taka właśnie jest. Jest wręcz przeciwnie.
Pamiętam zaś bardzo dobrze słowa Kwaśniewskiego z debaty z Tuskiem kiedy wspomniał o konkordacie. W mediach na ten temat praktycznie nie prowadzono dyskusji. Uznając przy okazji wygraną Tuska (w tej konkretnym temacie).
Gdzie wtedy byli wyborcy PO, którzy są niewierzący ?
Odpowiem: Schowali głowę w piasek ..

Mogę zrozumieć powody dla których ludzie niewierzący głosowali na PO. Mogę nawet uznać to za zachowanie racjonalne. Niestety nie rozumiem dlaczego wypominają teraz PO że liżą tyłki kościelnym. To było wiadomo od dawna. Wystarczyło się tematem zainteresować wcześniej.

Co do zaś samej sprawy tych 5 mld, to jest to proceder który będzie bardzo trudno zmienić. Wątpię aby wygrała kiedyś partia, która jawnie będzie deklarować ukrócenie tego procederu. Jedyna szansa to jakaś dziwna koalicja.
A do tej pory trzeba się pogodzić z faktem że pomiędzy rządzącymi a kościołem istnieje układ, o którym nikt z rządzących nie ma odwagi mówić wprost. Zaś wszyscy ci którzy coś o tym wspomną są traktowani jak szaleńcy.
To jest polityka ..
To jest ten obszar gdzie określenie "zdrowy rozsądek" traci sens.

Pozdrawiam.

Wróć do listy wątków działu Religie

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365