Racjonalista - Strona głównaDo treści
USA znaczy wolność??

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
NapisanoAutorTytuł
03-10-2007 15:47Tribesman (272 punktów)USA znaczy wolność??
Chciałem omówić pewien fakt który zainteresował mnie w publicznych szkołach w Nowym Jorku. Każdego dnia, przed lekcjami, dzieci w kindergarten wraz z rodzicami ślubują wierność fladze Stanów Zjednoczonych następującymi słowami:

"I pledge allegiance to the flag of the United States of America and to the Republic for which it stands, one nation under God, indivisible, with liberty and justice for all"

Czy to jest wolność wyznania i bezwzględna tolerancja wobec innych narodów, którymi się deklarują, rzeczywiście działają w praktyce? Czy motto "In God we trust" nie kooliduje z hasłem "America is freedom of religion"?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Jarek Borzdyński (289 punktów)
Wolność wyznania w USA oznacza wolność wyznania a nie np. braku wyznania.
Więc choćbyć wierzył w Latającego Potwora Spaghetti to możesz śmiało kandydować na kongresmena, ale jeśli powiesz, że jesteś ateistą to możesz już pakować polityczne manatki.
Podobno (wg Dawkinsa) od jakiegoś czasu żaden kongresmen nie przyznał się do ateizmu, a jest tam bardzo wielu wysoko wykształconych ludzi...
diogenes (42753 punktów)
>...dzieci w kindergarten wraz z rodzicami ślubują
>wierność fladze ...

w ten sposób dzieci uczy się postrzegać nie rzeczywistość, ale jakąś jej zdeformowaną przez ideologię atrapę...to obleśne...jest to równie głupie jak palenie czy deptanie flagi ...światy czcicieli i wrogów flag to halucynacje...
Sumelka (115 punktów)
Czy ja wiem czy zaraz obleśne...
Daleki jestem od słów podziwu, wyrażania ochów i achów nad Junajted Stejts, nawet średnio chciałbym tam pojechać... Dziwny jest to kraj gdzie zaskarżyć można każdego ,

blogfm.blo(*)z-na-pozew-przeciwko-Bogu.html

dziwny z wielu innych przyczyn. Przyznać należy jednak, obiektywnie na temat patrząc, że jest to kraj wielki. To na nich wzorują się wszyscy, to oni dyktują warunki, w każdym państwie znajdziemy obywateli, którzy wyrzekliby się własnej tożsamości narododwej, tylko po to aby spełnić swój "sen o Ameryce" - i to jest obleśne. Ale czy negować należy wpajanie od małego wierności swemu narodowi, tradycji? Nie uważam.

Pozdrawiam
04-10-2007 16:24 
 Ocena 1 na 1
diogenes (42753 punktów)
>Ale czy negować należy wpajanie od małego wierności swemu narodowi, tradycji? Nie uważam.

bo to wygląda najczęściej tak: ty wpajasz dzieciom wierność swojemu narodowi i tradycji, a za "miedzą" ktoś wpaja innym dzieciom wierność i tradycję...a jak się już te narody opiją i wierności i tradycji, to się biorą za łby...
nic tak ludzi nie dzieli, jak przeszłość i przyszłość. ludziom trzeba pozwolić w sposób nieskrępowany żyć tu i teraz, a nie wpajać im cokolwiek z przeszłości lub z przyszłości. narodowa pedagogika jako podstawa wychowania to pomyłka...
Sumelka (115 punktów)
narodowa pedagogika jako podstawa wychowania to pomyłka...

Na szczęście w mniemaniu mniejszości. Tradycja i duma z faktu stanowienia części danej społeczności jest bezcenna, przynajmiej dla mnie i dla wielu osób w moim otoczeniu. I takie właśnie wartości powinno się wpajać dzieciom od małego: szacunek dla narodu, dla siebie, dla innego człowieka.
Strasznie smutne byłoby życie bez tradycji i świadomości narodowej, zbyt wiele osób straciło za te wartości życie i wielu jest nadal gotowych je oddać.
04-10-2007 19:49 
 Ocena 1 na 1
diogenes (42753 punktów)
>Strasznie smutne byłoby życie bez tradycji i świadomości narodowej, zbyt wiele osób straciło za te wartości życie i wielu jest nadal gotowych je oddać.

to właśnie przesadne kultywowanie tych wartości jest byc może przyczyną, że trzeba za nie następnie tracić życie...to dlatego jest sens pozbywania się narodowych egoizmów (nacjonalizmów), które są tylko uzewnętrznieniem egoizmu indywidualnego. uczynienie z tradycji (narodowej, religijnej czy jakiejś innej) fundamentalnego źródła radości życia uważam za błąd, a antropologię, która coś takiego usiłuje uzasadniać - za intelektualne wynaturzenie. świat jest bardziej kruchy, bardziej ulotny, niż to się wydaje adoratorom przeszłości, którzy chcą ją zatrzymać w scenerii modłów, bicia w werble i narodowych flag. choćby to zabrzmiało okrutnie i dla wielu boleśnie -
historia jest tylko złudzeniem...
Sumelka (115 punktów)
>historia jest tylko złudzeniem...

Powtórzę, jednocześnie dziękując opatrzności, że jest to tylko Twoje zdanie.
Uważasz za błąd sposób czerpania radości z życia przez tysiące, ba miliony ludzi. Negujesz wartości, w które wierzą, które kultywują te osoby.
Historia wg Ciebie jest złudzeniem, tak jak Twoje prawdy w tym temacie dla mnie.

Pozdrawiam
04-10-2007 21:26 
 Ocena 1 na 1
diogenes (42753 punktów)
>Uważasz za błąd sposób czerpania radości z życia przez tysiące, ba miliony ludzi.

jest to również, albo nawet przede wszystkim, sposób na cierpienie...

>Negujesz wartości, w które wierzą,...

niczego nie neguję...staram się je jedynie zrozumieć relacje miedzy wiarą w złudzenia a cierpieniem...i to po obu stronach wszystkich frontów...nie robiąc przy tym z siebie wyjątku...
Sumelka (115 punktów)
>jest to również, albo nawet przede wszystkim, sposób na cierpienie...

Skoro ludzie, chcą cierpieć, ginąć za wartości, to mimo że dla Ciebie jest to czysta głupota, to dla nich, dla mnie i dla wielu już nie.
Osnowa (11779 punktów)
(zablokowany)
>...ginąć za wartości...

Gdzie Ty mówisz o wartościach, tam o złudzeniach mówi diogenes:
...wiarą w złudzenia
Jacek Krysztofik (1390 punktów)
Wolność w US and A się skończyła:
www.youtub(*)search_query=citizens+arrested
www.youtube.com/watch?v=CheY0jYXJjY

Mój jest ten kawałek podłogi, nie mówcie mi więc, co mam robić.
Mr Zoob

Wróć do listy wątków działu Społeczeństwo i kraj

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365