>Czy zna ktoś dokładną symbolikę delfina? >Słyszałam, że jest on symbolem miłości w związku, czy to >prawda ? > Delfin jest alegorycznym zwierzęciem oznaczającym ocalenie. Ponieważ przez starożytnych uważany był za przyjaciela człowieka wśród morskich stworzeń, stąd alegoria łatwo zrozumiała. Bywa przedstawiany w połączeniu z kotwicą, która także symbolizuje ocalenie. Nie mam pod ręką "Bestiarium", żeby sprawdzić, czy istnieją jeszcze jakieś oboczne interpretacje. Ale podejrzewam, że nadanie znaczenia "miłości w związku" może wiązać się z faktem, że delfiny bardzo często rysowane lub malowane były w parze ułożone równolegle lub w opozycji. Był to zabieg w pierwszym przypadku raczej kompozycyjny lub dekoracyjny, choć można przyjąć też że zdwojenie figury delfina niejako wzmacnia wymowę symbolu (choć chyba w większym stopniu czyni to połączenie delfina i kotwicy) lub nadaje mu wymiar dwoisty. Natomiast ułożenie w opozycji (jeden delfin skierowany w jedną, drugi w przeciną stronę) jest już z pewnością odwołaniem do dwoistości sił o charakterze kosmicznym (inwolucja i ewolucja), uniwersalnym. Pozdrawiam.
|