Racjonalista - Strona głównaDo treści
1500 ha dla Kościoła - będą zarzuty ws. korupcji

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Kościół i antyklerykalizm
NapisanoAutorTytuł
22-10-2009 17:47(Alicja)Duda (25557 punktów) 1500 ha dla Kościoła - będą zarzuty ws. korupcji
Ocena 11 na 11
Coś się jednak w narodzie zmienia. Prokuratura się obudziła!


wiadomosci(*)_zarzuty_ws_korupcji,item.html

1500 ha dla Kościoła - będą zarzuty ws. korupcji

Prokuratorzy w Gliwicach są gotowi postawiać zarzuty w aferze korupcyjnej związanej z pracami Komisji Majątkowej Państwo Kościół - dowiedzieli się reporterzy śledczy RMF FM.
Jak ustalił Marek Balawajder i Roman Osica z RMF FM, część wycen gruntów zwracanych przez Komisję była drastycznie zaniżona. Śledztwo dotyczy ziemi odzyskanej przez stowarzyszenie związane z krakowskim zakonem Albertynek.

Chodzi o blisko 1500 ha przejętych między innymi na Śląsku. Prokuratorzy sprawdzają, czy prawidłowo i rzetelnie wyceniono wartość tych gruntów.

Okazuje się, że pierwsze wyceny gruntów na potrzeby Komisji Majątkowej zaniżały wartość gruntów nawet kilkukrotnie. Jedna z działek została wyceniona na nieco ponad dwa miliony złotych. Teraz według nowej opinii biegłych, powołanych przez prokuratorów, ta sama ziemia jest warta ponad osiem milionów złotych. W ten sposób cztero- lub pięciokrotnie zaniżano wartość wielu innych terenów, o których zwrot starał się Kościół, a o których decydowała Komisja Majątkowa.

Jak ustalili reporterzy RMF FM każda wycena gruntów, jaką przedstawili pełnomocnicy zakonów była niższa niż ich rzeczywista wartość. Dzięki temu kościoły i zakony zyskiwały o wiele więcej hektarów niż im się należało.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Maddy (12885 punktów)
(zablokowany)
>Jak ustalili reporterzy RMF FM każda wycena gruntów, jaką przedstawili pełnomocnicy zakonów była
>niższa niż ich rzeczywista wartość. Dzięki temu kościoły i zakony zyskiwały o wiele więcej hektarów
>niż im się należało.

O tym, że kościół dostaje więcej niż mu się należy (powiedzmy, ze się należy) bo zaniża ceny "zamienników" słychać był od lat. Jakiś artykulik w jakiejś lokalnej gazecie, jakieś wzmianki, ktoś się oburzył ale sprawy wyciszano.

Chyba musiał się zmieniać kierunek wiatru. Oby to była stała tendencja pogodowa.

Niestety, z tego co czytałam tych przejętych za bezcen nieruchomości nie da się odebrać. Ale może ujawnienie pazerności KK rzuci cień na tą "opokę moralną".


"Ateizm jest religią w takim samym stopniu w jakim nie zbieranie grzybów jest hobby"
22-10-2009 18:14 
 Ocena 8 na 8
(Alicja)Duda (25557 punktów)
>Niestety, z tego co czytałam tych przejętych za bezcen nieruchomości nie da się odebrać. Ale może ujawnienie pazerności KK rzuci cień na tą "opokę moralną".
Jak się będzie chciało to da się odzyskać. Ponieważ kościół wszedł w posiadanie nieruchomości na skutek przestępstwa. Wprawdzie to co sprzedali to już stracone ale można żądać zwrotu nienależnych korzyści.
Jedyną barierą jest okres przedawnienia.
22-10-2009 18:27 
 Ocena 7 na 7
SloniSko (1109 punktów)
>Jak się będzie chciało to da się odzyskać. Ponieważ kościół wszedł w posiadanie nieruchomości na skutek przestępstwa. Wprawdzie to co sprzedali to już stracone ale można żądać zwrotu nienależnych korzyści.
>Jedyną barierą jest okres przedawnienia.
A czy sprzedaż rzeczy uzyskanych za pomocą czynu zabronionego (najczęściej kradzieży), lub udzieleniu innej osobie pomocy do jej zbycia to nie jest przypadkiem paserstwo? Wszystko (teoretycznie) jest do odzyskania. Byłoby przynajmniej, gdyby w sprawę zamieszany był szary człowiek...


"Never assume anything" - A. Milne
22-10-2009 18:50 
 Ocena 4 na 4
catseye (1381 punktów)
>>Jak się będzie chciało to da się odzyskać. Ponieważ kościół wszedł w posiadanie nieruchomości na skutek przestępstwa.
Odzyskać? Jak to!!! Toć przecie KRK ODZYSKAŁ!! SWOJE !!! W dobrej wierze przyjął, Bogu dziekując! Oszukali go
jacyś przestępcy, zupełnie jak w Stella Maris. Poniósł zatem straty, które będziemy mu musieli wynagrodzić.
marcus (876 punktów)
   GOP zaczyna się przekształcać w metropolię z prawdziwego zdarzenia i już nie mamy tu tyle miejsca żeby je na byle głupoty marnować. Teraz pozostaje mieć nadzieję że to śmieszne "Centrum Edukacyjne im. Jana Pawła II" w Gliwicach (znajdujące się oczywiście przy ulicy Jana Pawła II) też zniknie...


In a mad world only the mad are sane.
belfer09 (290 punktów)
>Coś się jednak w narodzie zmienia. Prokuratura się obudziła!

>według nowej opinii biegłych, powołanych przez prokuratorów, ta sama ziemia jest warta ponad osiem
>milionów złotych. W ten sposób cztero- lub pięciokrotnie zaniżano wartość wielu innych terenów
>Dzięki temu kościoły i zakony zyskiwały o wiele więcej hektarów
>niż im się należało.

Zawsze, jak dowiadywałem się o hojności owej Komisji, która tak łatwo rozdawała co nie swoje z wielką dobrodusznością na rzecz sutannowych , szlag mnie trafiał. Nikt nic im nie mógł zrobić, a może inaczej - nie chciał zrobić - w myśl zasady: po co z czarnymi zadzierać. Postępowały tak wszystkie ekipy rządzące po roku 1980 (o zgrozo !).A im było wciąż mało i mało. Może to i dopiero jest mały znak zmian, ale zawsze to już "coś"
- oby !. Znając jednak ich pazerność, tak łatwo nie będzie, ale ważne, że coś - w tym dotychczasowym maraźmie - rusza do przodu.
diogenes (42753 punktów)

Wróć do listy wątków działu Kościół i antyklerykalizm
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365