Kilka słów o pierwszych pomysłach na ideę stowarzyszenia racjonalistów - do dyskusji:
Celem Stowarzyszenia jest:1) organizacja i integracja polskiej społeczności bezwyznaniowej i racjonalistycznej;
2) upowszechnianie i umacnianie racjonalnego, samodzielnego i krytycznego myślenia w społeczeństwie, opartego na zdrowym rozsądku i podstawach naukowych;
3) rozwijanie i krzewienie światopoglądu opartego na wiedzy naukowej, rozumie, doświadczeniu, oraz etyce świeckiej, niezależnej i humanistycznej;
4) propagowanie postaw asertywności światopoglądowej wśród światopoglądowych mniejszości, dla zbudowania właściwego obrazu zróżnicowania społeczeństwa, przeciwdziałania pozornej unifikacji oraz hegemonii światopoglądu i ideologii dominującej;
5) rozwijanie postaw tolerancyjnych, zwalczanie uprzedzeń i wspieranie idei społeczeństwa otwartego;
6) przeciwdziałanie szerzeniu się szkodliwych stereotypów wpływających na ograniczenie indywidualnego rozwoju człowieka;
7) popularyzacja nauki i metody naukowej; obrona wizerunku nauki w społeczeństwie przed współczesnymi, powstałymi na ogół z ideologicznych pobudek, próbami dyskredytacji i deformowania; propagowanie społecznego znaczenia nauki oraz działanie na rzecz jej dowartościowania jako priorytetu publicznego;
8) działanie na rzecz wyeliminowania wpływu irracjonalnych ideologii na ustawodawstwo państwowe, rozwój nauki, działalność artystyczną i obyczajowość;
9) propagowanie wiedzy niezależnej od aktualnych preferencji elit politycznych i ideologicznych; działanie na rzecz świeckiego systemu edukacji;
10) rozwijanie świadomości ekologicznej i etyki ekohumanistycznej;
11) działalność na rzecz rozwoju demokracji jako ustroju opartego na woli większości jednostek autonomicznych intelektualnie i mentalnie kształtujących państwo funkcjonujące w oparciu o reguły merytokratyczne i maksymalne respektowanie wolności osobistej jednostek, wolne od plagi solidaryzmu układów koleżeńskich, rodzinnych i korporacyjnych;
12) przeciwdziałanie szerzeniu się i obojętności wobec teorii, tez, opowieści, postulatów i sensacji przekazywanych w żargonie quasinaukowym, lecz nieopartych na metodologii naukowej (pseudonauka), oraz innych mistyfikacji;
13) działanie na rzecz rozdziału kościołów i związków wyznaniowych od Państwa oraz neutralności światopoglądowej Państwa;
14) wspieranie idei integracji europejskiej;
15) wspieranie i obrona praw osób dyskryminowanych, pośrednio lub bezpośrednio, w szczególności na tle światopoglądu, orientacji seksualnej, narodowości, rasy, pochodzenia etnicznego oraz płci, a także pomoc w realizacji własnych praw;
16) propagowanie postaw twórczych, aktywnych, zaangażowanych społecznie i obywatelsko; rozwijanie zainteresowań, wiedzy i horyzontów umysłowych swych członków.
Stowarzyszenie realizuje swoje cele poprzez:1) organizowanie kursów, wykładów, konferencji i sympozjów tematycznych, w zakresie związanym z celami Stowarzyszenia;
2) inicjowanie, przygotowywanie, opiniowanie i popieranie projektów aktów prawnych, w szczególności regulujących stosunki wyznaniowe, zagadnienia edukacyjne i naukowe;
3) organizowanie i wspieranie inicjatyw związanych z realizacją celów statutowych;
4) organizację funkcjonowania i rozwoju serwisu internetowego "Racjonalista";
5) wydawanie czasopism oraz prowadzenie innej działalności wydawniczej;
6) przygotowywanie i publikowanie, zarówno w internecie jak i w innych środkach masowego przekazu, oświadczeń, apeli, listów otwartych, ankiet, sondaży, analiz i raportów dotyczących poszczególnych problemów, wyzwań i inicjatyw;
7) organizowanie konkursów propagujących wiedzę i twórczość z określonych dziedzin i tematów;
8) udzielanie porad, reprezentowanie przed organami publicznymi i udzielanie innej pomocy w indywidualnych sprawach;
9) organizowanie spotkań i wyjazdów członków i sympatyków Stowarzyszenia;
10) podejmowanie współpracy z innymi organizacjami, instytucjami, czasopismami, grupami społecznymi oraz osobami dla efektywniejszej realizacji poszczególnych celów;
11) nawiązywanie stałej współpracy z organizacjami akademickimi i studenckimi; tworzenie kół racjonalistów skupiających studentów i pracowników naukowych w uczelniach wyższych.
I co o tym myślicie. Możemy rozmawiać o tym na forum lub w korespondencji emailowej:
lp.atsilanojcar@zciweisongaPozdrawiam
Mariusz Agnosiewicz