 |
Trwa Dolnośląski Festiwal Nauki dziś też o teologii Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Nauka
| Napisano | Autor | Tytuł | | 19-09-2009 11:54 | Jarek Augustynowicz (542 punktów) | Trwa Dolnośląski Festiwal Nauki dziś też o teologii
2 na 2 | | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
1 na 1 |
2 na 2 | maciejo (3492 punktów) | Teologia na festiwalu nauki... Boże widzisz i nie grzmisz...
Tak się zastanawiam dlaczego skoro jest teologia to nie ma np. astrologii czy szeroko pojętej "medycyny" alternatywnej?
|
|
| rudyment (3233 punktów) | > www.festiw(*)9&do=searchresult&category=283> każdy powinien tu być > pozdrawiam> ja> Jak wynika z programu, w niektórych chwilach i miejscach rzeczywiście być warto - choć nie we wszystkich. Niestety w tym samym czasie warto tez być gdzie indziej 
Rozum to umiejętność naginania poglądów do faktów
|
|
| Humanożerca (481 punktów) | Ta Ewangelikalkalna szkoła, to jest całkiem nieźle wyposażony, protestancki ośrodek we Wrocku, który uprawia swego rodzaju "synkretyzm religijny". Część wykładowców pracuje też na UWr w instytucie filozofii, jak rozumiem, naukowiec waszym zdaniem, może po godzinach wykładać "astrologię". I obawiam się. A fakt, że nie można jako ateista i scjentysta rozróżnić pseudonauki od teologii, uznaliby oni za problem tego stanowiska filozoficznego.  Większość tematów wykładów wydaje się traktować o biblistyce, etyce i hermeneutyce filozoficznej, o ateizmie nie ma. Nie wiem jak się zapatrujecie na jogę ale o niej też można znaleźć, jak sie wrzuci w wyszukiwarkę hasło filozofia, organizuje to politechnika. pregierzrozumu.blogspot.com/
|
|
big_zyd (37761 punktów) (zablokowany) | > www.festiw(*)9&do=searchresult&category=283Niezłe, choć do tytułu trzeciego wykładu zakradł się ewidentny błąd. Oczywiste, że zamiast: "Kobiety i ryby...? Możliwość przemawiania kobiet w Kościele" powinno być: "Kobiety i ryby...? Możliwość przemieniania kobiet w Kościele". (H. Ch. Andersen)
|
|
3 na 3 | Jarek Augustynowicz (542 punktów) | Mnie udalo sie byc dopiero na ostatnim wykladzie i powiem Wam dlaczego warto było tu być. Sala to oczywiscie ludzie gleboko wierzacy w ksiegi objawione, a tu przychodzi biblistka i opowiada im, ze autorzy to Jezusa na oczy nie widzieli (co do Jana tylko miała obiekcje, co jest nieco dziwne bo ta ewangelia jest najmłodsza, ale mniejsza o to). Połowa sali była oburzona, druga miała otwarte usta, bo pamiętają, że ksiądz po każdym czytaniu Biblii mówi: oto słowo boże  ) To widok bezcenny, za wszystko inne zapłacisz kartą... Jutro idę na wykład polecany przez naszego gospodarza, czyli na Krytykę wierzącego rozumu www.festiw(*)ts&do=detail&year=2009&id=4196 . Tylko że na wyżej wspomnianym wykładzie to sam musiałem podkręcać atmosferę po wykładzie zadając pytania i to przeciwko całej sali (przeciwko z powodu ich przekonań religijnych, ale nie w złej wierze) a jutro raczej będę obserwatorem walki buldogów, chociaż jaki ślepo wierzący człowiek przyjdzie o tej porze na tak brzmiący wykład? pozdrawiam > www.festiw(*)9&do=searchresult&category=283> każdy powinien tu być > pozdrawiam> ja>
|
|
 | | Humanożerca (481 punktów) | Obawiam się, że nie będzie nic ciekawego, mielenie rozumowych dowodów na istnienie Boga, może jeden z prelegentów przedstawi nam coś o ateizmie semiotycznym na więcej nie liczę. Trochę mało odważny ten tytuł i mogą się na niego zwalić kantyści, Będzie też jeden wykład o pewnym filozofie, apologecie przez sławnego dr. Nyslera robiony i jeden na podstawie filozofów średniowiecznych i Geacha- współczesny filozof analityczny.
Zapraszam na mego bloga: pregierzrozumu.blogspot.com/
|
|
|  | | Jacek Tabisz (30006 punktów) | Użyłeś terminu kantyści... Czy też dostrzegasz ich religijność?
|
|
| |  | | Humanożerca (481 punktów) | > Użyłeś terminu kantyści... Czy też dostrzegasz ich religijność?_ Tego terminu użyłem jedynie ze względu na wyrażenie "krytyka rozumu", kantystami różnie bywa, nie mówiłem tego całkiem na poważnie, ot sam tytuł będzie dla niektórych mylący. pregierzrozumu.blogspot.com/
|
|
| | |  | | Jacek Tabisz (30006 punktów) | Rozumiem  Kantyści to zatem nie taki znów zły termin. Choć w filozofii bywa, że na bazie filozofa robią się szkoły nie mające wiele wspólnego z tym, co ów filozof powiedział. Zawsze mnie to dziwiło, dlaczego ktoś woli myśleć jak sądzi, że myślał dajmy na to Arystoteles, albo też myśleć nad tym jak myślał Arystoteles, zamiast rozejrzeć się wokół
|
|
| | | |  | 1 na 1 | Humanożerca (481 punktów) | Hm, pewnie ludzie są pod wpływem owej metafory stania na ramionach olbrzymów (poprzedników) ale to z Metafizyki Arystotelesa pochodzi, znowu trzeba się do ksiąg odwołać, żeby ci odpowiedzieć.  Ewentualnie mogą być też pod wpływem konwencjonalizmu i innych analogicznych nurtów kwestionujących, "czystość" postawy rozglądam się wokół. pregierzrozumu.blogspot.com/
|
|
| | | | |  | | Jacek Tabisz (30006 punktów) | Ja tylko wtrącę, że Arystoteles, którego "Poetykę" cenię bardzo, nie jest winny terminu "metafizyka"... Ludzie przeszłości żyją dzięki naszej pamięci, więc gdy cenię coś u kogoś, staram się go pamiętać dobrze  .
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|