Racjonalista - Strona głównaDo treści
Czym jest myślenie?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Filozofia i światopogląd
NapisanoAutorTytuł
28-10-2007 22:54Porowski (15 punktów)Czym jest myślenie?
Niby każdy wie o co chodzi ale jak można to ująć za pomocą definicji?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Ludomir Tulko (317 punktów)
(zablokowany)
Myślę, że p, to znaczy, że na moim świecie p.

Ludomir Tulko
Mindewicz (143 punktów)
>Niby każdy wie o co chodzi ale jak można to ująć za pomocą
>definicji?

Hmm, ja się w pełni zgadzam z Wikipedią (myślenie lub rozumowanie to złożony ciągły proces zachodzący w mózgu, polegający na asocjacjach i wnioskowaniu i operujący elementami ludzkiej pamięci jak symbole/pojęcia/frazy lub obrazy i dźwięki. Myślenie może być też realizowanie sztucznie np. u robota), aczkolwiek lubie zapominac, że ta definicja istnieje.
Paweł B
>>Niby każdy wie o co chodzi ale jak można to ująć za pomocą
>>definicji?
>Hmm, ja się w pełni zgadzam z Wikipedią (myślenie lub rozumowanie to złożony ciągły proces zachodzący w mózgu, polegający na asocjacjach i wnioskowaniu i operujący elementami ludzkiej pamięci jak symbole/pojęcia/frazy lub obrazy i dźwięki. Myślenie może być też realizowanie sztucznie np. u robota), aczkolwiek lubie zapominac, że ta definicja istnieje.

a ja nie
ta definicja nie uwzględnia kreatywności - myślenia kreatywnego (oczywiście można stwierdzić, że kreacja to forma asocjacji i wniosku ale imho równie dobrze można powiedzieć że myślenie to słuchanie myśli boga, tzn. jest tak samo dobrze uzasadnione)
Ludomir Tulko (317 punktów)
(zablokowany)
>ta definicja nie uwzględnia [...] myślenia kreatywnego
Czym innym jest myślenie dla myślącego, a czym innym dla neurochirurga badającego myślenie. Moja definicja dotyczy pierwszego. Rozciąga się zarówno na pomyślenia - skutki swojego przedmiotu, jak i pomyślenia - przyczyny swojego przedmiotu. Jeśli idzie o to drugie: pomyślę, że kiwnę i kiwam.

Ludomir Tulko
@ffe?
Konkretnej definicji wciąż brak i pewnie długo jeszcze tak będzie, bo trudno ująć w krótkim zdaniu złożoność tego procesu.
Na razie najbardziej odpowiada mi definicja Zimbardo, który rzecze mniej więcej tak:
"Myślenie to złożony proces umysłowy, polegający na tworzeniu nowych reprezentacji za pomocą transformacji dostępnych informacji. Transformacja ta obejmuje interakcję wielu operacji umysłowych: wnioskowanie, abstrahowanie, rozumowanie, wyobrażanie sobie, sądzenie, rozwiązywanie problemów, twórczość".
Ludomir Tulko (317 punktów)
(zablokowany)
>"Myślenie to złożony proces umysłowy
A umysł jest tym, co myśli.


Ludomir Tulko
Jona
>Niby każdy wie o co chodzi ale jak można to ująć za pomocą
>definicji?

"Myślenie jest czymś, co następuje po trudnościach i poprzedza działanie" /Bertolt Brecht/

"Wiele wymyślono po to, żeby nie trzeba było myśleć" /Karel Capek/

"Niektórzy chwalą się, że mówią to, co myślą; nie rozumiejąc przy tym, że nie umieją myśleć" /Noel Coward/

"Wyznanie zawsze jest życiem, więc prawdą. Wyznając myślenie, nawet błędne, zawsze tylko zyska na tym prawda" /Jan Cybis/

"W miarę jak się starzejemy, odkrywamy, że najrzadsza jest odwaga myślenia" /Anatol France/

"Stosunek pomiędzy nauką a myśleniem staje się autentyczny dopiero wówczas, gdy dostrzegamy przedzielającą je przepaść" /Martin Heidegger/

"W świecie współczesnym, który coraz więcej 'daje do myślenia', myśli wciąż jeszcze nie ma" /Martin Heidegger/

"Myślenie to jest to, co wielu ludzi uważa, że czyni, gdy jedynie na nowo porządkuje swe uprzedzenia" /William James/

"Wierzyć nie myśląc, jest prawie równie źle, jak myśleć nie wierząc" /William James/

"Największym hamulcem w myśleniu jest instynkt samoobrony" /Stefan Napierski/

"Kiedy piję - myślę; kiedy myślę - piję" /Francois Rabelais/

"Mowa jest zewnętrznym myśleniem, myślenie wewnętrzną mową" /Antoine Rivarol/

"Jeśli się nie przechodzi i nie odświeża ścieżek myślowych - zaczynają zarastać" /Herbert George Wells/

Myślenie o myśleniu nie jest mi po myśli, biorąc pod uwagę porę na myślenie zbyt późną (stąd te cytaty jedynie)...
Jacek Krysztofik (1390 punktów)
>Myślenie o myśleniu nie jest mi po myśli, biorąc pod uwagę porę na myślenie zbyt późną (stąd te cytaty jedynie)...
   "Myślę, więc jestem." — René Descartes
Jona
>
   "Myślę, więc jestem." — René Descartes


Zbyt dobrze Cię znam, żeby nie pomyśleć, że i taką myśl będziesz miał na myśli...

Pozdrawiam, nie bezmyślnie...
Jacek Krysztofik (1390 punktów)
>Zbyt dobrze Cię znam, żeby nie pomyśleć, że i taką myśl będziesz miał na myśli...
   Domyśliłem się.

>Pozdrawiam, nie bezmyślnie...
   Nigdy bym tak nie pomyślał.

"Za dużo myśli na raz mam na myśli."
— Elektryczne Gitary, "Za dużo w głowie."
Jona
>   Domyśliłem się.
>   Nigdy bym tak nie pomyślał.
>
"Za dużo myśli na raz mam na myśli."[right]—


Nie myśl już... Idź spać...
Ludomir Tulko (317 punktów)
(zablokowany)
>"Mowa jest zewnętrznym myśleniem, myślenie wewnętrzną mową"
Jest to teoria, że aby coś pomyśleć, trzeba pomyśleć tego nazwę. Ale żeby pomyśleć nazwę, trzeba pomyśleć nazwę nazwy. A do tego trzeba pomyśleć nazwę nazwy nazwy. I tak do absurdu. Doskonałym obrazem rzecz sama.

Ludomir Tulko

Wróć do listy wątków działu Filozofia i światopogląd

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365