Jesteś Jozefie dogmatyk: co to za frazeologia: racjonalista robi to czy tamto w myśl zasady tej czy tamtej? Po pierwsze więc: nasza wiedza skażona jest wieloma tzw. złotymi myślami, które przyjmuje sie na zasadzie, że brzmią górnolotnie bądź są ładnie wyrażone. Do nich zalicza sie także maksyma o tym iż prawda sama się obroni. Nie wierze w nią, sądzę natomiast, że nic tak łatwo nie przychodzi jak uczynić z fałszu prawdę: wystarczy tylko odpowiednio wiele razy to powtarzać w określonych okolicznościach lub przez odpowiednich ludzi. Nie bardziej też wierzę w tę uwagę Kartezjusza, którą traktujesz jako pewnik (pewnie dlatego, że tak rzekł Kartezjusz...). Po drugie: co to jest prawda? Po trzecie: nasz portal to nie tylko polemiki, ani nawet nie przede wszystkim twórczość pod ich kątem.
|