Racjonalista - Strona głównaDo treści
Serial "Ranczo" robią nasi ludzie:))

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Kościół i antyklerykalizm
NapisanoAutorTytuł
09-03-2009 08:20Jarek Augustynowicz (542 punktów)Serial "Ranczo" robią nasi ludzie:))
Ocena 8 na 8
Dla mnie to oczywiste, że najskuteczniejszym sposobem na odklerykalnienie, w ogóle odreligijnienie, jest zapoznanie wyznawców z ich własną wiarą. Polacy co do zasady nie wiedzą w co wierzą. Ostatni odcinek Rancho wchodzą właśnie na temat dogmatów. W przepiękny sposób milionom oglądaczy zadają pytanie o narodowość Matki Boskiej ("oczywiście, że polska bo Matka Boska Czestochowska"), ekipa spod sklepu z browarami w rękach rozważa inne ciekawe zagadnienie "tyle jest wiar na świecie, a tylko nasza słuszna, dlaczego inni nie chcą w naszą uwierzyć? chyba z zazdrości?". Umiem to porównać jedynie do kabaretów z czasu PRL-u, które śmiechem rozbijały mur komunizmu, dodawały odwagi, na następne odcinki szykują się wykłady robione przez księży. Reżyserzy są genialni.

W innym wątku Kowal pisze o układach w rodzinie wobec wyznania swojej niewiary w bóstwa urojone co spotkało się z zdecydowaną reakcją rodziców. Ten film świetnie pomaga w takich rozmowach, pilnuj, żeby rodzicie oglądali kolejne docinki. Jakby przegapili, to puszczaj im odcinki z tvp.pl/seriale/komediowe/ranczo , może polubią i internet.
Jak tłumaczyłem swoim rodzicom (jestem pełnoletni, mam rodzine, dzieci, więc teoretycznie moja pozycja jest inna niż Kowala, ale tylko teoretycznie dlaczego sam postanowiłem, że się wypisze z KrK to usłyszałem też ostre veto. Wtedy próbuje się rozmawiać, próbuje się w rozmowie pokazywać pytania, na które samemu nie odnalazło się odpowiedzi. Pierwszym, które chciałem zadać, to o to, jak to jest możliwe, że Jezus, czyli Bóg, czyli istota doskonała idzie się ochrzcić, czyli zmyć grzechy. Zacząłem, trochę a'la Korwin-Mikke, czyli pytaniami wprowadzającymi, po co jest chrzest (odp. do zmycia grzechu pierworodnego, czyli odp. prawie pełna), kim był Jezus... i tu niespodzianka, okazało się, że nikt za Boga już nie chciał go uznać, bo to tylko syn Boży, Bóg to jest w niebie dotarcie do pytania właściwego było już niemożliwe,taka jest wiara polskich katolików zwróciłem uwagę, że ksiądz byłby innego zdania, właściwie to jesteście żydami, ewentualnie po niewielkich modyfikacjach muzułmanami, na końcu usłyszałem, że mogę sobie wierzyć w co chce, ale żebym się nie wypisywał.
Katolicyzm opiera się na wygodnictwie, ale przede wszystkich strachu. Strach jest podwójny. Pierwszy to co ludzie powiedzą, drugi to strach wiecznego potępienia w piekle z Lucyferami w kotle ze smołą i innymi bajkowymi stworzeniami, które się wbija ludziom od małego. To nic, ze w ewangeliach, nawet tych 4 pozostałych z 33 jakie istniały w czwartym wieku naszej ery, nie ma o piekle, tym bardziej czyśćcu na ten temat ani przecinka. Strach to strach, polecam polecanie filmu. PSR niech śle kwiaty dla twórców filmu, ciekawe kiedy się Episkopat pokapuje, że ktoś robi krecią robotę0

pozdrawiam
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Mariusz Pracki (436 punktów)
Przyznam, że nie często mam okazję oglądać ten serial, ale moje z nim doświadczenia wystarczają, aby stwierdzić, że tworzą go ludzie inteligentni co sprawia, że zupełnie nie pasuje on do TVP. Przemycanie przez twórców wspomnianych przez Ciebie treści moim zdaniem nie przyniesie żadnego rezultatu, gdyż 99,9 wierzących w ogóle nie zadaje sobie takich pytań, więc nie szukają odpowiedzi, a gdy słyszą, że ktoś ma wątpliwości lub nie zna odpowiedzi uznają z dumą, że są lepsi, bo oni takich problemów nie mają.
Trzymam kciuki za Ranczo i lepiej skończmy o nim dyskusję zanim się rozkręci, bo jeszcze pokażemy zakutym pałom z krajowej rady, że im coś takiego pod nosem działa...


www.moherowo.pl

Wróć do listy wątków działu Kościół i antyklerykalizm
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365