Racjonalista - Strona głównaDo treści
Dogmatyka Krk - cz. II - Bog Stworzyciel

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Religie
NapisanoAutorTytuł
17-01-2008 20:31darlove (2804 punktów)Dogmatyka Krk - cz. II - Bog Stworzyciel
Dlaczego jest to tlumaczenie, a nie od razu po polsku wyluszczylem w pierwszej czesci pt. "Dogmatyka Krk - czesc pierwsza" w tym samym dziale.


II. God the Creator
Tlumaczenie:
Rozdzial drugi: Bog Stworzyciel

All that exists outside God was, in its whole substance, produced out of nothing by God.
Tlumaczenie:
Wszystko, co istnieje poza Bogiem bylo, w swej calej istocie, stworzone z niczego przez Boga.

God was moved by His goodness to create the world.
Tlumaczenie:
Bog zostal "zmotywowany" przez Swoja Dobroc do stworzenia swiata.

The world was created for the glorification of God.
Tlumaczenie:
Swiat zostal stworzony na chwale Boga.

The Three Divine Persons are one single, common principle of creation.
Tlumaczenie:
Trzy Osoby Boskie sa jedna, wspolna zasada/prawem, na ktorej/ktorym zasadza sie stworzenie.

Cokolwiek to znaczy...

God created the world free from exterior compulsion and inner necessity.
Tlumaczenie:
Bog stworzyl swiat wolny [tj. Bog byl wolny, a nie swiat] od zewnetrznego przymusu i wewnetrznej koniecznosci.

God has created a good world.
Tlumaczenie:
Bog stworzyl swiat dobrym.

The world had a beginning in time.
Tlumaczenie:
Swiat mial poczatek w czasie.

God alone created the world.
Tlumaczenie:
Bog stworzyl swiat sam, bez niczyjej pomocy.

God keeps all created things in existence.
Tlumaczenie:
Bog podtrzymuje wszystkie stworzone rzeczy przy istnieniu.

God, through His Providence, protects and guides all that He has created.
Tlumaczenie:
Bog, przez Swa Opatrznosc, chroni i prowadzi wszystko, co stworzyl.

The first man was created by God.
Tlumaczenie:
Pierwszy czlowiek zostal stworzony przez Boga.

Man consists of two essential parts - a material body and a spiritual soul.
Tlumaczenie:
Czlowiek sklada sie z dwoch istotnych czesci - materialnego ciala i duchowej duszy.

The rational soul per se is the essential form of the body.
Tlumaczenie:
Dusza rozumna per se jest esencjalna czescia ciala [w sensie, ze czlowiek nie moze istniec bez duszy posiadajac jedynie materialne cialo].

Every human being possesses an individual soul.
Tlumaczenie:
Kazda istota ludzka posiada swoja indywidualna dusze.

God has conferred on man a supernatural destiny.
Tlumaczenie:
Bog przyznal czlowiekowi nadprzyrodzone przeznaczenie.

Our first parents, before the fall, were endowed with sanctifying grace.
Tlumaczenie:
Nasi pierwsi rodzice, przed upadkiem, byli obdarzeni laska uswiecajaca.

In addition to sanctifying grace, our first parents were endowed with the preternatural gift of bodily immortality.
Tlumaczenie:
Wraz z laska uswiecajaca, pierwsi rodzice byli obdarzeni nadprzyrodzonym darem cielesnej niesmiertelnosci.

Our first parents in Paradise sinned grievously through transgression of the Divine probationary commandment.
Tlumaczenie:
Nasi pierwsi rodzice w Raju zgrzeszyli ciezko przez przekroczenie Boskiego przykazania.

Through sin our first parents lost sanctifying grace and provoked the anger and the indignation of God.
Tlumaczenie:
Przez ten grzech, pierwsi rodzice stracili laske uswiecajaca i wywolali gniew i oburzenie Boga.

Our first parents became subject to death and to the dominion of the devil.
Tlumaczenie:
Nasi pierwsi rodzice zostali poddani smierci i krolestwu Zlego.

Adam's sin is transmitted to his posterity, not by imitation but by descent.
Tlumaczenie:
Grzech Adama jest przekazywany potomkom, nie przez nasladownictwo, lecz przez pochodzenie.

Original sin is transmitted by natural generation.
Tlumaczenie:
Grzech pierworodny jest przekazywany przez naturalne zrodzenie.

Moze dlatego czarne boi sie in-vitro???

In the state of original sin man is deprived of sanctifying grace and all that this implies, as well as of the preternatural gifts of integrity.
Tlumaczenie:
W stanie grzechu pierworodnego czlowiek jest pozbawiony laski uswiecajacej i wszystkiego, co sie z tym wiaze, a takze nadnaturalnych darow doskonalosci.

Souls who depart this life in the state of original sin are excluded from the Beatific Vision of God.
Tlumaczenie:
Dusze, ktore opuszczaja to zycie w stanie grzechu pierworodnego, sa wykluczone ze Szczesliwego Ogladania Boga.

In the beginning of time God created spiritual essences (angels) out of nothing.
Tlumaczenie:
Na poczatku czasu Bog stworzyl duchowe istoty (aniolow) z niczego.

The nature of angels is spiritual.
Tlumaczenie:
Natura aniolow jest duchowa.

The evil spirits (demons) were created good by God; they became evil through their own fault.
Tlumaczenie:
Zle duchy (demony) zostaly stworzone dobre przez Boga; staly sie zle przez swoja wlasna wine.

The secondary task of the good angels is the protection of men and care for their salvation.
Tlumaczenie:
Pomocniczym [w sensie: nie zasadniczym] zajeciem dobrych aniolow jest ochrona ludzi i troska o ich zbawienie.

The devil possesses a certain dominion over mankind by reason of Adam's sin.
Tlumaczenie:
Zly ma pewna [w sensie: jakas tam] wladze nad rodzajem ludzkim, co wynika z grzechu Adama.


Ciag dalszy nastapi...
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

piątek (1035 punktów)
Doceniam, pracę i ilość sił i czasu który musiałeś poświęcić na to, ale jeżeli poprosisz księdza o kodeks prawa kanonicznego kościoła katolickiego, to w którymś z rozdziałów, są spisane wszystkie dogmaty wiary.

"Ja jeden na milion, Ty jeden z miliona"
gurgul (651 punktów)
>Doceniam, pracę i ilość sił i czasu który musiałeś poświęcić na to, ale jeżeli poprosisz księdza o kodeks prawa kanonicznego kościoła katolickiego, to w którymś z rozdziałów, są spisane wszystkie dogmaty wiary.

Rzeczywiście! Cóż może być prostszego, jak wyjść z domu iść do najbliższej kancelarii parafialnej, która urzęduje najczęściej przez trzy dni w tygodniu, przez dwie godziny, odczekać swoje w kolejce, poprosić (ubłagać) księdza żeby ci zdjął z półki kodeks prawa kanonicznego, przepisać dogmaty na kartkę, a potem z kartki przepisać jako wątek. Cóż za oszczędność czasu...
darlove (2804 punktów)
Piatek jak zwykle plecie androny; gosc kompletnie oderwany od rzeczywistosci. Panie piatek: Zwlaszcza jest to bardzo latwe w Londynie. A po drugie, bardziej wierze tekstom angielskim, niz polskim - zwlaszcza w kwestiach, w ktorych lapy macza Krk. Polakom mozna bowiem kazdy kit pociskac - sa odporni na prawde.

Panie piatek, ile razy bede pana prosil o poprawienie interpunkcji!!!??? Uzywa pan przecinka dosc - powiem eufemistycznie - swobodnie. To, co pan pisze, to nie biale wiersze. Chcialbym wyprowadzic pana z bledu, bo moze mysli pan, ze pisze wierszem.


Wiem, ze nic nie wiem. - Najmadrzejsze wypowiedziane zdanie w historii swiata.
piątek (1035 punktów)
Ile ja razy będę zmuszony prosić Pana o używanie polskich znaków diaktrycznych?

"Ja jeden na milion, Ty jeden z miliona"
18-01-2008 14:21 
 Ocena 1 na 1
stilgar (7322 punktów)
>Ile ja razy będę zmuszony prosić Pana o używanie polskich znaków diaktrycznych?
>
"Ja jeden na milion, Ty jeden z miliona"

piątek, ale ty masz przecinek na klawiaturze, a on nie ma na niej polskich znaków...
piątek (1035 punktów)
zrobiłbym to inaczej poprosiłbym x o kodeks skserowałbym sobie to co potrzebuję a potem umieścił to na obojętnie jakim ftp, albo czymś podobnym i jeżeli ktoś by sobie chciał to by sobie ściągnął nie ?
Czasowo nie przekroczyłbym 2 godzin, w zależności gdzie kto ma kościół.

"Ja jeden na milion, Ty jeden z miliona"
darlove (2804 punktów)
Synu, myslalem, ze tego nie powiem, ale widac, ze trzeba. Ty jestes po prostu glupi, nie potrafisz czytac ze zrozumieniem i twoja ocena rzeczywistosci pozostawia wiele do zyczenia.

Truly, you are one in a million.
18-01-2008 13:59 
 Ocena 2 na 2
piątek (1035 punktów)
Nie mów do mnie synu. Jeżeli wolisz się męczyć, i to tłumaczyć twoja sprawa, byłem dzisiaj u księdza, i poprosiłem o takowy kodeks, mogłem sobie skserować co chciałem, pod warunkiem, że nie wyniosę go poza obręb kościoła, i skorzystam z ich płatnego ksera . Mnie jako ateistę, bynajmniej nie razi rozmowa z księdzem, to Ty raczej zachowujesz się jak dziecko, bo bronisz się od nich tak jak byś się bał, a z tym realizmem życia, nie mieszkam w Londynie, tylko na osiedlu na którym każdy musi sam zapracować sobie na reputacje (czyt. respekt), i warunki życia pozostawiają wiele do życzenia (w tym przypadku nie mówię konkretnie o mnie.)

"Ja jeden na milion, Ty jeden z miliona"
18-01-2008 16:18 
 Ocena 1 na 1
Andrzej Kierski junior (36758 punktów)
To podejdź i poproś ''X'' by udostępnił Tobie kodeks, skserowałbyś sobie (tym odpłatnym ksero w parafii) a potem >umieść to na obojętnie jakim ftp, albo czymś podobnym i jeżeli ktoś by sobie chciał to by sobie ściągnął nie ?

Ja autorowi dziękuje za dobre tłumaczenie oraz liczę, że nie poprzestanie

pozdrawiam

PSR Kraków
piątek (1035 punktów)
Ja podaje tylko, łatwiejszy, przyjemniejszy, szybszy, wygodniejszy, rzetelniejszy, sposób.

"Ja jeden na milion, Ty jeden z miliona"
18-01-2008 17:26 
 Ocena 1 na 1
darlove (2804 punktów)
>Ja podaje tylko, łatwiejszy, przyjemniejszy, szybszy, wygodniejszy, rzetelniejszy, sposób.
>
"Ja jeden na milion, Ty jeden z miliona"


--- Ech... szkoda na Ciebie slow. Wydajesz sie byc odporny na kazdy argument.

Wiem, ze nic nie wiem. - Najmadrzejsze wypowiedziane zdanie w historii swiata.
piątek (1035 punktów)
Argument, wymień choć jeden...

"Ja jeden na milion, Ty jeden z miliona"
darlove (2804 punktów)
>Argument, wymień chodź jeden...

--- "chodź jeden"... Bardzo zajety czlowiek, ma wiele ciekawsze rzeczy do roboty niz chodzenie do szkoly.... hehehehe... Przeczytaj sobie jeszcze raz, ze zrozumieniem teraz, caly watek i jeszcze pare innych, a znajdziesz argumenty, o ktore prosisz. Nie lubie sie powtrzac. Facet, nie udawaj tepego. Nie chce mi sie wierzyc, ze moglbys byc az tak tepy.

Wiem, ze nic nie wiem. - Najmadrzejsze wypowiedziane zdanie w historii swiata.
18-01-2008 22:07 
 Ocena 3 na 3
placownik (17853 punktów)

>Nie chce mi sie wierzyc, ze moglbys byc az tak tepy.

   Założę się, że naruszasz regulamin forum świadomie. I robisz to nie po raz pierwszy. Proszę abyś tego zaprzestał, zanim wejdzie Ci to w nałóg.

   Pozdrawiam


Niech strój słów podkreśla urodę myśli
placownik (17853 punktów)

>Czasowo nie przekroczyłbym 2 godzin, w zależności gdzie kto ma kościół.

    Mnie "czasowo" wystarczyły dwie minuty

   Związku między tym, kto gdzie ma kościół, a czasem jaki byłby Ci potrzebny na dotarcie do tekstu Kodeksu, (gdyby ... no właśnie, gdyby co?) nie dostrzegam.

   Pozdrawiam

Niech strój słów podkreśla urodę myśli
19-01-2008 00:58 
 Ocena-2 na 2
darlove (2804 punktów)
Ignore this one.
darlove (2804 punktów)
>>Czasowo nie przekroczyłbym 2 godzin, w zależności gdzie kto ma kościół.
>    Mnie "czasowo" wystarczyły dwie minuty

--- Sorry za wtret, ale chyba musze cos wyjasnic. Wprawdzie dotarles do tego, co ja, ale nie jest to to, czego ja szukalem. Szukalem zwiezlego kompendium dogmatow, a tego na stronie, ktora podales, nie ma. To raz. Po drugie. Latwiej jest mi tlumaczyc, niz grzebac w POLSKIM kodeksie, do ktorego - z zasady - nie mam zaufania. Bardziej wierze w zrodla zachodnie, choc nie mowie, ze polskie sa zawsze i we wszystkim gorsze. Ale z doswiadczenia wiem, ze Polakom Kosciol moze wszystko wcisnac. Po trzecie. Tlumaczenie rozwija bardziej niz bezmyslne przepisanie.

I jeszcze jedno: Nigdy nie czytalem regulaminu, bo nie mialem czasu. Moze kiedys przeczytam.

Wiem, ze nic nie wiem. - Najmadrzejsze wypowiedziane zdanie w historii swiata.
moralny "antychryst"
>I jeszcze jedno: Nigdy nie czytalem regulaminu, bo nie mialem czasu. Moze kiedys przeczytam.
W regulaminie (jak na każdym publicznym forum), jest m.in. zapis, że rozmawia się nie na temat rozmówców, ale sensu ich wypowiedzi w temacie.
Bosko rozwinęliście (obydwaj) dogmaty wiary dwóch boskich istot.
To tytułem wyjaśnienia spraw regulaminu. W rewanżu, czy mógłbyś mi podać drobne wyjaśnienie językowe? Znam angielski, ale dość miernie, a Ty napisałeś:
>God created the world free from exterior compulsion and inner necessity.
>Tlumaczenie:
>Bog stworzyl swiat wolny [tj. Bog byl wolny, a nie swiat] od zewnetrznego przymusu i wewnetrznej koniecznosci.
Jak brzmiałoby to samo angielskie zdanie, gdyby chodziło o Świat, a nie Boga?
Pytam, bo bez religijnych nadinterpretacji, to Świat tożsamy jest z Bogiem. Ciekawie byłoby dociec, gdzie tkwi różnica między wiarą religijną, a wiarą filozofów.
darlove (2804 punktów)
>>God created the world free from exterior compulsion and inner necessity.
>>Tlumaczenie:
>>Bog stworzyl swiat wolny [tj. Bog byl wolny, a nie swiat] od zewnetrznego przymusu i wewnetrznej koniecznosci.
>Jak brzmiałoby to samo angielskie zdanie, gdyby chodziło o Świat, a nie Boga?
>Pytam, bo bez religijnych nadinterpretacji, to Świat tożsamy jest z Bogiem. Ciekawie byłoby dociec, gdzie tkwi różnica między wiarą religijną, a wiarą filozofów.

--- Moment, moment... Moze masz racje. Sprobujmy:

Tlumaczenie:
Bog stworzyl swiat wolnym od zewnetrznego przymusu i wewnetrznej koniecznosci.

Mam tylko jedno pytanie: Co by to oznaczalo? Czyzby byla tutaj zakamuflowana teoria kwantowa? Indeterminizm jako prawo rzadzace swiatem? Nie przecze, ze byc tak moze. Ja zrozumialem to jako: "Bog stworzyl swiat z wlasnej nieprzymuszonej niczym woli." Moge sie mylic, lecz trudno jest posadzac tych, ktorzy dogmaty ukladali, o gleboka przenikliwosc, a z dwoch mozliwosci prostsza jest ta druga, mowiaca o nieprzymuszonej woli Boga.

Wiesz, sa dogmaty, ktore sa od razu zrozumiale i da sie je rozumiec w jeden tylko sposob, a sa takie, jak ten, gdzie trzeba by uscislic - zgadza sie. Dogmatem nie wymagajacym uscislania jest np. ten, ktory mowi, ze do zbawienia kazdego czlowieka konieczne jest jego czlonkostwo w Krk. Tutaj nie da sie tego interpretowac inaczej, jak tylko doslownie tak, jak to zostalo napisane - musisz nalezec do Krk, zeby miec przynajmniej szanse na zbawienie. Chyba sie zgodzisz?

Wiem, ze nic nie wiem. - Najmadrzejsze wypowiedziane zdanie w historii swiata.
moralny "antychryst"
>Mam tylko jedno pytanie: Co by to oznaczalo? Czyzby byla tutaj zakamuflowana teoria kwantowa?
Nie. To znaczy, że ewolucja prowadzi do dalszej ewolucji. Że nie ma Świata bez czasu i niczego, bez niczego innego. Jest to co jest i już. Nic istnieć nie musi, a jednak wszystko istnieje. Nie jest zdeterminowane, a jednak zdeterminowane wszystkim tym, co "sekundę" wcześniej. "Panta rhei" i dlatego "wiem, że nic nie wiem". No i istnieją ludzie, którzy we wszystko wierzą nie dlatego, że są naiwni, ale dlatego, że wiedzą, że zarówno prawda jak fałsz, a także realność i prawdziwe lub fałszywe jej wyobrażenia od wieków istnieją. Istnieje ewolucja, a nie rewolucja filozofii oraz religijne rewolucje, które ulegają zanikowi (ewolucji wstecznej).
> Dogmatem nie wymagajacym uscislania jest np. ten, ktory mowi, ze do zbawienia kazdego czlowieka konieczne jest jego czlonkostwo w Krk.
Trzeba tylko uściślić, że nie chodzi o KrK, ale o kościół jako zgromadzenie ludzi wierzących, czyli logicznie myślących, czyli filozofów (z których wiarą KrK tak zaciekle walczy, że wielu z nich własnej wiary się wypiera). Zgromadzenie to jest odwieczne i wszechwieczne.

darlove (2804 punktów)
>> Dogmatem nie wymagajacym uscislania jest np. ten, ktory mowi, ze do zbawienia kazdego czlowieka konieczne jest jego czlonkostwo w Krk.
>Trzeba tylko uściślić, że nie chodzi o KrK, ale o kościół jako zgromadzenie ludzi wierzących, czyli logicznie myślących, czyli filozofów (z których wiarą KrK tak zaciekle walczy, że wielu z nich własnej wiary się wypiera). Zgromadzenie to jest odwieczne i wszechwieczne.

--- Ale naciagasz, ale naciagasz... Przeczytales dogmaty, ktore przytoczylem w tym dziale? Masz jakies watpliwosci co do dogmatu, ktory mowi o tym, ze tylko Krk jest prawdziwym kosciolem chrystusowym? Moj Drogi - DOKLADNIE CHODZI TYLKO O KRK. Tzn. to jest oficjalna wersja kosciola zwanego rzymskim. I nie ma kosciola "ludzi wierzacych, czyli logicznie myslacych". Lubisz, widze, oksymorony.

To, ze katolickie bajanie to dla mnie bzdury do potegi n-tej, nie zmienia wymowy mojej wypowiedzi powyzej.

Wiem, ze nic nie wiem. - Najmadrzejsze wypowiedziane zdanie w historii swiata.
moralny "antychryst"
>--- Ale naciagasz, ale naciagasz... Przeczytales dogmaty, ktore przytoczylem w tym dziale? Masz jakies watpliwosci co do dogmatu, ktory mowi o tym, ze tylko Krk jest prawdziwym kosciolem chrystusowym? Moj Drogi - DOKLADNIE CHODZI TYLKO O KRK. Tzn. to jest oficjalna wersja kosciola zwanego rzymskim. I nie ma kosciola "ludzi wierzacych, czyli logicznie myslacych". Lubisz, widze, oksymorony.
No bo dogmaty to dogmaty, a wiara to wiara. Albo wierzysz w dogmaty, albo Boga (ludzi myślących i filozofów). Dogmaty powstały z prawdziwej wiary, ale stworzyli je ludzie bezmyślni dla tych, których o bezmyślność podejrzewali (np. o to, że za chińskiego boga nie pojmą "tajemnicy" trójcy świętej). Sądzę, że niejeden kościelny hierarcha wierzy prawdziwie, ale głosi fałsz oparty na dogmatach, bo nie miałby czego głosić. Wiara w prawdę jest zbyt prosta, jak na potrzeby KrK i innych chrześcijańskich kościołów. No i zupełnie nie do przejścia byłby fakt, że Chrystus to taki sam bóg (syn boży) jak każdy inny człowiek. A zgadnij, co to takiego duch święty?
darlove (2804 punktów)
>A zgadnij, co to takiego duch święty?

Uwaga, zgaduje: Trzecia Osoba Boska?

Wiem, ze nic nie wiem. - Najmadrzejsze wypowiedziane zdanie w historii swiata.
moralny "antychryt"
>>A zgadnij, co to takiego duch święty?
>Uwaga, zgaduje: Trzecia Osoba Boska?
Wiara. W prawdę o Wszechświecie (Bogu filozofów). Wiara w znane skutki poznanych i niepoznanych przyczyn, czyli ewolucję. Skup się, to może uwierzysz w prawdę i fałsz zawarte w każdej prawdzie i każdym fałszu (także dogmatach i dogmatyce). To tak, jak zera i jedynki w bajcie. Uwierz, że to katolicy na ogół w fałsz wierzą, a nie w prawdę.
darlove (2804 punktów)
Uwierz, że to katolicy na ogół w fałsz wierzą, a nie w prawdę.

Czekaj, czekaj, bo mnie teraz skolowales... Ty chcesz przekonywac przekonanego???

Wiem, ze nic nie wiem. - Najmadrzejsze wypowiedziane zdanie w historii swiata.
moralny "antychryst"
>Uwierz, że to katolicy na ogół w fałsz wierzą, a nie w prawdę.
>Czekaj, czekaj, bo mnie teraz skolowales... Ty chcesz przekonywac przekonanego???

Jeśli mówiąc o przekonanych masz na myśli religijnych, to warto by było ich przekonać, ale ja przekonywać nikogo nie chcę. Niech każdy wierzy w co wierzy i osobiście się przekonuje.

Wróć do listy wątków działu Religie

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365