Racjonalista - Strona głównaDo treści
KHAN ACADEMY - NOWA INICJATYWA CENTRUM NAUKI im. M.K.

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Zaproszenia, imprezy, ogłoszenia
NapisanoAutorTytuł
05-12-2011 22:07Lukas Boryczko (488 punktów)KHAN ACADEMY - NOWA INICJATYWA CENTRUM NAUKI im. M.K.
Ocena 2 na 2
PRZEPRASZAM ZA EWENTUALNE BLEDY, WINNA DYSLEKSJA ORAZ BRAK POSKICH ZNAKOW NA KLAWIATURZE. DZIEKUJE ZA WYROZUMIALOSC .

Okolo dwoch tygodni temu pod tekstem Pana Piotra Napieraly odbyla sie na tym portalu dyskusja na temat propagowania racjonalizmu. Npisalem wowczas, ze moim zdaniem jednym ze sposobow moze byc docieranie do dzieci i mlodziezy, i ulatwianie tej grupie dostepu do nauki przedstawionej w przystepnej formie. Wydaje mi sie logiczne, ze szerszy dostep do wiedzy bedzie wzmacnial postawy racjonalne. Rzecz jasna moze sie zdarzyc, ze wybitny matematyk bedzie jednoczesnie religijnym oszolomem, lecz jak wiemy nie jest to czesta sytuacja.

Tydzien po wspomnianej dyskusji uslyszalem na TalkFM wywiad z Panem prof. Lechem Mankiewiczem, ktory opowiadal o internetowej Khan Academy ( www.khanacademy.org) tj. portalu, na ktorym Pan Salmon Khan w sposob prosty i przystepny objasnia zagadnienia z najruzniejszych dziedzin wiedzy, poczawszy od tematow najprostszych, a na tych najbardziej zkomplikowanych zkonczywszy. Pan prof. prosil wszystkich ludzi dobrej woli o pomoc w tlumaczeniu filmikow Pana Khana, zwlaszcza tych z zakresu matematyki i fizyki. Chcialbym i ja zwrocic si z ta sama prosba do wszystkich, ktorzy tego posta przeczytaja. Pod spodem zamieszczam maila, ktorego otrzymalem od Pana prof. , w ktorym tlumaczy on dokladnie co i jak nalezy zrobic by pomoc w realizacji tego swietnego pomyslu . Z gory dziekuje wszystkim, ktorzy daza rade poswiecic chwile swego czasu !!!

Dzien dobry,
dziekuje za chec pomocy!

Proponuje, zeby zaczal Pan od dziedziny, w ktorej czuje sie
Pan mocny i sprobowal. To jest projekt internetowy,
wolny projekt dla wolnych internautow . A w praktyce, chetnie
pomoge, jesli bede tylko potrafil .

Po pierwsze, trzeba wejsc na strone www.khanacademy.org i znalezc
sobie tam interesujace odcinki. Po kliknieciu na odcinek,
pojawi sie strona z filmem wideo. Klikniecie na Subtitles
po lewej stronie wlacza/wylacza napisy.

Napisy moga byc: Polish - to znaczy, ze ktos juz napisy
przetlumaczyl. English - caly film zostal opatrzony angielskimi
podpisami i mozna je tlumaczyc na polski. W tym celu nalezy rozwinac
menu jezykowe i pojawi sie opcja Add new translation.
Klikniecie otwiera prosciutki interfejs do tlumaczenia.

Sa tez inne opcje, bardziej zaawansowane, mozna sciagnac
plik z angielskimi napisami i wykorzystujac edytor tekstowy
z kodowaniem UTF-8 zapisac w miejsce angielskiego tekstu
polski, po czym zaladowac na serwer.

Jesli pojawi sie opcja Select Language, na ogol oznacza to
ze prawie caly film ma napisy po angielsku, mozna go sobie
przewinac i sprawdzic. Brakuje tlumaczenia w kilku miejscach,
w ktorych Salmon Khan po prostu milczy. Taki skrypt angielski
mozna spokojnie przetlumaczyc na polski. Czasem bedzie tez
tak, ze opisano po angielsku tylko niewielki fragment filmu -
w tej sytuacji najlepiej poszukac sobie innego odcinka.

Podobnie, jesli w menu jezykowym pojawi sie "Subtitle Me".
oznacza to, ze zadnych napisow nie ma. Proponuje nie meczyc
sie z tlumaczeniem "ze sluchu", tylko poszukac takiego odcinka,
ktory ma napisy.

Odcinkow na temat historii sztuki niestety tlumaczyc nie mozna,
przynajmniej ja nie nie wiem na razie, jak to zrobic.

Po skonczonym tlumaczeniu warto obejrzec film z polskimi napisami
jeszcze raz, czasem zdarza sie na przyklad ze rozjezdza sie synchronizacja
obrazu i napisow, jest na to sposob w tym samym interfejsie.

Gromadze liste filmow z przetlumaczonymi napisami tutaj:

www.pl.euh(*)ent&task=view&id=273&Itemid=49

dlatego bardzo prosze o kontakt, jesli Pan cos przetlumaczy.

Poza tym, mozna mnie zawsze zagadnac na skypie, lech_mankiewicz.

Jeszcze raz bardzo serdecznie dziekuje za chec pomocy!

Serdeczne pozdrowienia

LM

PS. A, koniecznie prosze przekazac informacje znajomym, pewnie nie
wszyscy sluchali radia .
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.



Wróć do listy wątków działu Zaproszenia, imprezy, ogłoszenia
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365