Racjonalista - Strona głównaDo treści
Zmarła Wisława Szymborska

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Zaproszenia, imprezy, ogłoszenia
NapisanoAutorTytuł
01-02-2012 21:50liebes (612 punktów)Zmarła Wisława Szymborska
Ocena 2 na 2
"Wisława Szymborska nie żyje - podało RMF FM. Poetka zmarła dzisiaj w swoim domu w wieku 89 lat. Informację potwierdził sekretarz noblistki Michał Rusinek. - Umarła spokojnie, we śnie - powiedział Rusinek." /za onet.pl/

Bardzo lubię jej wiersze. Żal, że już nic nie napisze.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

01-02-2012 22:07
 Ocena 13 na 13
TyDraniu (6569 punktów)
Umrzeć - tego się nie robi kotu.
Bo co ma począć kot
w pustym mieszkaniu.
Wdrapywać się na ściany.
Ocierać między meblami.
Nic niby tu nie zmienione,
a jednak pozamieniane.
Niby nie przesunięte,
a jednak porozsuwane.
I wieczorami lampa już nie świeci.

Słychać kroki na schodach,
ale to nie te.
Ręka, co kładzie rybę na talerzyk,
także nie ta, co kładła.

Coś się tu nie zaczyna
w swojej zwykłej porze.
Coś się tu nie odbywa
jak powinno.
Ktoś tutaj był i był,
a potem nagle zniknął
i uporczywie go nie ma.

Do wszystkich szaf się zajrzało.
Przez półki przebiegło.
Wcisnęło się pod dywan i sprawdziło.
Nawet złamało zakaz
i rozrzuciło papiery.
Co więcej jest do zrobienia.
Spać i czekać.

Niech no on tylko wróci,
niech no się pokaże.
Już on się dowie,
że tak z kotem nie można.
Będzie się szło w jego stronę
jakby się wcale nie chciało,
pomalutku,
na bardzo obrażonych łapach.
I żadnych skoków pisków na początek.

"Kot w pustym mieszkaniu", Wisława Szymborska



02-02-2012 11:45 
 Ocena 2 na 2
Marian (5438 punktów)
   Być może w świetle niedawnych rozmów na forum Racjonalisty nt. ACTA i piractwa warto wspomnieć, że wiersz ten, podobnie jak pozostała twórczość Wisławy Szymborskiej, jest wciąż objęty ochroną z tytułu praw autorskich i będzie co najmniej do 2082 roku.

   Pozdrawiam.
02-02-2012 21:46 
 Ocena 1 na 1
maruda (5550 punktów)
>   Być może w świetle niedawnych rozmów na forum Racjonalisty nt. ACTA i piractwa warto wspomnieć, że wiersz ten, podobnie jak pozostała twórczość Wisławy Szymborskiej, jest wciąż objęty ochroną z tytułu praw autorskich i będzie co najmniej do 2082 roku.

Chyba nie sugerujesz że prawa autorskie zostały tu naruszone?
rdest (2492 punktów)

Cytat:
Regulamin Forum dyskusyjnego
III. Obowiązki Uczestników
§ 27. Zabrania się:
[...]
c) umieszczania treści, do których autor nie posiada praw autorskich lub której źródło nie jest wyraźnie zaznaczone. Zabrania się dodawania jako załączniki plików pozyskanych nielegalnie lub objętych ograniczeniami rozpowszechniania,

Zgłosiłem do moderacji.


Konformizm gwarantem spójności grupy
TyDraniu (6569 punktów)
>Zgłosiłem do moderacji.

Moderacja odpowie zapewne, że przecież źródło jest wyraźnie zaznaczone, więc ten punkt regulaminu nie ma zastosowania.


02-02-2012 19:06 
 Ocena 1 na 1
big_zyd (37761 punktów)
(zablokowany)
>Cytat:
Regulamin Forum dyskusyjnego
>III. Obowiązki Uczestników
>§ 27. Zabrania się:
>[...]
>c) umieszczania treści, do których autor nie posiada praw autorskich lub której źródło nie jest wyraźnie zaznaczone.


Jeśli więc napiszę, że Na początku stworzył Bóg niebo i ziemię nie podając explicite, że to Rdz 1, 1, bo założę, że każdy wie, to też Regulamin złamię?

>Zgłosiłem do moderacji.

Nie masz wrażenia, że przesadziłeś nieco?

Nie ma niczego, czego pragnąłbym bardziej niż mieć meduzę nazwaną moim nazwiskiem. (Frank Zappa)
02-02-2012 20:50 
 Ocena 1 na 1
maruda (5550 punktów)
>>Zgłosiłem do moderacji.
>Nie masz wrażenia, że przesadziłeś nieco?

Wszystko zależy od celu i powodu.

"Jam jest ten który przyszedł niszczyć, nie budować."
02-02-2012 21:29 
 Ocena 1 na 1
big_zyd (37761 punktów)
(zablokowany)
>>>Zgłosiłem do moderacji.
>>Nie masz wrażenia, że przesadziłeś nieco?
>Wszystko zależy od celu i powodu.

Doprawdy, trudno mi uwierzyć, by TyDraniu w jakichś niecnych zamiarach wiersz Szymborskiej przypomniał.


Nie ma niczego, czego pragnąłbym bardziej niż mieć meduzę nazwaną moim nazwiskiem. (Frank Zappa)
02-02-2012 21:44 
 Ocena 1 na 1
maruda (5550 punktów)
>>>>Zgłosiłem do moderacji.
>>>Nie masz wrażenia, że przesadziłeś nieco?
>>Wszystko zależy od celu i powodu.
>Doprawdy, trudno mi uwierzyć, by TyDraniu w jakichś niecnych zamiarach wiersz Szymborskiej przypomniał.

Nie o nim pisałem.
Kamil1838 (521 punktów)
>"Wisława Szymborska nie żyje - podało RMF FM. Poetka zmarła dzisiaj w swoim domu w wieku 89 lat.
Na Wikipedii napisane jest, że zmarła w wieku 88 lat.
slik (20011 punktów)
>>"Wisława Szymborska nie żyje - podało RMF FM. Poetka zmarła dzisiaj w swoim domu w wieku 89 lat.
>Na Wikipedii napisane jest, że zmarła w wieku 88 lat.
Pani Wisława ma mieć świecki pogrzeb
wyborcza.p(*)b_za_tydzien_na_Cmentarzu.html

Wróć do listy wątków działu Zaproszenia, imprezy, ogłoszenia
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365