Racjonalista - Strona głównaDo treści
Curzio Malaparte.

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Filozofia i światopogląd
NapisanoAutorTytuł
18-10-2007 01:39Zbysław Śmigielski (8639 punktów)Curzio Malaparte.
To pseudonim Kurta Sucherta, początkowo faszysty, korespondenta wojennego na froncie wschodnim, wyrzuconego stamtąd po interwencji u samego Duce, autora reportaży frontowych pt "Kaputt", jedynej znanej w Polsce jego książki. Kolejna pt "Skóra", opisująca wejście aliantów do Bolonii, stała się powodem kolejnej awantury. Zwrócony ku komunistom, ponownie wyrzucony z Chin i ZSRR, pokłócił się jeszcze z papieżem Piusem XII. Osobistość dla wszystkich niewygodna. Jaki był naprawdę? Pytany, dlaczego przybrał pseudonim "Malaparte" (wł."Zła część") odparł: "Bo dobra część była wcześniej zajęta" ("Buonaparte").

Oto wiersz na jego temat (wspomniał ktoś, że w poprzednim brak było refleksji).

KURT SUCHERT UMIERA I NIE WIE

A był to zbrojny czas zawiedzionych
wrony nad popiołami rozwiane
i znów powolne żyzne kroki wołów
Nie żałuję że was oszukałem
moim brzemieniem była wzajemność
bez miłości
Wy nazwaliście to grzechem niewiary
i milcząc sięgnęliście po kamień
z waszych piersi

Promień w niebie jest zawsze pomiędzy chmurami

A to jest czas ocalałych
straszliwych w swym miłosierdziu
gdy ziemia pachnie brzozowymi łzami
spulchniona śmiercią
Niebieskie są kromki powszedniego chleba
Madonno rozhukanych koni
zwycięskich żołnierzy
Madonno głuchoniemych mogił
wstawiam się za tobą

W niebie pomiędzy chmurami

Nic więcej nie mogę powiedzieć
najwyżej o zwyczajności
której tajemnie szukałem
I to już wszystko
Tak
Madonno mego zła
nie lituj się nade mną

Ja zawsze byłem pomiędzy
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Remigiusz Fajfer
A mój wiersz, a mój?:

Pierdząca księżniczka

W tych pięknych okolicznościach przyrody...
w kolegium psychopatów doszliśmy do zgody,
iż jesteś księżniczką idealną
i chcemy, żebyś jedną wadę miała,
abyś non-topper dniami i nocami strasznie pierdziała.
Albowiem co Ci powiem, to Ci powiem,
ale Ci powiem,
iż martwimy się Twoim zdrowiem,
bo gdy Słońce patrzysz na pozory...
Tracą na barwie Twe walory!
Poemat ten wyssany z palca,
przypomina treścią zakalca.
W brzuchu mi burczy, cały też płonę.
Dam upust poezji, z dwojga złego...
lepiej w tę stronę!
Osnowa (11779 punktów)
(zablokowany)
>A mój wiersz, a mój?:
>Albowiem co Ci powiem, to Ci powiem,
>ale Ci powiem
Tyz piknie.
Osnowa (11779 punktów)
(zablokowany)
Cała forumowa prozaiczność aż zamilkła, jeden się tylko wyrwał szaleniec, a ledwo zapiszczał, zaraz okazało się: fajfer.

Więc znów cisza.
Jacek Tabisz (30006 punktów)
Bardzo piękny i udany wiersz. Nastrojowy, harmonijnie skonstruowany. Ma w sobie rytm wojny, dramatyzm losów bohatera i ogólnie losów, które były wspólne dla wielu osób podczas II WŚ. Cieszę się, że być może to moja mucha zachęciła tutejszych wolterowców do poetyckich batalii.
Ludomir Tulko (317 punktów)
(zablokowany)
W wierszu o Malapartem najbardziej podoba mi się pomysł wstawiania się za Madonną. Na drugim miejscu spulchnianie ziemi śmiercią.

Nauka beze sztuki i sztuka bez nauki - niezrozumiałe. Jednak obie powinny trzymać się podjętego tematu.


Ludomir Tulko
Zbysław Śmigielski (8639 punktów)

>Nauka bez sztuki i sztuka bez nauki - niezrozumiałe. Jednak obie powinny trzymać się podjętego tematu.

   Przykro mi, ale tej uwagi także nie rozumiem.
Ludomir Tulko (317 punktów)
(zablokowany)
>>Nauka bez sztuki i sztuka bez nauki - niezrozumiałe. Jednak obie powinny trzymać się podjętego tematu.
>   Przykro mi, ale tej uwagi także nie rozumiem.
Te wierszyki pisane są na Forum Racjonalisty, dział Filozofia i światopogląd. Co ma jedno do drugiego, nie wiem.


Ludomir Tulko
Zbysław Śmigielski (8639 punktów)

>Te wierszyki pisane są na Forum Racjonalisty, dział Filozofia i światopogląd. Co ma jedno do drugiego, nie wiem.

   Wydaje mi się, że filozofia to nie tylko Avenarius i Husserl - światopogląd to nie tylko paciorek i ewolucja. Może się mylę, że można wyrażać to również środkami artystycznymi. Chociaż - w krótkim wierszyku rzeczywiście stanowi to trudną sprawę. Tekstu starczyło mi zaledwie na kilka pomysłów. Proszę o wybaczenie.
Ludomir Tulko (317 punktów)
(zablokowany)
>   można wyrażać to również środkami artystycznymi
Najodpowiedniejsze byłyby tu wiersze Tadeusza Kotarbińskiego. Najwybitniejsze jego osiągnięcia. One właśnie łączą naukę ze sztuką. Natomiast zupełnie nie jest racjonalnym światopoglądem rozpisywanie się o pierdzącej księżniczce.

Ludomir Tulko
Zbysław Śmigielski (8639 punktów)

>Najodpowiedniejsze byłyby tu wiersze Tadeusza Kotarbińskiego.
   Ci, których wiele dzieli od Kotarbińskiego, winni milczeć?

>Natomiast zupełnie nie jest racjonalnym światopoglądem rozpisywanie się o pierdzącej księżniczce.
   A gdyby tak, mimo wszystko, odnieść się do samego wątku, nie zaś do dopisku kretyna?
22-10-2007 17:44 
 Ocena 1 na 1
Ludomir Tulko (317 punktów)
(zablokowany)
>   Ci, których wiele dzieli od Kotarbińskiego, winni milczeć?
Choćby nie wiem kto i jak się wypowiadał, zawsze będą lepsi i gorsi. Ja należę do tych gorszych.


Ludomir Tulko
Ludomir Tulko (317 punktów)
(zablokowany)
>   A gdyby tak, mimo wszystko, odnieść się do samego wątku
Sam cały wątek będzie dopiero na końcu. Poza tym wszyscy dyskutanci już teraz odnoszą się do cytatów wyrwanych z kontekstu. Może chodzi o to, żeby odnosić się do samego początku? Czyli, co Poeta chciał przez to powiedzieć.


Ludomir Tulko
Ludomir Tulko (317 punktów)
(zablokowany)
Tezą powieści zwykle bywa, że sprzeczność jest wyobrażalna.

Ludomir Tulko

Wróć do listy wątków działu Filozofia i światopogląd

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365