 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Filozofia i światopogląd
| Napisano | Autor | Tytuł | | 28-10-2007 22:54 | Porowski (15 punktów) | Czym jest myślenie? | Niby każdy wie o co chodzi ale jak można to ująć za pomocą definicji? | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
Ludomir Tulko (317 punktów) (zablokowany) | Myślę, że p, to znaczy, że na moim świecie p.
Ludomir Tulko
|
|
| Mindewicz (143 punktów) | >Niby każdy wie o co chodzi ale jak można to ująć za pomocą >definicji?
Hmm, ja się w pełni zgadzam z Wikipedią (myślenie lub rozumowanie to złożony ciągły proces zachodzący w mózgu, polegający na asocjacjach i wnioskowaniu i operujący elementami ludzkiej pamięci jak symbole/pojęcia/frazy lub obrazy i dźwięki. Myślenie może być też realizowanie sztucznie np. u robota), aczkolwiek lubie zapominac, że ta definicja istnieje.
|
|
 | | Paweł B | > >Niby każdy wie o co chodzi ale jak można to ująć za pomocą> >definicji?> Hmm, ja się w pełni zgadzam z Wikipedią (myślenie lub rozumowanie to złożony ciągły proces zachodzący w mózgu, polegający na asocjacjach i wnioskowaniu i operujący elementami ludzkiej pamięci jak symbole/pojęcia/frazy lub obrazy i dźwięki. Myślenie może być też realizowanie sztucznie np. u robota), aczkolwiek lubie zapominac, że ta definicja istnieje.a ja nie  ta definicja nie uwzględnia kreatywności - myślenia kreatywnego (oczywiście można stwierdzić, że kreacja to forma asocjacji i wniosku ale imho równie dobrze można powiedzieć że myślenie to słuchanie myśli boga, tzn. jest tak samo dobrze uzasadnione)
|
|
|  | Ludomir Tulko (317 punktów) (zablokowany) | >ta definicja nie uwzględnia [...] myślenia kreatywnego Czym innym jest myślenie dla myślącego, a czym innym dla neurochirurga badającego myślenie. Moja definicja dotyczy pierwszego. Rozciąga się zarówno na pomyślenia - skutki swojego przedmiotu, jak i pomyślenia - przyczyny swojego przedmiotu. Jeśli idzie o to drugie: pomyślę, że kiwnę i kiwam.
Ludomir Tulko
|
|
| @ffe? | Konkretnej definicji wciąż brak i pewnie długo jeszcze tak będzie, bo trudno ująć w krótkim zdaniu złożoność tego procesu. Na razie najbardziej odpowiada mi definicja Zimbardo, który rzecze mniej więcej tak: "Myślenie to złożony proces umysłowy, polegający na tworzeniu nowych reprezentacji za pomocą transformacji dostępnych informacji. Transformacja ta obejmuje interakcję wielu operacji umysłowych: wnioskowanie, abstrahowanie, rozumowanie, wyobrażanie sobie, sądzenie, rozwiązywanie problemów, twórczość".
|
|
 | Ludomir Tulko (317 punktów) (zablokowany) | >"Myślenie to złożony proces umysłowy A umysł jest tym, co myśli.
Ludomir Tulko
|
|
| Jona | >Niby każdy wie o co chodzi ale jak można to ująć za pomocą >definicji?
"Myślenie jest czymś, co następuje po trudnościach i poprzedza działanie" /Bertolt Brecht/
"Wiele wymyślono po to, żeby nie trzeba było myśleć" /Karel Capek/
"Niektórzy chwalą się, że mówią to, co myślą; nie rozumiejąc przy tym, że nie umieją myśleć" /Noel Coward/
"Wyznanie zawsze jest życiem, więc prawdą. Wyznając myślenie, nawet błędne, zawsze tylko zyska na tym prawda" /Jan Cybis/
"W miarę jak się starzejemy, odkrywamy, że najrzadsza jest odwaga myślenia" /Anatol France/
"Stosunek pomiędzy nauką a myśleniem staje się autentyczny dopiero wówczas, gdy dostrzegamy przedzielającą je przepaść" /Martin Heidegger/
"W świecie współczesnym, który coraz więcej 'daje do myślenia', myśli wciąż jeszcze nie ma" /Martin Heidegger/
"Myślenie to jest to, co wielu ludzi uważa, że czyni, gdy jedynie na nowo porządkuje swe uprzedzenia" /William James/
"Wierzyć nie myśląc, jest prawie równie źle, jak myśleć nie wierząc" /William James/
"Największym hamulcem w myśleniu jest instynkt samoobrony" /Stefan Napierski/
"Kiedy piję - myślę; kiedy myślę - piję" /Francois Rabelais/
"Mowa jest zewnętrznym myśleniem, myślenie wewnętrzną mową" /Antoine Rivarol/
"Jeśli się nie przechodzi i nie odświeża ścieżek myślowych - zaczynają zarastać" /Herbert George Wells/
Myślenie o myśleniu nie jest mi po myśli, biorąc pod uwagę porę na myślenie zbyt późną (stąd te cytaty jedynie)...
|
|
 | | Jacek Krysztofik (1390 punktów) | >Myślenie o myśleniu nie jest mi po myśli, biorąc pod uwagę porę na myślenie zbyt późną (stąd te cytaty jedynie)... "Myślę, więc jestem." — René Descartes
|
|
|  | | Jona | > "Myślę, więc jestem." — René Descartes
Zbyt dobrze Cię znam, żeby nie pomyśleć, że i taką myśl będziesz miał na myśli...
Pozdrawiam, nie bezmyślnie...
|
|
| |  | | Jacek Krysztofik (1390 punktów) | > Zbyt dobrze Cię znam, żeby nie pomyśleć, że i taką myśl będziesz miał na myśli... Domyśliłem się. > Pozdrawiam, nie bezmyślnie... Nigdy bym tak nie pomyślał.
" Za dużo myśli na raz mam na myśli." — Elektryczne Gitary, "Za dużo w głowie."
|
|
| | |  | | Jona | > Domyśliłem się.> Nigdy bym tak nie pomyślał.> "Za dużo myśli na raz mam na myśli."[right]—Nie myśl już... Idź spać...
|
|
 | Ludomir Tulko (317 punktów) (zablokowany) | >"Mowa jest zewnętrznym myśleniem, myślenie wewnętrzną mową" Jest to teoria, że aby coś pomyśleć, trzeba pomyśleć tego nazwę. Ale żeby pomyśleć nazwę, trzeba pomyśleć nazwę nazwy. A do tego trzeba pomyśleć nazwę nazwy nazwy. I tak do absurdu. Doskonałym obrazem rzecz sama.
Ludomir Tulko
|
|
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|