Racjonalista - Strona głównaDo treści
Szmalcownictwo w IV RP

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
NapisanoAutorTytuł
23-09-2007 10:40Satanisław (1358 punktów)
(zablokowany)
Szmalcownictwo w IV RP
W programie telewizyjnym poświęconym śmierci trójki czeczeńskich dziewczynek w Bieszczadach napomknięto, że polska Straż Graniczna w Bieszczadach wypłaca 200 złotych za informację o każdym nielegalnym imigrancie. Nawet podano wypowiedź szmalcownika, który zakapował i wziął te judaszowe pieniądze - niestety nie pokazano jego obrzydliwego ryja - czyżby się słusznie bał, że go ktoś skopie do nieprzytomności i wypali na czole piętno "kapuś"?

W pełni popieram działania państwa mające na celu przeciwdziałanie zalewowi obcych, a już szczególnie dzikich.
Ale żeby moje państwo płaciło szmalcownikom? Demoralizowało polskich obywateli?
Skandal.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Ciekawski
Czy chodzi Ci o to, że nie powinni proponować nagród a w tym finansowych ludziom z nimi współpracującym, czy też obywatele w ogóle nie powinni współpracować ze strażą?
Satanisław (1358 punktów)
(zablokowany)
To pierwsze.
Ciekawski
Czyli doniosę, że ktoś nielegalnie przemycił dzikusa na niewolnika stwarzając obywatelom realne zagrożenie bo stawiając swoje prywatne korzyści ponad prawem i bez dwustu złotych jestem bohaterem a z tymi dwustoma to stereotypowy zdrajca i ludzkie bydle kojarząc określenie szmalcownik z okupacją?

Czemu wzięcie tych dwustu złotych za pomoc nam jako nagrodę od nas wszytskich jest niemoralne Twoim zdaniem?
Satanisław (1358 punktów)
(zablokowany)
>Czemu wzięcie tych dwustu złotych za pomoc nam jako nagrodę od nas wszytskich jest niemoralne Twoim zdaniem?<

Moim zdaniem nieładnie jest zarabiać na kapowaniu.
Ale jak uważasz inaczej - musisz automatycznie nie potępiać wojennych szmalcowników.
To co, zakładasz komitet budowy pomnika polskiego szmalcownika?
Proponuję lokalizację - naprzeciw Umschlagplatz na ulicy Stawki w Warszawie
Osnowa (11779 punktów)
(zablokowany)
>nieładnie jest zarabiać na kapowaniu.
Skoro popierasz kapowanie :
W pełni popieram działania państwa mające na celu przeciwdziałanie zalewowi obcych
to czemu potępiasz branie za to kasy? Czy "nieładnie" postępuje i straż graniczna, która na tym samym zarabia?

>Ale jak uważasz inaczej - musisz automatycznie nie potępiać wojennych szmalcowników.
Wojenny szmalcownik zwykle brał pieniądze od Żydów za obietnicę niezakapowania - wielka nikczemność.
Satanisław (1358 punktów)
(zablokowany)

>Skoro popierasz kapowanie :
W pełni popieram działania państwa mające na celu przeciwdziałanie zalewowi obcych
to czemu potępiasz branie za to kasy?<


Popieranie działań państwa chcacego osiągnąć konkretny cel nie jest równoznaczne z popieraniem wszytkich metod zdążających do tego celu. Np. popieram działania państwa, które eliminują pijaczków na ławce pod moim domem, ale nie popieram zabijania tych tych pijaczków, choc to jest najpewniejsza forma eliminacji.

>Czy "nieładnie" postępuje i straż graniczna, która na tym samym zarabia?<

Straż Graniczna nie zarabia na łapaniu imigrantów.

>Wojenny szmalcownik zwykle brał pieniądze od Żydów za obietnicę niezakapowania - wielka nikczemność.<

Raczej szczypta humanitaryzmu w łajdactwie i samoograniczenie - gdy szmalcownik brał kasę od Żyda - to nie brał wszystkiego. Niemcy za zakapowanie pozwalali donosicielowi zabrać cały majątek Żyda.
Osnowa (11779 punktów)
(zablokowany)
>popieram działania państwa, które eliminują pijaczków na ławce pod moim domem, ale nie popieram zabijania tych tych pijaczków...

Nie udawaj, że Ci takie detaliki jak czyjeś życie spędzają sen z powiek :
>Ale kto i w jakich warunkach to wyprodukował, ile istnień ludzkich zginęło to nas nie interesuje!<
A co mnie to obchodzi?
Ja mam kupić towar tani i solidny.


>Straż Graniczna nie zarabia na łapaniu imigrantów.
Zarabia. Pilnowanie granicy m.in. do tego się sprowadza.

>Raczej szczypta humanitaryzmu w łajdactwie i samoograniczenie - gdy szmalcownik brał kasę od Żyda - to nie brał wszystkiego.
Bo to dusza człowiek był ten szmalcownik!
Satanisław (1358 punktów)
(zablokowany)

>Zarabia. Pilnowanie granicy m.in. do tego się sprowadza.<

Pogranicznik nie zarabia.
To nieopłacany (groszowego żołdu nie liczę) wyrobnik z seksistowskiej, niewolniczej, przymusowej branki.

>Bo to dusza człowiek był ten szmalcownik!<

W porównaniu z obecnym bieszczadzkim?
Chyba tak...
Osnowa (11779 punktów)
(zablokowany)
>Pogranicznik nie zarabia.
>To nieopłacany (groszowego żołdu nie liczę) wyrobnik z [...] przymusowej branki.
Żołd to jest właśnie wynagrodzenie żołnierza.

>>Bo to dusza człowiek był ten szmalcownik!<
>W porównaniu z obecnym bieszczadzkim?
>Chyba tak...
Noo... Ale w tytule wątku umieściłeś jednak "szmalcownictwo", bo to taki elegancki eufemizm.
waldmarc
A ja uważam, że to całkiem dobry pomysł. Porównywanie tego do szmalcownictwa to kolejna panasatanisławowa niedorzeczność.

PS. W informacjach przewija się stwierdzenie, że Czeczenka uciekała przed wojną. Czyżby na Ukrainie toczyła się wojna?
Satanisław (1358 punktów)
(zablokowany)
>Porównywanie tego do szmalcownictwa to kolejna panasatanisławowa niedorzeczność.<

Dorzeczność, dorzeczność.
Szmalcownik brał kasę za przekazanie władzom informacji o przebywajacym w niedozwolonym miejscu Żydzie.
Bieszczadzki szmalcownik bierze kasę za przekazanie władzom informacji o przebywajacym w niedozwolonym miejscu imigrancie.

No właściwie praktycznie to samo, a gdy imigrant będzie Żydem - dokładnie to samo.
stilb (1323 punktów)
>Bieszczadzki szmalcownik bierze kasę za przekazanie władzom informacji o przebywajacym w niedozwolonym miejscu imigrancie.
>No właściwie praktycznie to samo, a gdy imigrant będzie Żydem - dokładnie to samo.

To zależy, ten szmalcownik musiał zarobić, a skoro Czeczenka nie chciała zapłacić.
Totus (1201 punktów)
>Szmalcownik brał kasę za przekazanie władzom informacji o przebywajacym w niedozwolonym miejscu Żydzie.

Adresat: Morderca narodów
Cel: Unicestwienie bądź poszkodowanie jednostki. (tu Żyda)

>Bieszczadzki szmalcownik bierze kasę za przekazanie władzom informacji o przebywajacym w niedozwolonym miejscu imigrancie.

Adresat: Zarządca społeczny, stróż prawa.
Cel: Pomoc jednostce w powrocie do jej kraju bądź w legalizacji pobytu dla jej dobra i dobra ogółu.

>No właściwie praktycznie to samo, a gdy imigrant będzie Żydem - dokładnie to samo.
Jest w Twoim porównaniu podobieństwo w działaniu ale rozbieżność w celu tego działania.
Zgodzisz się?
Satanisław (1358 punktów)
(zablokowany)

>Zgodzisz się?<

Nie zgodzę się.

Adresat 1 - władza, która wtedy jeszcze narodów nie mordowała, a jedynie selekcjonowała (taki był stan wiedzy szmalcownika). Kryterium selekcji - przynależność do narodu.
Adresat 2 - władza, która ludzi selekcjonuje na podstawie przynależności państwowej.

Różnice - tu państwowość, tu narodowość. Niemal to samo.

Cel 1 - niedopuszczenie osoby o "niewłaściwej" narodowości do egzystowania na terenie państwa. (Niemcy zanim rozpoczęli Ostateczne Rozwiązanie Kwestii Żydowskiej nakłaniali Żydów do opuszczania terenów III Rzeszy)

Cel 2 - niedopuszczenie osoby o "niewłaściwej" państwowości do egzystowania na terenie państwa.

Cele dość podobne.
Totus (1201 punktów)
>Cel 2 - niedopuszczenie osoby o "niewłaściwej" państwowości do egzystowania na terenie państwa.
Popieram uzasadnione zmiany w przynależności terytorialnej, rozpatrzę uczciwie każdy wniosek deklarując jednocześnie, że nie przeznaczę terenów parków narodowych na osiedla dla imigranów, chyba, że przekonasz mnie, że warto.

Jeszcze jedno spostrzeżenie po tym:
>(taki był stan wiedzy szmalcownika)

Im wyższy stan wiedzy szmalcownika i "bieszczadnika" tym bardziej rozbieżna staje się moralna ocena ich czynów.
Pierwszy może bronić się przed oskarżeniami niewiedzą a drugi wiedzą o pozytywnych/negatywnych skutkach swoich działań.

kszan (559 punktów)
Nagrody za infromację lub wskazanie sprawcy to przecież nie nowość.
Czy w innych sytuacjach - np. informacji o miejscu pobytu porwanego dziecka, czy kasy za pomoc w schwytaniu sprawcy napadu tez masz takie zdanie?
Wszędzie tam, gdzie państwo sobie nie radzi (bo czasem fizycznie nie ma takiej możliwości) stosuje tego typu metody. Chociaż kolega mi mówił , że w Norwegii jest inaczej (pracuje tam już jakiś czas) - tam wszyscy na wszytskich kapują bezinteresownie - no ale ich to stać....

Dodam jeszcze, że przecież cały tzw. program ochrony świadków na tym polega - ty kapujesz my ci dajemy nową tożsamość, brak wyroku i ochronę..
Satanisław (1358 punktów)
(zablokowany)

>Wszędzie tam, gdzie państwo sobie nie radzi (bo czasem fizycznie nie ma takiej możliwości) stosuje tego typu metody<

Czyli według ciebie szmalcownictwo - branie kasy za kapowanie Żydów, którzy nielegalnie opuścili getto - było w porządku?
kszan (559 punktów)
To zależy z czyjego punktu widzenia. Polaków i Żydów na pewno nie- ale z punktu widzenia Niemców w tamtej sytuacji - tak.
I tutaj właśnie jest problem. Gdyby tej sytuacji nie było - to nie byłoby tego rodzaju "dylematów moralnych" (fuj nie lubię tego stwierdzenia). Amerykanie tego problemu nie mają (Wanted Billy the Kid Reward 10000 $), Norwegowie też nie. W Polsce niestety ciągnie się za nami taki balast historii, do którego przy byle okazji odwołują się politycy różnej maści, co tez często powoduje, ze skutecznosć działań spada.
Nie mają problemu kolesie którzy przekupują strażników no nie? A w drugą stronę, to już jakiś taki niesmak...
Satanisław (1358 punktów)
(zablokowany)
>To zależy z czyjego punktu widzenia. Polaków i Żydów na pewno nie- ale z punktu widzenia Niemców w tamtej sytuacji - tak.<

A czemu punkt widzenia Niemców i Polaków miał być różny?
Władza ustaliła prawo. Akurat była to władza niemiecka - ale na polskich terenach co rusz, od wielu pokoleń była obca władza, czyli właściwie normalka. To prawo zobowiązywało Żydów do mieszkania w pewnej dzielnicy miasta, zabraniało pojawiania się w innych miejscach. Polak kapujący opuszczającego getto Żyda nie wiedział, że Żyd jest przeznaczony do przepuszczenia przez komin. Punkt widzenia szmalcownika okupacyjnego i obecnego szmalcownika bieszczadzkiego jest dokładnie taki sam - idzie sobie człowiek, któremu władze zabroniły tu przebywać. Władza daje pieniądze za informację - to kapuję dla zysku.

NIE MA ŻADNEJ RÓŻNICY!!!!

Ja tylko domagam się równości w traktowaniu - albo potępiamy szmalcowników współczesnych na równi z okupacyjnymi i tych, co im płacili, albo uznajemy, że kapowanie władzy o ludziach, którzy przebywają tam, gdzie im władza tego zabrania jest w porządku - i dla szmalcownika okupacyjnego, i dla szmalcownika bieszczadzkiego.
kszan (559 punktów)
No to powtarzam. Martyrologia nas blokuje. Amerekanów nie blokuje - oni popierali plakaty dające kasę za informację o Billy'm the Kid'zie, i nie mieli złych skojarzeń. A u nas kicha, bo było Getto, II Wojna, Zabory itd.
Naprawdę nie wiem co ci odpowiedzieć. To niestety jest klasyczny przykład filozofii Kalego.
Trudna sprawa.
Jacek Krysztofik (1390 punktów)
>Ja tylko domagam się równości w traktowaniu - albo potępiamy szmalcowników współczesnych na równi z okupacyjnymi
   O żadnej równości mowy być nie może.
   Szmalcownik okupacyjny wiedział, że Żyda, po znalezieniu przez okupanta, czekała śmierć. Czeczenką i jej dziećmi zaopiekowano by się a nawet mogłaby otrzymać azyl polityczny, gdyby okazało się, że rzeczywiście uciekała przed wojną.
   Być może twój "szmalcownik" nie zrobił tego dla pieniędzy, tylko później dostał nagrodę.
   Każdy mierzy własną miarą.

Mój jest ten kawałek podłogi, nie mówcie mi więc, co mam robić.
Mr Zoob
Satanisław (1358 punktów)
(zablokowany)
>Szmalcownik okupacyjny wiedział, że Żyda, po znalezieniu przez okupanta, czekała śmierć.<

Nie wiedział. Komory gazowe i krematoria były tajemnicą nawet dla dobrze na ogół poinformowanych Żydów, którzy grzecznie i ufnie wsiadali do pociągów z końcową stacją w Oświęcimiu.

>Być może twój "szmalcownik" nie zrobił tego dla pieniędzy, tylko później dostał nagrodę.<

Mnie nie chodzi o szmalcownika (kanalii było, jest i będzie wiele), tylko o moje państwo, które szmalcownikowi płaci.

>Każdy mierzy własną miarą.<

No to już wiem, czemu Jacuś broni szmalcowników
placownik (17853 punktów)

>Władza ustaliła prawo. Akurat była to władza niemiecka - ale na polskich terenach co rusz, od wielu pokoleń była obca władza, czyli właściwie normalka.

>Ja tylko domagam się równości w traktowaniu

   W traktowaniu władzy. Wszelkiej władzy. Niemieckiej, rosyjskiej, polskiej, co za różnica. Władza jest władzą i albo się z nią współpracuje, albo nie. Czarnobiałe widzenie świata często mylone ze sceptycyzmem.

   Pozdrawiam

Niech strój słów podkreśla urodę myśli
kszan (559 punktów)
>ochrony światków....
Przepraszam wszystkich oburzonych. ŚWIADKÓW oczywiście
Jacek Krysztofik (1390 punktów)
>Skandal.
   No skandal. "Lekarz" oburzony szmalcownictwem, zamiast śmiercią trojga dzieci.
   Gratulacje, Herr M... SSatanisław.

Mój jest ten kawałek podłogi, nie mówcie mi więc, co mam robić.
Mr Zoob
kszan (559 punktów)
Argument w stylu Zbigniewa Ziobry. Mooooooooooje gratulacje.
Jacek Krysztofik (1390 punktów)
>Argument w stylu Zbigniewa Ziobry.
   Podobne zwalczaj podobnym.
   Zresztą, to nie argument. To zdanie, opinia.

Mój jest ten kawałek podłogi, nie mówcie mi więc, co mam robić.
Mr Zoob
Satanisław (1358 punktów)
(zablokowany)
>oburzony szmalcownictwem, zamiast śmiercią trojga dzieci.<

Trudno Icuś poruszać wszystkie wątki na raz.
Ale jak się domagasz z typowym dla ciebie folwarcznym wdziękiem - to dodam, że jestem też oburzony postawą polskich władz, które zamiast morderczynię trójki własnych dzieci przykładnie obwiesić po uczciwym procesie, jeszcze wysyłają Pierwszą Czarow... to znaczy Damę RP, by morderczyni złożyła hołd.
kszan (559 punktów)
>które zamiast morderczynię trójki własnych dzieci przykładnie obwiesić po uczciwym procesie
Nieee, no to był normalny wypadek. Wypadki zdarzają się wszędzie, nie ma co doszukiwać się w tym smutnym zdarzeniu tego typu watków. Teraz się wkurzysz, ale to typowo zjednoczonoeuropejskie myślenie - zdarza się wypadek - losowy, z głupoty albo z innej przyczyny i już szukamy winnych. Czy gaśnica była sprwna? Czy certyfikaty były? Czy ten co je znalazł nie był nawalony? Czy w Bieszczadach był/ jest norma ISO? I tego typu pierdoły.

Proponuje książkę "Świat wg Clarksona" - spodoba ci się.
Jacek Krysztofik (1390 punktów)
>Trudno Icuś poruszać wszystkie wątki na raz.
   Ale widać, Tewje, że bardziej cudza kasa leży ci na wątrobie, niż cudze nieszczęście. Ach, gdybyś był bogaczem...

Mój jest ten kawałek podłogi, nie mówcie mi więc, co mam robić.
Mr Zoob
kszan (559 punktów)
Odpowiem cytatem - lubisz no nie? Lecę z pamięci - moze być niedokładnie

Pay your surgeon very well to reverse the curse of ageing
Red Hot Chilli Peppers

Jacek Krysztofik (1390 punktów)
www.racjonalista.pl/forum.php/s,102234#w102357

Mój jest ten kawałek podłogi, nie mówcie mi więc, co mam robić.
Mr Zoob
Paul (408 punktów)

>W pełni popieram działania państwa mające na celu
>przeciwdziałanie zalewowi obcych, a już szczególnie
>dzikich

Stanisław, dziwie się mocno że takiego chama jak ty, tu tolerują. Szkoda tylko że taki bałwan się publicznie wypowiada.
Satanisław (1358 punktów)
(zablokowany)
>takiego chama jak ty<
>taki bałwan<

Ja ciebie też
Mave (114 punktów)
siła Waszej racjonalnej myśli mnie przytłacza...
kurcze, myślałem że tu same nudy u tych racjonalistów, ideologie nadęte, przemyślne tezy i takie tam durnoty...
...a tu miłe zaskoczenia, swoje chopy, i wyzwać potrafio i dobrze zbesztać... i co o szmalcu napomnom, ni?
Jacek Krysztofik (1390 punktów)
>...a tu miłe zaskoczenia, swoje chopy, i wyzwać potrafio i dobrze zbesztać... i co o szmalcu napomnom, ni?
Komu bije dzwon:
— Ja to i tamto w to i tamto twojego ojca! Ja to i tamto to i tamto w twoje to!
[...]
— Fajdam w mleko twojej matki!

   Pozdrawiam.

Mój jest ten kawałek podłogi, nie mówcie mi więc, co mam robić.
Mr Zoob

Wróć do listy wątków działu Społeczeństwo i kraj

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365