Racjonalista - Strona głównaDo treści
Stowarzyszenie i księgarnia racjonalistów

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Sprawy portalu
NapisanoAutorTytuł
10-08-2004 17:25Mariusz Agnosiewicz (moderator)Stowarzyszenie i księgarnia racjonalistów
Akurat jesteśmy w trakcie inicjowania wielu projektów, które dotyczą serwisu lub są z nim związane. Poprzednia księgarnia była bardzo nieefektywna. Po "przebudowie" ma ona być znacznie bardziej atrakcyjna dla czytelników, także bardziej "user friendly". Projekt księgarni związany jest z tym, że chcielibyśmy wyjść poza wymiar wirtualny naszej aktywności. Będzie to możliwe jeśli i Wy będziecie tym zainteresowani (w znaczeniu: nie tylko zainteresowani, ale gotowi w tym uczestniczyć). Księgarnia powinna nam umożliwić lub co najmniej ułatwić start. Zachęcamy Was ponownie do korzystania z naszej księgarni, zwłaszcza te osoby, które chciałyby jakoś na pomóc a nie zamierzają osobiście angażować ani w prowadzenie serwisu, ani we współtworzenie czy działalność naszego stowarzyszenia racjonalistów.
Kilka słów o księgarni:
Posiada ona kilka cech szczególnych, które odróżniają ją od innych księgarni:
ü w kręgu naszych zainteresowań pozostają tytuły wartościowe poznawczo i merytorycznie, literatura lekka i rozrywkowa stanowi margines;
ü nasza księgarnia jest otwarta na wiele pozycji, na ogół małych wydawnictw, które często nie mogą liczyć na dystrybucję w zwykłych księgarniach; chcemy zgromadzić największy wybór książek szczególnie interesujących sympatyków naszego serwisu;
ü rozbudowane rabaty, mające na względzie wkład w rozwój serwisu (redaktorski, publicystyczny: 7, 12 i 15% upustu na zakupy) oraz ogólną ilość zakupów w naszej księgarni (dla najlepszych i stałych klientów zniżki: 5 i 10%);
ü prowadzimy atrakcyjną politykę cenową, większość pozycji jest tańsza niż u konkurencji;
ü cały zysk księgarni jest przeznaczany na rozwój polskiego racjonalizmu, w szczególności serwisu Racjonalista, który dzięki temu będzie mógł oferować Wam coraz lepsze, bezpłatne materiały.
Podstawowe zasady zamawiania książek:
- Należy posiadać konto czytelnicze w naszym serwisie. Jeśli nie rejestrował(a/e)ś się dotąd, najlepiej zrób to od razu, gdyż przed sfinalizowaniem zakupów będzie to konieczne (dzięki temu możemy automatycznie wyliczać przysługujące Wam rabaty). Przed zakupami zalecamy się załogować w posiadanych koncie w naszym serwisie.
- Nasz wybór książek przeglądać można przez działy poszczególnych kategorii, można przeglądać go również off-line poprzez dostępny wszędzie katalog wszystkich książek (zob. ramka Koszyk); można na nie również trafić na stronach naszego serwisu (w działach, tekstach itd.).
- Przy każdej dostępnej pozycji jest opcja wkładania książki do "wirtualnego koszyka". Do koszyka można włożyć więcej niż jeden egzemplarz danej książki. Można włożyć jedną książkę i od razu przejść do finalizacji zakupów, albo też włożyć daną pozycję i przeglądać naszą ofertę dalej (taniej wychodzi zakupywanie większej ilości pozycji, nie tylko dlatego, że jedynie raz płaci się koszt przesyłki, ale i ze względu na możliwość uzyskania lepszego rabatu).
- Zawartość koszyka w każdej chwili można dowolnie zmieniać, dodając nowe książki albo je usuwając (zob. link "Szczegóły..." w ramce Koszyk).
- Kiedy dokonasz wyboru książek, aby sfinalizować zamówienie należy kliknąć link "kupuję" w ramce Koszyk, gdzie istnieje możliwość ostatecznej weryfikacji zawartości koszyka oraz sprecyzowaniu warunków zamówienia, wówczas też należy podać odpowiednie dane do zrealizowania zamówienia.
- Po wypełnieniu i zaznaczeniu odpowiednich pól w formularzu i zatwierdzeniu decyzji zakupu na podany adres email przesłane zostanie potwierdzenie z opisem dokonanych zakupów. Aby zamówienie mogło dojść do skutku należy kliknąć w tym emailu link potwierdzający wolę dokonania zakupów.
- Po tych czynnościach obsługa księgarni przystępuje do realizacji zamówienia, która od potwierdzenia nie powinna trwać dłużej niż 7 dni, na ogół krócej.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Mariusz Agnosiewicz (moderator)
Kilka słów o pierwszych pomysłach na ideę stowarzyszenia racjonalistów - do dyskusji:

Celem Stowarzyszenia jest:
1) organizacja i integracja polskiej społeczności bezwyznaniowej i racjonalistycznej;
2) upowszechnianie i umacnianie racjonalnego, samodzielnego i krytycznego myślenia w społeczeństwie, opartego na zdrowym rozsądku i podstawach naukowych;
3) rozwijanie i krzewienie światopoglądu opartego na wiedzy naukowej, rozumie, doświadczeniu, oraz etyce świeckiej, niezależnej i humanistycznej;
4) propagowanie postaw asertywności światopoglądowej wśród światopoglądowych mniejszości, dla zbudowania właściwego obrazu zróżnicowania społeczeństwa, przeciwdziałania pozornej unifikacji oraz hegemonii światopoglądu i ideologii dominującej;
5) rozwijanie postaw tolerancyjnych, zwalczanie uprzedzeń i wspieranie idei społeczeństwa otwartego;
6) przeciwdziałanie szerzeniu się szkodliwych stereotypów wpływających na ograniczenie indywidualnego rozwoju człowieka;
7) popularyzacja nauki i metody naukowej; obrona wizerunku nauki w społeczeństwie przed współczesnymi, powstałymi na ogół z ideologicznych pobudek, próbami dyskredytacji i deformowania; propagowanie społecznego znaczenia nauki oraz działanie na rzecz jej dowartościowania jako priorytetu publicznego;
8) działanie na rzecz wyeliminowania wpływu irracjonalnych ideologii na ustawodawstwo państwowe, rozwój nauki, działalność artystyczną i obyczajowość;
9) propagowanie wiedzy niezależnej od aktualnych preferencji elit politycznych i ideologicznych; działanie na rzecz świeckiego systemu edukacji;
10) rozwijanie świadomości ekologicznej i etyki ekohumanistycznej;
11) działalność na rzecz rozwoju demokracji jako ustroju opartego na woli większości jednostek autonomicznych intelektualnie i mentalnie kształtujących państwo funkcjonujące w oparciu o reguły merytokratyczne i maksymalne respektowanie wolności osobistej jednostek, wolne od plagi solidaryzmu układów koleżeńskich, rodzinnych i korporacyjnych;
12) przeciwdziałanie szerzeniu się i obojętności wobec teorii, tez, opowieści, postulatów i sensacji przekazywanych w żargonie quasinaukowym, lecz nieopartych na metodologii naukowej (pseudonauka), oraz innych mistyfikacji;
13) działanie na rzecz rozdziału kościołów i związków wyznaniowych od Państwa oraz neutralności światopoglądowej Państwa;
14) wspieranie idei integracji europejskiej;
15) wspieranie i obrona praw osób dyskryminowanych, pośrednio lub bezpośrednio, w szczególności na tle światopoglądu, orientacji seksualnej, narodowości, rasy, pochodzenia etnicznego oraz płci, a także pomoc w realizacji własnych praw;
16) propagowanie postaw twórczych, aktywnych, zaangażowanych społecznie i obywatelsko; rozwijanie zainteresowań, wiedzy i horyzontów umysłowych swych członków.

Stowarzyszenie realizuje swoje cele poprzez:
1) organizowanie kursów, wykładów, konferencji i sympozjów tematycznych, w zakresie związanym z celami Stowarzyszenia;
2) inicjowanie, przygotowywanie, opiniowanie i popieranie projektów aktów prawnych, w szczególności regulujących stosunki wyznaniowe, zagadnienia edukacyjne i naukowe;
3) organizowanie i wspieranie inicjatyw związanych z realizacją celów statutowych;
4) organizację funkcjonowania i rozwoju serwisu internetowego "Racjonalista";
5) wydawanie czasopism oraz prowadzenie innej działalności wydawniczej;
6) przygotowywanie i publikowanie, zarówno w internecie jak i w innych środkach masowego przekazu, oświadczeń, apeli, listów otwartych, ankiet, sondaży, analiz i raportów dotyczących poszczególnych problemów, wyzwań i inicjatyw;
7) organizowanie konkursów propagujących wiedzę i twórczość z określonych dziedzin i tematów;
8) udzielanie porad, reprezentowanie przed organami publicznymi i udzielanie innej pomocy w indywidualnych sprawach;
9) organizowanie spotkań i wyjazdów członków i sympatyków Stowarzyszenia;
10) podejmowanie współpracy z innymi organizacjami, instytucjami, czasopismami, grupami społecznymi oraz osobami dla efektywniejszej realizacji poszczególnych celów;
11) nawiązywanie stałej współpracy z organizacjami akademickimi i studenckimi; tworzenie kół racjonalistów skupiających studentów i pracowników naukowych w uczelniach wyższych.

I co o tym myślicie. Możemy rozmawiać o tym na forum lub w korespondencji emailowej: lp.atsilanojcar@zciweisonga
Pozdrawiam
Mariusz Agnosiewicz
jeyes (2281 punktów)
(zablokowany)
Ja już się zapisuję! O ile oczywiście nie jest wymagana rekomendacja, bo z tym mogę miec chyba niejakie trudności...
leo_z (58 punktów)
Powiem jak młoda panienka - chciał(a)bym, ale się boję.
Prawdą jest, że w stadzie można zdziałać więcej, ale działania stadne nie tylko, że niszczą indywidualizm, to jeszcze narzucają określone wzorce postępowania. A to już jest groźne.
Cholera... naprawdę czuję się jak ta panienka :*)
Celecrin (11895 punktów)
Jestem za. Działania stadne czasem są bardzo potrzebne. Sens widać na przykładzie USA i wojny Dawkinsa z kreacjonistami (z "młodoziemianami") o szkolnictwo...
Leo spoko będziesz w stadzie INDYWIDUALISTÓW
celecrin
leo_z (58 punktów)

>Leo spoko będziesz w stadzie INDYWIDUALISTÓW
>celecrin
czemu się boję głupi... czemu nie chę iść na całość...
no, ale skoro będę w stadzie INDYWIDUALISTÓW to idę z Wami

Mariusz Agnosiewicz (moderator)
Warto zwrócić uwagę, że w innych państwach istnieją podobne organizacje, nie tylko w USA (np. The North American Rationalist Society, www.na-rs.org ). Bardzo prężnie działają np. w Indiach (np. Science and Rationalists' Association of India, zob. humanists.net/avijit/prabir/sra.htm ) czy w Rosji (ATOM: The Moscow Society of Atheists)

Russian intellectuals trying to revive atheism
(ENI) A group of scientists and human rights activists are trying to revive atheism in a post-communist climate where religion is growing in influence. The Moscow Society of Atheists plans to send an open letter to President Vladimir Putin to protest the mention of God in the new text for the Russian national anthem, claiming that the action was against the nation's constitution that proclaims Russia is a secular state.
In the new text, adopted unilaterally by presidential decree, praise for Lenin and the Communist Party is replaced with praise for Russia as the "holy country." Organizers of the society said that polls show that slightly less than half of all Russians regard themselves as atheists and their rights need protection against encroachment, especially by the Russian Orthodox Church.
They pointed to the introduction of religion courses in state educational institutions, the blessing by priests of government offices and the presence of Orthodox priests as chaplains in the army as evidence. A spokesman for Russian Orthodox Church's Moscow Patriarchate said that formation of the society was a "new wave of godlessness among a certain group of Russian intellectuals."


Polecam tekst: WHY IS AN ATHEIST ORGANIZATION NEEDED IN THE U.S. TODAY, Jon G. Murray:
www.skepticfiles.org/american/whyneed.htm

A jako ciekawostkę - Rationalist House
www.nzarh.org.nz/rathouse.htm
Pozdrawiam
Mariusz Agnosiewicz

Wróć do listy wątków działu Sprawy portalu

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365