 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Religie
| Napisano | Autor | Tytuł | | 16-09-2003 19:42 | Retrus | Religie i zło na świecie | Ludzie pomyślcie co piszecie wy racjonaliści od siedmiu boleści. Racjonalnym wytłumaczeniem tego co się dzieje na świecie nie tak nie jest to iż jakaś religia jest zła . To człowiek jest do dupy to człowiek jest omylny , destruktywny. Czy to Bóg zabija ludzi ? czy to bóg niszczy środowisko ? czy jakakolwiek religia niszczy nasz świat nie to my ludzie. Przeczytajcie biblie , koran lub cokolwiek innego popatrzcie na sens zapisany tam . Nie zabijaj , nie kradnij to jest według was złe ?? . Wiec czemu pytacie w imię wiary popełniono tyle zbrodni . Proste błędem w religiach są ludzie. Ale czy tylko w imię religii popełniano zbrodnie ?? Jesteście to drodzy czytelnicy ateistami brawo ale czy to mówi że jesteście lepsi od innych ?? czy religie nakłaniają do zbrodni ?? wręcz przeciwnie wiec mordy na kłódkę gdyż MY błędny element w każdej religii , w każdym mechanizmie rządzącym światem zepsujemy wszystko. Czasy się zmieniają , mamy lepszą technikę ale wciąż ludzie to banda barbarzyńców !! |
| marcin_s | A czy widziałeś tu oceny etyczne religii jako takiej? Jakieś twierdzenia, że religia prowadzi do zła i tak dalej? Bredzisz.
|
|
| voytek |
Za motto odpowiedzi niech posłuży hasło, którym tak szermuje zwłaszcza słynny Tadzio -dyrektor:po owocach poznacie ich. Jeśli człowiek jest tak niedoskonały, to raczej fatalnie świadczy o jego kreatorze. Co gorsza, można również założyć celowe, perwersyjne działanie stwórcy, który czerpie (wątpliwą) satysfakcję obserwując "wyczyny" człowieka na Ziemi. Potem, na deser, jeszcze odrobina słodkiej zemsty na tych, którzy odważyli się mieć inne zdanie niż Najwyższy i...wieczna nuda, czy zabawa od nowa?
|
|
| abuj | Czyli Bóg Wszechmocny - jaki by nie był, znaczy: jakiegobądź wyznania (horribile dictu!) - popełnił ten błąd, że stworzył człowieka - nieprzewidywalnego i znajdującego się pod wpływem Złego?! Nie - racjonalny umysł wzdraga się przed takową herezją.
Teraz są nieco inne mody, ale biskup Berkley (anglikanin, jeśli się nie mylę - ale to w dotyku różnica dla tej dyskusji niemal niewyczuwalna), twórca skrajnego subiektywizmu twierdził jeszcze w I poł. XVIII w., że osobnym aktem woli Pan Bóg raczy wóz poruszać po wybojach, chłopa kiwającego się na nim z batem i lejcami, i to trzęsące się siano czy słomę, a także i konia idącego przed ówtym wozem... Ale to wszystko wcale się nie działo, bowiem NIC SIĘ NIE DZIAŁO, jeśsli na to NIE PATRZAŁ jakiś człowiek - wtedy dopiero wszystko się ruszało... Takie oto przedstawienie Pana Boga dla tych milionów niegodnych rzekomo ludzi!
Innymi słowy - napełniony wyższymi postaciami Ducha Świętego biskup utrzymywał, że na przykład z woli boskiej heretyk płonie na stosie, jeśli tylko człowiek to sobie wyobrazi i na to popatrzy! A On dostarczał!!! Ale i samo wyobrażenie takiego horroru przez niegodnego człowieka też leżało w wyłącznie w suwerennej woli Pana Boga.
Potem poglądy na codziennie manifestowaną Moc Sprawczą Pana Boga nieco się zmieniły. Nie można jednak zapominać, że i filozofa Berkleya traktowano w kościele jako jednak filozofa, a nie zwariowanego hertetyka!
Bredzisz, durniu. To ci chciałem już wprost powiedzieć, bo pewnie posługując się gruczołem wiary (który powstaje w niektórych mózgach przez obsychanie) nie jesteś w stanie pojąc powyższych subtelniejszych rozważań.
Religia nie jest zła: naturalnie!!! Religia (każda) jest po prostu głupia, a jej zło tkwi w traktowaniu tego serio przez rozmaitych religiantów. Buddyści też zabijają nie gorzej, niż chrześcijanie czy muzułmanie, nie wspominając o bratnich przecież duszach, czcących Wielkiego Lamparta - który też potrafi być litościwy, gdy się już naje do syta.
>Ludzie pomyślcie co piszecie wy racjonaliści od siedmiu >boleści. Racjonalnym wytłumaczeniem tego co się dzieje na >świecie nie tak nie jest to iż jakaś religia jest zła . To >człowiek jest do dupy to człowiek jest omylny , >destruktywny. Czy to Bóg zabija ludzi ? czy to bóg niszczy >środowisko ? czy jakakolwiek religia niszczy nasz świat nie >to my ludzie. Przeczytajcie biblie , koran lub cokolwiek >innego popatrzcie na sens zapisany tam . Nie zabijaj , nie >kradnij to jest według was złe ?? . Wiec czemu pytacie w >imię wiary popełniono tyle zbrodni . Proste błędem w >religiach są ludzie. Ale czy tylko w imię religii >popełniano zbrodnie ?? Jesteście to drodzy czytelnicy >ateistami brawo ale czy to mówi że jesteście lepsi od >innych ?? czy religie nakłaniają do zbrodni ?? wręcz >przeciwnie wiec mordy na kłódkę gdyż MY błędny element w >każdej religii , w każdym mechanizmie rządzącym światem >zepsujemy wszystko. Czasy się zmieniają , mamy lepszą >technikę ale wciąż ludzie to banda barbarzyńców !!
|
|
| Tomek | A ja nie uległem powszechnie obecnej modzie na tolerancję i twierdzę, że religia rzeczywiście jest złem. O ile wartość (w sensie moralnym) można zmierzyć ilością pozytywnych skutków powstałych w wyniku działania jakiejś idei na człowieka, jego postawę, tożsamość, wiedzę itd. to czy można powiedzieć, że religia jest dobra? Lwia część społeczeństwa żyje sobie w błogiej nieświadomości (być może dobrze im z tym,)iż są manipulowani. Że od zarania stosuje się na nich zabiegi mające na celu uzyskania różnych korzyści. To, że drzwi do kościoła są wielkie z klamką na wysokości oczu, (choć często i w sądach),że ksiądz ma długą szatę i stoi na podwyższeniu, że kościoły mają architekturę pozwalającą na doskonałe rozchodzenie się dźwięku, aby jego głos był donośny i gromki. To i miliony innych przykładów mało, kogo dziwi ( jak to, dlaczego, w hipermarkecie kupuje się akurat ten towar albo czy w trakcie agitacji wyborczych wygrywa dana opcja polityczna), ale świadczy o tym, iż stosuje się na nas (grzebie w naszych umysłach) wbrew naszej woli zabiegi (na naukę, których potrzeba lat szkół)mające na celu zminimalizowanie zdolności naszej racjonalnej oceny. Innymi słowy oszukuje się nas. Dążenia kościoła sprowadzające człowieka do roli małego, wystraszonego i zdominowanego elementu społeczności sterowanej (zbiorowo-wielkiej niedouczonej siły społecznej) są o tyle niedoścignione w swej perfidii, że odbywają się pod mecenatem moralności. I bynajmniej z przeze mnie rozumianym "dobrem" nie mają nic wspólnego. Kultywacja zachowań religijnych, (choć myślę, że usprawiedliwiona nieświadomością) przekierowanie uczuć wyższych z człowieka do abstrakcji- (to chyba najważniejsze) prowadzi w konsekwencji do agresji wobec innych ludzi. A przecież to człowiek jest najwyższą wartością i jedynym kapitałem, jaki posiada jest jego godność. Tak religia to zło. Widząc w teatrze scenę jak to jakiś osiłek zamierza się na starą babcię z siekierą, z góry wiesz kto tu jest dobry a kto zły. I nie masz wątpliwości co do oceny. Ale co się dzieje w tobie kiedy ta babcia powoli wstaje odwraca się .......i pokazuje wilkołacze zęby?  >
|
|
 | | Karol | Chyba już Wszystko na zadane pytanie/post zostało odpowiedziane. Jednak pragnę podzielić się jeszcze własnym zdaniem na temat religii i tego czy jest ona dobra, czy też zła. Czym jest dobro? hehe... znane pytanie, na które nie udzielę odpowiedzi. Ale czy zabicie drugiego człowieka jest złem? Czy pobicie jest złem? Każdy powie TAK. A ja powiem NIE  [ktoś z omamionych religią powie - O! Wynik Twojego ateistycznego podejścia!] Mi przyświeca myśl - Wolność i tolerancja. Wszystko jest dozwolone, co nie jest zabronione. A zabronione jest krzywdzenie drugiego człowieka WBREW jego woli. Jeśli więc w jakimś plemieniu jest zwyczaj - po śmierci męża, trzeba spalić żonę [zabić] - proszę bardzo! Taki ich zwyczaj i według niego żyją. Nie powinniśmy się wtrącać. Możemy jedynie wywalczyć, aby dana kobieta (przykładu) miała wybór... czy chce żyć według swoich tradycji, a zatem i umrzeć, czy też jej się wypiera i ma ją gdzieś. Jeśli tak - odchodzi. Weźmy teraz religię... weźmy biblię... jest w niej zapisane "Nie zabijaj". No OK, mogę się zgodzić (choć spójrzcie wyżej). Nie kradnij... no OK. To są zasady, którymi należy się kierować (według starych autorów), aby żyć DOBRZE. Ja mogę napisać księgę (książeczkę) z prawami, które sam wymyślę. Też będą dobre dla osób myślących po mojemu. Także nie oceniam czy religia jest zła, czy też nie. Chociaż jest wiele argumentów za tym, że jest właśnie ZŁA! Gdyż krzywdzi ludzi pośrednio i bezpośrednio wbrew ich woli. Krzywdzi wierzących, bo są w błędzie. Bo szukają marnej nadziei itd. Ale to jest do przełknięcia. Bo po prostu narzuca swoje zdanie i każdy wierzący ma wybór - wybrać je, czy też nie. Mimo manipulacji - ma wybór. I my podpowiadamy NIE, także są też ludzie, którzy mówią - "NIE WIERZ, bo to nie ma sensu". Ale wolny wybór. Chcesz - proszę bardzo. I Ci wolno. Możesz wierzyć w co tylko chcesz. Możesz do tego się modlić, oddawać hołd, składać ofiary (palić swoje zwierzęta), składki dla przywódcy swojej sekty). Ale krzywdy wyrządza również. Pośrednio. TYM co nie wierzą. Jestem ateistą. NIKOMU wierzącemu w sumie osobiście nie powiedziałem "Jest głupi! Nie wierz, bo wiara to zło". Nigdy z wierzącymi nie dyskutuję i nie mówię swojej opinii. Szanuję ich. Mam bliskich przyjaciół bardzo wierzących... i jest mi z tym OK. Mają wybór. Dyskutuje i przekonuje do swojego tylko wtedy, kiedy jest dany temat JUŻ poruszony, albo dana osoba chce ze mną rozmawiać. Także ja się nie narzucam. A religia - tak! Krzyżyki w szkołach, urzędach.. paranoja! Nie wszystkim to się podoba. A gdybym wymyślił własny znak (goły jezusek.... coś tam robiący)... nie powinno się narzucać. Kiedyś religia była obowiązkowa. W poprzednim roku, w mojej byłej szkole, przed maturą... już na sali, ksiądz podszedł do mikrofonu i zainformował: "Wstańmy i pomódlmy się". A co z tymi, co nie wierzą? Będą siedzieć pośród innych jak kołki? I czemu każą im wstać? Czy modlitwa nie mogła być PRZED maturką? itd, itd, itd. Kobieta stworzyła obra/dzieła (nie pamiętam nazwiska... ta ostatnio, z krzyżem i penisem). I ma za to karę. Za co?? Nikogo nie skrzywdziła. Mogła obrazić oglądających... ale nikt im oglądać nie kazał. Może są ludzie, którym się to podoba... także... religia jest nawet zła. Chociaż ja szanuję LUDZI wierzących. O.. i tyle
|
|
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|