 |
"Boga raczej nie ma" - akcja na Wyspach Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Kościół i antyklerykalizm
| Napisano | Autor | Tytuł | | 08-01-2009 09:27 | Lato (49 punktów) | "Boga raczej nie ma" - akcja na Wyspach | Przeczytawszy dzisiejszy artykuł w GW: wiadomosci(*)dzienna_akcja_brytyjskich.html postanowiłem podzielić się kilkoma refleksjami na forum i zapytać Was o opinię i ewentualną szansę zaistnienia podobnego happeningu w Polszcze. Co zaskoczyło mnie najbardziej (i tu duży szacunek) - to reakcja teologicznego instytutu Theos, który oświadczył, iż kampania jest świetnym sposobem na zmuszenie ludzi do myślenia o bogu oraz, że tego typu plakaty zmuszają do zastanowienia się nad najważniejszym pytaniem naszego życia. I o to właśnie chodzi. Mamy tu do czynienia z ekumeniczną w stosunku do ateistów postawą instytutu Theos, który jest otwarty na dialog, dyskusję, spotkania na temat istnienia boga, itd. Kościoły anglikański i katolicki jeszcze się nie ustosunkowały do akcji - jednak wątpię, czy ewentualna reakcja tychże będzie w podobnym tonie. Czekam na Wasze refleksje. | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
1 na 1 | Jurek (430 punktów) | Spróbuj wyobrazić sobie akcję tego typu w Polsce na autobusach i tramwajach.Autora i wykonawców spotkałaby pewna śmierć - nawet w znaczeniu dosłownym!
|
|
 | 5 na 5 | matragon (2557 punktów) | > Spróbuj wyobrazić sobie akcję tego typu w Polsce na autobusach i tramwajach.Autora i wykonawców spotkałaby pewna śmierć - nawet w znaczeniu dosłownym!>eee może nie byłoby aż tak źle  tylko skąd wziąć autobus opancerzony ?
Michał 'matragon' Worgacz NON SERViAM
|
|
|  | 1 na 1 | Vytautas (4394 punktów) | > > Spróbuj wyobrazić sobie akcję tego typu w Polsce na autobusach i tramwajach.Autora i wykonawców spotkałaby pewna śmierć - nawet w znaczeniu dosłownym!>eee może nie byłoby aż tak źle  > tylko skąd wziąć autobus opancerzony ?> Taka akcja kosztuje. Skąd wziąć na to pieniądze, skąd wziąć ludzi, którzy by to wszystko zorganizowali, wykonali wszystkie związane z taką akcją prace. Toż przedsiębiorcy nie chcieliby przyjąć takich bezbożnych zleceń. Chyba łatwiej byłoby, jak sądzę, skrzyknąć ochotników, mniej więcej tak, jak to robi Owsiak. Ale kto by to miał zrobić? Beznadzieja!
|
|
| |  | 7 na 7 | Lato (49 punktów) | Taka akcja kosztuje. Skąd wziąć na to pieniądze, skąd wziąć ludzi, którzy by to wszystko zorganizowali, wykonali wszystkie związane z taką akcją prace. Toż przedsiębiorcy nie chcieliby przyjąć takich bezbożnych zleceń. >Chyba łatwiej byłoby, jak sądzę, skrzyknąć ochotników, mniej więcej tak, jak to robi Owsiak. >Ale kto by to miał zrobić? >Beznadzieja!
Obywatelka ateistka na Wyspach - Pani Ariane Sherine - z głupia frant wpadła na pomysł, liczyła na parę funtów, a zebrała 135 tyś. Była sama, po prostu dziennikarka z pomysłem. Zdobyła pieniądze w prosty sposób, a jak już posiada się pieniądze, to nie ma problemu z ludźmi, którzy by to wszystko zorganizowali. Czemu nie zorganizować takiej akcji na Racjonaliście - paru nas tu jest, prawda? Ja nie podejmuje się zorganizowania tego pod względem technicznym - wykazuję się zbyt dużym stopniem analfabetyzmu informatycznego - ale paru tęższych głów na tym forum (pragnącym przecież propagować rozum w szerokim tego pojęcia znaczeniu) chyba nie brakuje? Natomiast jeśli już akcja ruszy - z pewnością się dorzucę! Nie zgodzą się MZK - to do sądu za działanie przeciwko wolności wyznania! (I za wieczne opóźnienia przy okazji). Każdy ma prawo się reklamować! Zróbmy coś medialnego - na pewno taka akcja wyjdzie na dobre portalowi, ktoś tu zajrzy, ktoś inny opisze akcję w mediach, etc.
Po co od razu ten polski racjonalizm... O przepraszam... sceptycyzm...nie, nie....pesymizm? Tak, to jest dobre słowo!!
"Now, now my good man, this is no time for making enemies" Voltaire on his deathbed in response to a priest asking that he renounce satan.
|
|
| | |  | 3 na 3 | (Alicja)Duda (25557 punktów) | Też się dorzucę. Taka akcja pomogła by wyjść z cienia wielu osobom niewierzącym ale jak większość ateistów nigdzie nie zrzeszonym.
|
|
| | |  | 1 na 1 | bialek (2 punktów) | Bardzo chętnie się dołączę do akcji!!!
|
|
 | 1 na 1 | Lato (49 punktów) | > Spróbuj wyobrazić sobie akcję tego typu w Polsce na autobusach i tramwajach.Autora i wykonawców spotkałaby pewna śmierć - nawet w znaczeniu dosłownym!
No tak, ja też widzę tabuny moherów, obrońców wiary, żarliwych katolików i przynajmniej połowę polskiej sceny politycznej - robiących z potencjalnej akcji największą zbrodnię w powojennej Polsce. Ale to może przynieść korzyści akcji.
"Now, now my good man, this is no time for making enemies" Voltaire on his deathbed in response to a priest asking that he renounce satan.
|
|
| Mariusz Agnosiewicz (moderator) | Nie znam instytutu Theos i mogę się mylić, ale według mnie to po prostu robi dobrą minę do złej gry, bo i w tak zateizowanych krajach Kościoły nie mogą za bardzo wyklinaniami szafować, jeśli chcą jakoś istnieć w przestrzeni publicznej. Stąd też i ten sam Kościół katolicki w katolickiej Polsce będzie się wymądrzał a w ateistycznej Francji - sypał głowę popiołem...
|
|
 | | Lato (49 punktów) | > Nie znam instytutu Theos i mogę się mylić, ale według mnie to po prostu robi dobrą minę do złej gry, bo i w tak zateizowanych krajach Kościoły nie mogą za bardzo wyklinaniami szafować, jeśli chcą jakoś istnieć w przestrzeni publicznej. Stąd też i ten sam Kościół katolicki w katolickiej Polsce będzie się wymądrzał a w ateistycznej Francji - sypał głowę popiołem...www.theosthinktank.co.uk/search-results.aspx To jest link ichniej stronki, zawarłem link bezpośredni do artykułów dotyczących akcji BUS.
"Now, now my good man, this is no time for making enemies" Voltaire on his deathbed in response to a priest asking that he renounce satan.
|
|
1 na 3 | aenigma (455 punktów) | > postanowiłem podzielić się kilkoma refleksjami na forum i zapytać Was o opinię i ewentualną szansę zaistnienia podobnego happeningu w Polszcze. Opinię? No dobrze. Moim zdaniem ta akcja jest głupia i bez sensu. Bo co ma niby pokazać? Że niewierzący to zainteresowani wyłącznie czubkiem własnego nosa hedoniści, którzy nie mają na co wydawać pieniędzy, więc wypisują głupoty na autobusach? (tak by to chyba odebrali nasi polscy katolicy, nie?)
Mnie osobiście uczucia religijne ani ziębią, ani grzeją; jednak ta akcja mi się nie podoba i (chyba) przedstawia niewierzących w złym świetle: kolejna bezcelowa manifestacja wojujących ateistów, byle tylko pokazać, że też mogą sobie dać reklamę na autobus - a co tam! Żeby chociaż napisali coś przemyślanego... a tak zniżają się do poziomu krzyczenia nie ważne czego, byle ich słyszeli...
Egoizm nie polega na tym, że żyje się tak, jak się chce, lecz na żądaniu od innych, by żyli tak, jak my chcemy. (Oscar Wilde)
|
|
 | 4 na 4 | Sylwek (15472 punktów) | Wrzeszczą, nieustannie, przedstawiciele religii. Mają czelność wciąż i od nowa przedstawiać swe skompromitowane księgi, niedorzeczne fantazje i nader często barbarzyńskie zwyczaje jako szczyt moralności i mądrości. Stwierdzenie, że Boga nie ma i czas zacząć cieszyć się życiem to nie "wojujący ateizm" ale głos równie rozsądny jak byłby głos odwodzący od lęku przed smokami w średniowieczu.
|
|
|  | 2 na 4 | aenigma (455 punktów) | To, że oni wrzeszczą, nie znaczy, że musimy "równać w dół" i się do nich upodabniać.
Poza tym łatwo tu o błędne koło: oni wrzeszczą -> my wrzeszczymy -> oni drą się jeszcze głośniej -> my próbujemy ich przekrzyczeć -> to znowu oni nas itp. A normalnym ludziom uszy więdną.
Egoizm nie polega na tym, że żyje się tak, jak się chce, lecz na żądaniu od innych, by żyli tak, jak my chcemy. (Oscar Wilde)
|
|
| |  | | Lato (49 punktów) | >To, że oni wrzeszczą, nie znaczy, że musimy "równać w dół" i się do nich upodabniać. >Poza tym łatwo tu o błędne koło: oni wrzeszczą -> my wrzeszczymy -> oni drą się jeszcze głośniej -> my próbujemy ich przekrzyczeć -> to znowu oni nas itp. A normalnym ludziom uszy więdną. > Egoizm nie polega na tym, że żyje się tak, jak się chce, lecz na żądaniu od innych, by żyli tak, jak my chcemy. (Oscar Wilde) Chcąc wyjść do opinii publicznej trzeba stosować środki masowego przekazu, opierające się na oglądalności, słuchalności - a nie zawsze na poczytalności... Musimy sobie uzmysłowić, że tego typu działanie PR-owskie, to nie wykład filozoficzny, tylko widoczne kolorowe, medialne hasło, czytelne dla przeciętnego użytkownika MZK, w celu wywołania burzy medialnej (oby to nie była burza w szklance wody). Dlatego nie jest to równanie w dół tylko typowa akcja reklamowa. "Boga raczej nie ma. Nie martw się, po prostu ciesz się życiem" - Rzeczywiście - nad drugim członem hasła można się zastanowić. Może jakiś brainstorming? Czekamy na propozycję polskiej wersji! Szczególnie taką, która zastąpiłaby hedonistyczne: "ciesz się życiem". Może coś bardziej ascetycznego...
Jednak w moim mniemaniu właśnie o to chodzi, żeby hasło było nośne, prowokacyjne - żeby wywołało burzę! Wyobraźmy sobie, że ugrzecznimy: "Boga raczej nie ma. W związku z tym zastanów się nad swoim życiem religijnym" (czy coś w tym stylu). To nie gra, nie przykuwa uwagi, nie razi, nie pasuje do druku na t-shirtach, etc.
"Now, now my good man, this is no time for making enemies" Voltaire on his deathbed in response to a priest asking that he renounce satan.
|
|
| | |  | | matragon (2557 punktów) | >Wyobraźmy sobie, że ugrzecznimy: "Boga raczej nie ma. W związku z tym zastanów się nad swoim życiem religijnym" (czy coś w tym stylu). To nie gra, nie przykuwa uwagi, nie razi, nie pasuje do druku na t-shirtach, etc.>
Moja propozycja :
"BOGA RACZEJ NiE MA. A TY NiE ZAPOMiNAJ, ŻE JESTEŚ CZŁOWiEKiEM"
Michał 'matragon' Worgacz
NON SERViAM
|
|
| | | |  | | (Alicja)Duda (25557 punktów) | A może: Uważasz, że Boga nie ma - nie jesteś sam.
To nawiązuje do tej akcji angielskiej.
|
|
| | | |  | | darlove (2804 punktów) | Bog? Jesli nawet jest, to daje sie UDOWODNIC, ze nie jest taki, jakim przedstawiaja Go Tobie ludzie.
Lepiej jest z mądrym zgubić, niż z głupim znaleźć.
|
|
 | 3 na 3 | derkacz (375 punktów) |
> Moim zdaniem ta akcja jest głupia i bez sensu. Bo co ma niby pokazać?Ma pokazać (jak sądzę), niezdecydowanym , że można żyć bez urojonych bóstw i być mimo to szczęśliwym człowiekiem. Żadnej agresji / głupoty czy co tam jeszcze w tym widzisz nie dostrzegam, nawet przez baaaardzo duże szkło powiększające  P.S. Jeśli taka akcja odbyłaby się w Polsce chętnie wesprę ją jakimś datkiem (pewnie skromnym , ale zawsze coś).
|
|
5 na 5 | lotrek (14275 punktów) |
> Czekam na Wasze refleksje.Jak wszyscy wiemy, w lutym będziemy obchodzić "Dzień Darwina" i do programu obchodów warto by dołączyć jakiś widowiskowy happening. Pomysł z takim autobusem jest znakomity i na pewno "nie przepadnie" w mediach. W przeciwnym razie, pomimo dużego zaangażowania naszego PSR i całej masy ludzi "dobrej woli" nasze sklerykalizowane media dzień ten pominą milczeniem a w najlepszym razie maksymalnie zmarginalizują. www.racjonalista.pl/kk.php/s,5724
Religia jest westchnieniem uciśnionego stworzenia, sercem nieczułego świata, jest duszą bezdusznych stosunków. Religia jest opium ludu (K. Marks)
|
|
 | 1 na 1 | Matus (41 punktów) | Te "prawdopodobnie" jest tam tylko i wyłącznie,ze względu na to,że osobie płacącej za tę reklamę NIE POZWOLONO na umieszczenie tekstu "Bóg nie istnieje".
Co do pomysłu podobnej akcji w Polsce - cóż,trudno byłoby to zorganizować. Efekty jednak byłby miłe zapewne dla naszych oczu jak i uszu. Wątpliwe jest aby w polskim społeczeństwie obeszłoby się to bez krytyki i kontrataku.
|
|
|  | 1 na 1 | kowal (27 punktów) | > Te "prawdopodobnie" jest tam tylko i wyłącznie,ze względu na to,że osobie płacącej za tą reklamą NIE POZWOLONO na umieszczenie tekstu "Bóg nie istnieje".> Co do pomysłu podobnej akcji w Polsce - cóż,trudno byłoby to zorganizować. Efekty jednak byłby miłe zapewne dla naszych oczu jak i uszu. Wątpliwe jest aby w Polskim społeczeństwie obeszłoby się to bez krytyki i kontrataku.z tym "nie pozwolono" zgodzic sie niestety nie moge (polecam oficjalna strone akcji www.atheistbus.org.uk - w dziale faq mozna znalezc troche info na temat) zreszta nawet haslo w obecnej formie wywoluje na wyspie protesty jeden gosc zlozyl zazalenie do ASA (Advertising Standards Authority) ze ateisci rzucajac tego typu hasla powinni udowodnic, ze boga nie ma  szkoda, ze w druga strone to tak nie dziala... tu artykul dla zainteresowanych www.telegr(*)-ruling-on-Gods-existence.htmlps. tak przy okazji - witam forumowiczow, ledwom sie zarejestrowal
|
|
|  | 2 na 2 | lotrek (14275 punktów) | >Wątpliwe jest aby w Polskim społeczeństwie obeszłoby się to bez krytyki i kontrataku.
Nasze społeczeństwo na pewno nie jest przygotowane mentalnie do takiej akcji jak tam. Pisałem tylko o nagłośnieniu Dnia Darwina w jakiejś widowiskowej i nośnej medialnie formie. W Krakowie robi się "paradę smoków", można by skorzystać z tego wzoru i zrobić paradę z "Rybką Darwina" - na przykład. Z odpowiednimi napisami i ulotkami wręczanymi gapiom.
Religia jest westchnieniem uciśnionego stworzenia, sercem nieczułego świata, jest duszą bezdusznych stosunków. Religia jest opium ludu (K. Marks)
|
|
| |  | 2 na 2 | (Alicja)Duda (25557 punktów) | >Nasze społeczeństwo na pewno nie jest przygotowane mentalnie do takiej akcji jak tam. Myślę że społeczeństwo jest coraz bardziej gotowe do takiej akcji. Oczywiście media będą udawać oburzenie, znajda kilka dewotek ale większość temu przyklaśnie. Politycy też będą udawać oburzenie ale może da im to do myślenia.
|
|
| | |  | 1 na 1 | Adam Michalik (153 punktów) | > Politycy też będą udawać oburzenie ale może da im to do myślenia.E tam, pani Senyszyn na pewno by się zaangażowała  Na pewno znajdzie się kilku, którzy by byli zainteresowani udziałem, część pewnie ze względu na parcie na szkło, ale może ktoś jednak ideologicznie.
|
|
4 na 4 | powazka (42 punktów) | > Przeczytawszy dzisiejszy artykuł w GW:> wiadomosci(*)_nie_ma____niecodzienna_akcja_> I o to właśnie chodzi. Mamy tu do czynienia z ekumeniczną w stosunku do ateistów postawą> instytutu Theos, który jest otwarty na dialog, dyskusję, spotkania na temat istnienia boga, itd.> Kościoły anglikański i katolicki jeszcze się nie ustosunkowały do akcji - jednak wątpię, czy> ewentualna reakcja tychże będzie w podobnym tonie.> > Czekam na Wasze refleksje.Czy nas ateistow naprawde interesuje stosunek czy reakcja jakichkolwiek kosciołów do akcji w Londynie.Powinniśmy brać z nich przykład.Najważniejszą rzeczą w tej chwili jest by wyjśc na zewnątrz.Po rozmowach ze znajomymi stwierdzam,że nikt nie słyszał a stronie "Racjonalista", o liście ateistów, o tym że w ogóle w Polsce są ateiści. Dla wiekszosci ludzi Ateizm =Komunizm a era komunizmu sie w Polcse skonczyla. Czy sa w POlsce mozliwe takie wystapienia?Przeciez to zalezy tylko od nas.Nikt za nas tego nie zrobi. Uwazam,ze ateisci i niewierzacy w Polsce to nie sa tylko osoby wpisane na liste oraz odwiedzajace te strony.Jest nas dużo wiecej i takie akcje spotkalyby sie z aprobata. Jak powiedzial R.Dawkins " nie wiedziala,że można" i nasi współplemieńcy też nie wiedzą.Pokażmy im to na ulicach,nie tylko w internecie.
|
|
 | 1 na 1 | Bartek Górecki (1514 punktów) | >...Najważniejszą rzeczą w tej chwili jest by wyjśc na zewnątrz.Po rozmowach ze znajomymi stwierdzam,że nikt nie słyszał a stronie "Racjonalista", o liście ateistów, o tym że w ogóle w Polsce są ateiści.
>Czy sa w POlsce mozliwe takie wystapienia?Przeciez to zalezy tylko od nas.Nikt za nas tego nie zrobi.
Dokładnie tak. Jak chcemy domagać się niedyskryminowania ateistów, skoro w powszechnym mniemaniu nas nie ma? A jeśli już to ateista uważany jest za biedaka pozbawionego łaski wiary. Pokarzmy, że jesteśmy dumni z naszego dojrzałego światopoglądu.
Deklaruję składkę na taką akcję.
|
|
|  | 3 na 3 | Gosia (9452 punktów) |
> Pokarzmy, że jesteśmy dumni z naszego dojrzałego światopoglądu.
Kogo chcesz karać z powodu swego dojrzałego światopoglądu?
|
|
5 na 5 | (Alicja)Duda (25557 punktów) | Włosi mają swoje hasło na autobusy: "Zła wiadomość jest taka, że Bóg nie istnieje, a dobra - że go nie potrzebujesz"
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|