> Bardzo proszę wszystkich, którzy coś wiedzą o> wypowiedzenie się na następujące pytanie:> Ile lat trwał okres Sędziów izraelskich? Sam mam pewne> przypuszczenia i wyliczenia, ale zdanie innych wezmę pod> uwagę.Nie wiem czy dobrze trafiłeś, to pytanie powinieneś raczej zadać na forum historyków (tutaj narażasz się tylko na takie głupawe komentarze jak powyżej). Nie jestem specjalistą w tym zakresie, natomiast mogę Ci przytoczyć datowania książkowe. W "Świecie Biblii" (red. Andre Lemaire) okres Sędziów to od ok. 1200 do 1050 roku p.n.e. - ale wiadomo, iż są to wyliczenia bardzo ogólne. Problemy zaczynają się już w chwili ustalenia daty wyjścia z Egiptu (powołane przeze mnie źródło podaje tutaj ok. 1260 p.n.e. a np. tablice historyczne to już ok. 1230 p.n.e.), do tego dodajemy ok. 40 lat wędrówki po pustyni i istotnie, przybycie do Ziemi Obiecanej wypada nam w okolicach 1200 p.n.e. (wydaje się, że należałoby jeszcze doliczyć okres przywództwa Jozuego). Od "drugiej" strony, tj. od badań nad Egiptem datę exodusu szacuje się na panowanie Ramzesa II (1279-1213 p.n.e.), ewentualnie Merneptaha, zwanego także Mineptahem (1213-1203). Podaje się też i inne daty, podobno bardziej prawdopodobne (spektrum jest ogromne, od XV do V wieku p.n.e.) - więc to tylko może nam poplątać wyliczenia  Symbolicznym zakończeniem okresu Sędziów jest "koronacja" Saula - ok. 1030 roku p.n.e. Paul Johnson w "Historii Żydów" lakonicznie pisze o okresie Sędziów jako "dwóch pierwszych stuleciach osadnictwa" (1200-1000 przed Chr.). Dokładnie ten sam okres w archeologii pokrywa się z wprowadzeniem kultury filistyńskiej oraz iraelskiej na tereny Palestyny ("Archeologia biblijna" St. Gądeckiego - tom 1).
|