Racjonalista - Strona głównaDo treści
Zależność

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Religie
NapisanoAutorTytuł
29-12-2007 17:39piątek (1035 punktów)Zależność
Ocena 2 na 2
Zauważyliście fakt iż to katolicy, wiedzą najmniej o innych religiach? Według mnie wynika to z pewnego rodzaju wywyższania się nad innych, wszystkim tu chyba jest wiadome, że katolika nie przekonasz że jego założenia są błędne, a ze świadkiem jehowy czy islamistą podyskutujesz, chociaż tego pierwszego nie przekonasz a ten drugi może cię rozstrzelać, to posiadają przynajmniej wystarczającą wiedzę na temat swojej i innych religii do dyskusji.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

stilgar (7322 punktów)
>Zauważyliście fakt iż to katolicy, wiedzą najmniej o innych
>religiach? Według mnie wynika to z pewnego rodzaju
>wywyższania się nad innych, wszystkim tu chyba jest
>wiadome, że katolika nie przekonasz że jego założenia są
>błędne, a ze świadkiem jehowy czy islamistą podyskutujesz,
>chodziarz tego pierwszego nie przekonasz a ten drugi może
>cię rozstrzelać, to posiadają przynajmniej wystarczającą
>wiedzę na temat swojej i innych religii do dyskusji.

ja tego nie zauwazylem, bo bardzo malo znam wyznawcow innych religii.
mysle jednak, ze stosunek ignorantow i idiotow w kazdej grupie spolecznej jest podobny...

>chodziarz
Korzeniowski?
szpilowyhajama (89 punktów)
(zablokowany)
>Zauważyliście fakt iż to katolicy, wiedzą najmniej o innych
>religiach? Według mnie wynika to z pewnego rodzaju
>wywyższania się nad innych, wszystkim tu chyba jest
>wiadome, że katolika nie przekonasz że jego założenia są
>błędne, a ze świadkiem jehowy czy islamistą podyskutujesz,
>chodziarz tego pierwszego nie przekonasz a ten drugi może
>cię rozstrzelać, to posiadają przynajmniej wystarczającą
>wiedzę na temat swojej i innych religii do dyskusji.

Szanowny kolego tego bym nie powiedział ze katolicy mało wiedzą o innej religii.Mam kolego który jest katolikiem,i co ciekawe wie kim była SOUTHCOTT JOANNA, mało tego wie ze była dziewica mają 60-lat.
aenigma (455 punktów)
Gdy żegnałam się z jedyną słuszną wiarą katolicką nie zauważyłam nagłego oświecenia i wypełnienia mojej głowy bezgraniczną wiedzą o religiach świata... ciężko jest w tym kraju znaleźć przedstawiciela innej religii niż katolicyzm i nie mogę powiedzieć jak to z nimi jest, ale wśród katolików znam dużo osób zainteresowanych innymi religiami, kulturami itp. Mówić że katolicy nic o innych religiach nie wiedzą to duże uogólnienie. Mogę natomiast zgodzić się z tym jeżeli chodzi o prostych, ciemnych ludzi, którzy słuchają tylko tego co powie im ksiądz na wiejskim kazaniu oraz rozprzestrzeniają stereotypy i plotki odnośnie innowierców... ale to już zupełnie inna historia.
Ale absolutnie żadnej zależności w tej kwestii nie dostrzegam.

Google i Wikipedia to najbardziej łebscy goście na tym forum. Zanim zadasz mi jakieś pytanie, spytaj ich!
29-12-2007 18:17 
 Ocena 1 na 1
szpilowyhajama (89 punktów)
(zablokowany)

. Mogę natomiast zgodzić się z tym jeżeli chodzi o prostych, ciemnych ludzi,

Szanowna DAMO obecnie mieszkam na wsi ,więc i ja jestem prostakiem.Tylko jest jeden problem, jako buddysta stale moje nazwisko było wypowiadane z ambony co niejeden katolik mi tego zazdrościł, oby takich prostaków było więcej.
29-12-2007 18:25 
 Ocena 1 na 1
sztejkat (4743 punktów)
>Szanowna DAMO obecnie mieszkam na wsi ,więc i ja jestem prostakiem.

Co ma piernik do wiatraka? Co ma miejsce zamieszkania do prostactwa?

Pozdrawiam

Tomasz Sztejka
29-12-2007 18:31 
 Ocena 1 na 1
szpilowyhajama (89 punktów)
(zablokowany)

. Mogę natomiast zgodzić się z tym jeżeli chodzi o prostych, ciemnych ludzi, którzy słuchają tylko tego co powie im ksiądz na wiejskim kazaniu

Czyli to nie moje słowa.Przeczytaj szanowny panie?
29-12-2007 18:45 
 Ocena 2 na 2
sztejkat (4743 punktów)
>> Mogę natomiast zgodzić się z tym jeżeli chodzi o prostych, ciemnych ludzi, którzy słuchają tylko tego co powie im ksiądz na wiejskim kazaniu

>Czyli to nie moje słowa.Przeczytaj szanowny panie?

Ciemni i prości ludzie którzy słuchają tylko tego co powie im ksiądz na wiejskim kazaniu.

Zdanie powyższe, jeśli rozebrać je tak jak jest napisane znaczy, że z "ciemnoty i prostactwa" wynika "słuchanie TYLKO tego co powie ksiądz na wiejskim kazaniu" lub, ewentualnie, że "ze słuchania TYLKO tego co powie ksiądz na wiejskim kazaniu" wynika "ciemnota i prostactwo".

Nijak nie wynika z tego, że "mieszkanie obecnie na wsi" implikuje prostactwo.

Gdyby zaś było napisane: "wszystkich mieszkańców wsi, tych ciemnych i prostych ludzi, którzy słuchają...." to i owszem, byłoby by o co ewentualnie się urażać.

Pozdrawiam.


Tomasz Sztejka
29-12-2007 18:59 
 Ocena 1 na 1
szpilowyhajama (89 punktów)
(zablokowany)
>>> Mogę natomiast zgodzić się z tym jeżeli chodzi o prostych, ciemnych ludzi, którzy słuchają tylko tego co powie im ksiądz na wiejskim kazaniu
>>Czyli to nie moje słowa.Przeczytaj szanowny panie?
>Ciemni i prości ludzie którzy słuchają tylko tego co powie im ksiądz na wiejskim kazaniu. Zdanie powyższe, jeśli rozebrać je tak jak jest napisane znaczy, że z "ciemnoty i prostactwa" wynika "słuchanie TYLKO tego co powie ksiądz na wiejskim kazaniu" lub, ewentualnie, że "ze słuchania TYLKO tego co powie ksiądz na wiejskim kazaniu" wynika "ciemnota i prostactwo".
> Nijak nie wynika z tego, że "mieszkanie obecnie na wsi" implikuje prostactwo.
> Gdyby zaś było napisane: "wszystkich mieszkańców wsi, tych ciemnych i prostych ludzi, którzy słuchają...." to i owszem, byłoby by o co ewentualnie się urażać.
> Pozdrawiam.
>
Tomasz Sztejka


Jesteś panie bardzo przywiązany do SŁOWA "jego niewolnikiem ".Nigdy się nie wyzwolisz. A o to nam chodzi, tylko nie wszyscy to tym wiedzą
29-12-2007 19:04 
 Ocena 1 na 1
sztejkat (4743 punktów)
>Jesteś panie bardzo przywiązany do SŁOWA "jego niewolnikiem ".Nigdy się nie wyzwolisz. A oto nam chodzi, tylko nie wszyscy to tym wiedzą

Sprecyzujesz, proszę? Nie zrozumiałem.

Sorki, trolluję nieco nie na temat, poniosły konie.

Więcej nie będę.


Tomasz Sztejka
mnich (22 punktów)
Cytat:
>Zauważyliście fakt iż to katolicy, wiedzą najmniej o innych
>religiach? Według mnie wynika to z pewnego rodzaju
>wywyższania się nad innych, wszystkim tu chyba jest
>wiadome, że katolika nie przekonasz że jego założenia są
>błędne, a ze świadkiem jehowy czy islamistą podyskutujesz,
>chodziarz tego pierwszego nie przekonasz a ten drugi może
>cię rozstrzelać, to posiadają przynajmniej wystarczającą
>wiedzę na temat swojej i innych religii do dyskusji.

myślę,że raczej z wygodnictwa...
gurgul (651 punktów)
To że tak wielu katolików i w ogóle większość Polaków mało wie o innych religiach niż katolicyzm nie dziwi. W Polsce jest mało przedstawicieli innych wyznań, więc taka wiedza raczej nie ma charakteru praktycznego. Nie każdy musi się interesować tą tematyką. Bardziej zadziwiające jest to, że polscy katolicy bardzo mało wiedzą o WŁASNEJ religii...
29-12-2007 18:36 
 Ocena 1 na 1
szpilowyhajama (89 punktów)
(zablokowany)
>To że tak wielu katolików i wogóle większość polaków mało wie o innych religiach niż katolicyzm nie dziwi. W Polsce jest mało przedstawicieli innych wyznań, więc taka wiedza raczej nie ma charakteru praktycznego. Nie każdy musi się interesować tą tematyką. Bardziej zadziwiające jest to, że polscy katolicy bardzo mało wiedzą o WŁASNEJ religii...
>
Masz racje, ale już wiedzą dlaczego robią znak krzyża z lewej strony a prawosławni z prawej
31-12-2007 17:06 
 Ocena 2 na 2
Karolina Socha (3 punktów)
I tutaj dotykamy sedna sprawy! Mamy w Polsce po prostu bardzo, ale to bardzo niedoedukowane społeczeństwo (fakt, przytłaczająco czy też oficjalnie katolickie).

Mnie także zadziwia tragiczny poziom wiedzy o własnej religii znanych mi katolików - ludzi z przeważnie wyższym wykształceniem (!). Często sama (innego wyznania!) im coś wyjaśniam, a nie uważam się za specjalnie doinformowaną osobę. Inna rzecz, raczej nie są specjalnie żarliwymi katolikami

Totalny brak wiedzy na temat różnych religii uważam za to za szczególnie dołujący Chodzi mi o "podstawy podstaw podstaw", nie o szczegóły dotyczące samej wiary i historii wyznań, ale o banały typu "islam nie równa się nawoływaniu do mordowania", "żydzi wierzą w tego samego Boga co chrześcijanie", "poganie nie są debilami czczącymi kamienie", bądź "katolicy nie stanowią większości wierzących ludzi na świecie".

Bo to są przeciętne przekonania Polaków na temat religii!!! Niestety, nie oszukujmy się, że na wsi albo w mieście, w Polsce A lub Polsce B. Nie, to jest średnia. Podstawy podstaw o których piszę bardzo pomogłyby młodym Polakom rosnąć na bardziej światłych i myślących ludzi. Bardziej niż wiedza o budowie pratchawca czy ilości wydobywanych rud metali w Boliwii, którą zapomina się zaraz po klasówce.
Drobner
>Zauważyliście fakt iż to katolicy, wiedzą najmniej o innych
>religiach? Według mnie wynika to z pewnego rodzaju
>wywyższania się nad innych, wszystkim tu chyba jest
>wiadome, że katolika nie przekonasz że jego założenia są
>błędne, a ze świadkiem jehowy czy islamistą podyskutujesz,
>chodziarz tego pierwszego nie przekonasz a ten drugi może
>cię rozstrzelać, to posiadają przynajmniej wystarczającą
>wiedzę na temat swojej i innych religii do dyskusji.

Jeszcze mniej (?) katolicy wiedzą o SWOJEJ religii.
To już całkowita kompromitacja....
IM to nie przeszkadza

Drobner, trochę wiedzący o swoim ateizmie...
29-12-2007 19:01 
 Ocena 1 na 1
szpilowyhajama (89 punktów)
(zablokowany)
>>Zauważyliście fakt iż to katolicy, wiedzą najmniej o innych
>>religiach? Według mnie wynika to z pewnego rodzaju
>>wywyższania się nad innych, wszystkim tu chyba jest
>>wiadome, że katolika nie przekonasz że jego założenia są
>>błędne, a ze świadkiem jehowy czy islamistą podyskutujesz,
>>chodziarz tego pierwszego nie przekonasz a ten drugi może
>>cię rozstrzelać, to posiadają przynajmniej wystarczającą
>>wiedzę na temat swojej i innych religii do dyskusji.
>
>Jeszcze mniej (?) katolicy wiedzą o SWOJEJ religii.
>To już całkowita kompromitacja....
>IM to nie przeszkadza
>Drobner, trochę wiedzący o swoim ateizmie...

A co pan tu robi? No to ja zmykam z tego Forum
29-12-2007 19:19 
 Ocena 1 na 1
ra-serafin (2786 punktów)

>Jeszcze mniej (?) katolicy wiedzą o SWOJEJ religii.
>To już całkowita kompromitacja....
>IM to nie przeszkadza

Mam kolegę katolika który w naszej dyskusji o kłamstwach bibli kwitował moje wypowiedzi jedną kwestią - no to co że ty tak mówisz , ja tam nie widzę żadnych kłamstw.

Następnego razu zacząłem go wypytywać o jego własną religię np. skąd sie rozwinęła nasza cywilizacja skoro dzieci Adama i Ewy nie żeniły się ze sobą. On do mnie tak- bo bóg tak zrobił że powstały następne dzieci . Następnego dnia po rozmowie z pewnym księdzem i po zasięgnięciu informacji powiedziałem mu że to tylko metafora z tym Adamem i Ewą że według biblii po wnikliwym przeczytaniu bóg stworzył obrazu dużą grupe ludzi których dzieci żeniły się i dawały nowe dzieci i tak dalej.

A on do mnie tak- nie wiem gdzie to przeczytałeś ale pierwsi byli Adam i ewa. I tak zawsze w rozmowie z nim.

A co do wiedzy o innych religia to w szkole na religii był jeden temat na którym wypisaliśmy tylko nazwy innych religii (w rzeczywistości to podała z 5 , 6) i można było robić co się chce.A jak potem sie spytałem tej nauczycielki kiedy przerobimy dokładnie inne religie a chodziło mi bardzo o buddyzm to powiedziała że te kilka lekcji które na to poświęciła wystarczy. Tak było na serio

Z przyszłością jest małe "ale" .Za każdym razem,jak się na nią spojrzysz - zmienia się,bo się na nią spojrzałeś.A to zmienia wszystko pozostałe.
sztejkat (4743 punktów)
>Zauważyliście fakt iż to katolicy, wiedzą najmniej o innych
>religiach?

Nie specjalnie zauważyliśmy

No, ale przyjąwszy, że możesz mieć rację, jedną z ewentualnych przyczyn jakie widzę dla takiej sytuacji, jest to że wiedza o innych religiach może być, dla osób słabej wiary, niebezpieczna.

Tkwiąc w prawdziwej wierze, tak odruchowo, tradycyjnie i bezrefleksyjnie, jakoś głupio jest dowiedzieć się że kilkadziesiąt milionów ludzi na świecie ma inną, równie prawdziwą, tradycyjną i bezrefleksyjną wiarę w co innego.

Czy nie będzie to przyczynkiem do refleksji? Czy nie spowoduje zachwiania jednolitego obrazu Prawdy przed duże "P"? Nie zagłuszy głosu Kapłana przez duże "K"?

Podobny mechanizm obowiązuje w wypadku własnej religii - wiedza nie sprzyja wierze.

Jeżeli mechanizm ten ma faktycznie miejsce, a sądzę, że ma, to można go pięknie wykorzystać. Kontynuować?

Tomasz Sztejka
Marian (5438 punktów)

   Ignorancja w kwestii wszystkich religii za wyjątkiem jednej jest niejako warunkiem koniecznym do bycia wyznawcą tej konkretnej religii. Znajomość innych religii i świadomość, że prawdziwość każdej z nich jest tak samo nie udowodniona i nieudowadnialna działa korozyjnie na religijność. Jakie jest prawdopodobieństwo, że akurat ta religia, w której się wyrosło jest tą prawdziwą? Wiedząc, że ludzie mają taką fantazję do wymyślania sobie religii, czy w ogóle prawdopodobnym jest, że którakolwiek jest prawdziwa?
   Można zauważyć, że większość ludzi religijnych jest wyznawcami religii swoich rodziców, religii, której ich nauczono. Jest to najlepszy sposób generowania nowych wiernych – poprzez indoktrynację dzieci; religia nie ma przecież żadnych argumentów, by przekonać dorosłych, myślących i wątpiących.
   Można powiedzieć zatem, że działa tu proces naturalnej selekcji: ci którzy wyrośli z dziecięcej ignorancji religijnej już nie są wyznawcami żadnej religii.
   Nie ograniczałbym się tutaj wyłącznie do katolików. Żyjemy w kraju, gdzie katolicy to większość, ale nie uprawnia nas to do podobnej ignorancji. Świat się nie kręci dookoła katolików.

   Pozdrawiam.

A rationalist is simply someone for whom it is more important to learn than to be proved right - Karl Popper
keymak (3379 punktów)
>Zauważyliście fakt iż to katolicy, wiedzą najmniej o innych religiach?
To jest akurat zachowanie racjonalne, bo nie ma sensu zajmować się innymi religiami jeżeli własna wystarcza.
No ale to dotyczy tylko ludzi którzy znają własną religię, a tych raczej nie ma wielu ..

Pozdrawiam.

Wróć do listy wątków działu Religie

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365