Na tym forum po opublikowani Listu otwartego do Jana Dworaka Prezesa TVP, zamieściłem również jego odpowiedź. Dzisiaj otrzymałem także odpowidź na ten List od Danuty Waniek Przewodniczącej Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji - co cieszy /mimo iż nie był on bezpośrednio adresowany do niej/. Z uwagi na rangę Pani Przewodniczącej i zakres jej zawodowych zainteresowań pozwalam sobie zamieścić także odpowiedź Danuty Waniek. Oto treść odpowiedzi;
Pan Joachim Patryas Przewodniczący Klubu Kultury Współżycia i Tolerancji im. Tadeusza Kotarbińskiego Szanowny Panie Przewodniczący, dziękuję za przekazane wystąpienie z 24 września 2004 roku, skierowane bezpośrednio również do p. Jana Dworaka, prezesa Zarządu Spółki "Telewizja Polska" S.A. Zgadzam się z poglądami zawartymi w ww. wystąpieniu, w szczególności z tezą, że media publiczne mają obowiązek prezentowania różnorodnych zjawisk społecznych w sposób nieskrępowany i wielostronny. Wyrażam nadzieje, że nadawca rozważy Państwa argumenty, m.in. tą drogą realizując zapis art.21 ustawy z 29 grudnia 1992 roku o radiofonii i telewizji. Pragnę jednak zwrócić uwagę, że - zgodnie z zapisem art. 13 ust. 1 ww. ustawy - "nadawca kształtuje program samodzielnie /.../ i ponosi odpowiedzialność za jego treść." Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie może zatem ingerować w bieżącą politykę programową nadawców. Zwrócę się do p. Jana Dworaka z prośbą o rozważenie Państwa postulatów. Z poważaniem Danuta Waniek Warszawa, 27 października 2004 roku
Na marginesie tej odpowiedzi pragnę podkreślić, że Pani Przewodnicząca zwróciła uwagę na zapis art.13 ust. w którym pisze się, że nadawca kształtuje program samodzielnie. Moim zdaniem, niestety, obecnie ten zapis jest nadużywany. Bo jeśli chodzi o dalszą treść tego zapisu o ponoszeniu odpowiedzialności, to odnoszę wrażenie, że w TVP traktuje się tę odpowiedzalność tak jak w przypadku przedwojennej kwietniowa konstytucji, dotyczącej odpowiedzalności Prezydenta RP, która to obligowała Prezydenta jedynie do odpowiedzialności "Przed Bogiem i Historią". Historii jeszcze nie ma, bo to co dzieje się w TVP to czas teraźniejszy, a przed Bogiem kierownictwo TVP na pewno wytłumaczy się. A CO NA TO POWIEDŹĄ TELEWIDZOWIE? Joachim Patryas www.kkwitolerancji.com
|