Racjonalista - Strona głównaDo treści
Przesąd, empiria, nauka. O potrzebie upowszechnianie naukowego obrazu

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Zaproszenia, imprezy, ogłoszenia
NapisanoAutorTytuł
09-01-2012 23:29Mariusz Agnosiewicz (moderator)Przesąd, empiria, nauka. O potrzebie upowszechnianie naukowego obrazu
Klub Sceptyków Polskich
dzięki gościnności Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie
organizuje spotkanie, podczas którego

dr Tomasz Witkowski
wygłosi wykład

Przesąd, empiria, nauka.
O potrzebie upowszechnianie naukowego obrazu świata.


Po wykładzie odbędzie się dyskusja.

Termin spotkania: środa, 18 stycznia, godz. 18:00.
Miejsce spotkania: budynek SWPS w Warszawie, wejście od ul. Gocławskiej 12, sala 105, I piętro

Serdecznie zapraszamy – wstęp wolny!

Mózg człowieka jest niezwykle sprawnym instrumentem poszukującym związków przyczynowo-skutkowych. To wynik działania ewolucji, w toku której osobniki szybciej identyfikujące takie związki miały większe szanse na przeżycie. Ale efektem ubocznym tej funkcji jest dostrzeganie zależności i wzorców również tam, gdzie ich nie ma. Pozbawiony narzędzi krytycznego myślenia mózg ludzki generuje przesądy, pseudonaukowe twierdzenia. Czy nie powinniśmy zaakceptować ich jako naturalnego wytworu sprawnie działającego umysłu? Podczas wykładu Tomasz Witkowski pokaże, w jaki sposób „nieszkodliwe” przesądy i pseudonaukowe twierdzenia wpływają na naszą rzeczywistość i porządek społeczny prowadząc w skrajnych przypadkach do ogromnych kosztów, nieszczęść a nawet śmierci wielu ludzi. Te negatywne efekty to wynik tolerancji dla pseudonauki w obszarze takich nauk, jak psychologia, medycyna, ale również w naukach technicznych, prawie
i bankowości.

Tomasz Witkowski jest doktorem psychologii, założycielem Klubu Sceptyków Polskich. Opublikował kilkadziesiąt artykułów naukowych, ponad sto artykułów popularnonaukowych, siedem książek, w tym Zakazaną psychologię. Pracował na Uniwersytecie Wrocławskim, dwóch uniwersytetach w Niemczech (Bielefeld i Hildesheim) oraz w SWPS (Wrocław). W 2010 roku Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów przyznało mu tytuł Racjonalisty Roku 2010.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.



Wróć do listy wątków działu Zaproszenia, imprezy, ogłoszenia
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365