Racjonalista - Strona głównaDo treści
Kontrdemokracja

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
NapisanoAutorTytuł
10-10-2007 12:36Gregorias z PikutkowaKontrdemokracja
Tu leży polska demokracja, którą zabiła kacza kontrreformacja. Takie epitafium będzie aktualne po tych wyborach. Zwycięstwo cywilizacyjnego zaścianka staje się coraz bardziej prawdopodobne. Demokrację dostaliśmy w prezencie i byliśmy na nią zupełnie nieprzygotowani. Nic też dziwnego, że wywołała gwałtowną narodową reakcję. Obca naszemu narodowi zachodnia idea nie przyjęła się. Wracamy do tradycji. Podobnie jak pięćset lat temu odrzucamy zachodnie pomysły, żeby powrócić do miłego sercu zniewolenia. To nie moherowe berety są fundamentem nowej kontrreformacji, to młodzi dzielni. Jedni, którzy liczą na posady i drudzy, którzy nie umieli ani zrozumieć, ani uwierzyć, że demokracja ma sens.

Zapewne młodych dzielnych poszukiwaczy posad, jak i starszych i zagubionych, dałoby się przegłosować gdyby nie to, że siła, która mogłaby rozstrzygnąć o wyniku tych wyborów pozostanie w domu. Ci młodzi, myślący ludzie pozostaną w domach, pod hasłem braku alternatywy. Nie bez powodów mają odczucie, że ich wpływ na scenę polityczną jest znikomy, że polska klasa polityczna jest w najwyższym stopniu zdemoralizowana i niekompetentna. Wzruszają ramionami i odwracają się plecami, w głębokim przekonaniu, że taki czy inny wybór nie ma większego znaczenia. Trudno dziś o poważniejszy błąd.

Politycy nigdzie nie są święci, ani nawet uczciwi, dlatego demokracja to przede wszystkim instytucje chroniące przed dowolnością, blokujące dyktatorskie zapędy, wymuszające respektowania prawa. Te instytucje (ciągle jeszcze u nas słabe i nieudolne) Kaczyńscy chcą zniszczyć.
O ostatecznym wyniku tych wyborów zaważyć może kilka tysięcy głosów, grupa ludzi, których dałoby się zebrać na stosunkowo niewielkim placu. Podejrzewam, że nigdy jeszcze przyszłość Polski nie zależała od decyzji tak niewielkiej grupy osób.

CiekawskiOdp: kontrdemokracja
Po ostatniej rozmowie z teściami na temat wyborów muszę przyznać, że nasze relacje są nieco nadszarpnięte. Kiedy usłyszałem argument na rzecz Sieroty po Gomułce na szczęście nie puściły mi nerwy ale odważyłem się na komentarz. Czy coś wskórałem ? - nie wiem ale mam nadzieję. Mimo wszystko polecam innym podjęcie ryzyka rozmowy, gdyż zabranie dowodu osobistego to zbyt radykalny występek.

Podpiszę się pod każdym apelem, który zmniejszy częstotliwość pojawiania się w mediach kartoflanej świty "kurskich, karskich, cymańskich, suskich, dornów etc" nie zapominawszy o ministerialnych damach, których wysoką liczebnością szczycił się ostatnio dyktator na jednym ze swoich spędów przedwyborczych.

Pozdrawiam.
Duda (25557 punktów)Odp: Kontrdemokracja
>Tu leży polska demokracja, którą zabiła kacza
>kontrreformacja.
Demokracja została zabita już wcześniej.A przynajmniej zarażona śmiertelną chorobą. Przyczyną tej choroby jest ustawa ordynacja wyborcza. Ordynacja ta pozbawia wpływu obywateli na kształt sejmu. W chwili jej uchwalania największe partie postanowiły wyeliminować z życia politycznego wszystkie małe ugrupowania oraz zapewnić sobie dopływ dużych pieniędzy ze Skarbu Państwa. I dlatego mamy już od dobrych kilku lat tych samych polityków w coraz to innych partiach i zniechęcone społeczeństwo, które ma świadomość , że nie ma żadnego wpływu na wynik wyborów . Znowu będą ci sami politycy a jedynie nazwa partii i konfiguracja wewnątrz się zmieni. Tuż przed wyborami jesteśmy świadkami roszady polityków, którzy przechodzą z jednej partii do drugiej i od razu znajdują się na pierwszych miejscach list wyborczych. Taki polityk może zebrać tylko 200 głosów, a i tak będzie w sejmie. I będzie uzurpował sobie prawo do wypowiadania bzdur w imieniu całego społeczeństwa. Dla nikogo nie jest tajemnicą , że obecne wybory zawdzięczamy tylko i wyłącznie PKW która odrzuciła sprawozdanie PiS-u co w konsekwencji groziło utratą ponad 60 milionów złotych przez to ugrupowanie.
Wyobraźmy sobie, że powstała całkiem nowa partia mająca w swoich szeregach bardzo mądrych ludzi i mogąca do swojego programu przekonać 50 % społeczeństwa.
Ustawa o finansowaniu partii politycznych pozwala przyjąć darowizny od osób fizycznych (12000 zł/od osoby rocznie) i utrzymywać się jedynie ze składek członkowskich. Jeżeli ta nowa partia będzie miała 5 000 członków i ustali składkę w wysokości 30 zł miesięcznie to będzie miała raptem 150 000 zł na utrzymanie 400 powiatowych komórek czyli niecałe 400 zł na jedną komórkę. Nie starczy to ani na lokal ani na telefon. Wyższa składka eliminuje z członkostwa ludzi młodych i mniej zamożnych. Darowiznę w wysokości 12000 zł wpłacają na ogół osoby mające w tym osobisty interes więc nowa partia nie leży w strefie ich zainteresowania.
Wybory: Trzeba zebrać 5000 prawidłowych podpisów w 21 okręgach wyborczych. Czyli każdy członek partii musi zebrać około 1500 podpisów (by komisja wyborcza miała co odrzucić) to bardzo dużo w porównaniu z resztą krajów europejskich.
W momencie całkowitego opanowania państwowych mediów przez istniejące partie nowa partia nie ma szans przedstawienia swojego programu a na finansowanie spotów reklamowych nie ma pieniędzy. Jak ma dotrzeć do wyborców skoro nie ma pieniędzy by opłacić dziennikarzy sfinansować audycję promującą?
Jeżeli na wydatki: bilbordy spoty reklamowe partie istniejące wydają po kilkanaście i więcej milionów złotych to "nasza" partia nie ma żadnych szans żeby zaistnieć.
A tym samym 50% społeczeństwa nie ma na kogo głosować i dlatego nie pójdzie do wyborów i znowu będziemy mieli to co mamy: Tych samych polityków i nowe nazwy starych partii albo stare nazwy i nowych polityków z innych starych partii.
@ffe?
Teraz jest net - i spora częśc tych 50% w tym necie grzebie. Może tędy droga? Tu by dużych pieniedzy nie było trzeba.

Wróć do listy wątków działu Społeczeństwo i kraj

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365