Racjonalista - Strona głównaDo treści
Dostojewski

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Filozofia i światopogląd
NapisanoAutorTytuł
27-09-2007 00:13Interek (1162 punktów)Dostojewski
W "Braciach Karamazow" Fiodora Dostojewskiego pojawia sie taka mysl: "Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za wszystko i za wszystkich, a ja nawet bardziej niz wszyscy inni". Co o tym sadzicie?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

ollikm (2038 punktów)
(zablokowany)
Według starej zasady. Wszyscy za wszystko w praktyce oznacza nikt za nic. (Co by odpowiadało obserwacjom)
Myślę, że na dobry pooczątek wystarczyłoby aby każdy odpowiadał za siebie.
kondziu (99 punktów)
No coz, czasami odpowiedzialnosc za innych jest posrednio zwiazana z odpowiedzialnoscia za siebie. Jednak poczuwanie sie do odpowiedzialnosci za caly swiat moze okazac sie przytlaczajace, lepiej na poczatek zadbac porzadnie o swoje podworko.
Bonzo9997 (313 punktów)
>"Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za wszystko
>i za wszystkich, a ja nawet bardziej niz wszyscy inni".

Przeciwieństwem będzie powiedzenie:
"Hulaj dusza, piekła nie ma".
Oba błędne moim zdaniem, bo oba skrajne.
Taki tok myślenia wygląda mi na chęć popełnienia psychicznego
samobójstwa, autodestrukcyjny masochizm. Bo jedynie taki moze być efekt powyższego sposobu myślenia.

Poza tym zgadzam się całkowicie z wypowiedzią Ollikma.

Pozdrawiam.


Gdzieś tam za firewallem musi być inny, lepszy świat...
rebTewje (3 punktów)
to skondensowana filozofia Levinasa jest skadinad bardzo interesujacy "estetycznie" pomysl wyniesienia etyki do godnosci filozofii pierwszej. nie wiem czy to mozliwe u Dostojewskiego, ale z pewnoscia u Levinasa silnie zaakcentowane, ze mianowicie tego typu radykalizm etyczny, emfaza odpowiedzialnosci, ma ewidentnie podstawy talmudyczne. Ciekawa to historia...


Widmo krazy nad Europa, widmo weganizmu...

Wróć do listy wątków działu Filozofia i światopogląd

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365