Racjonalista - Strona głównaDo treści
Nieznalska uwolniona od zarzutu obrazy uczuć religijnych

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Kościół i antyklerykalizm
NapisanoAutorTytuł
04-06-2009 18:00liliac (147340 punktów)Nieznalska uwolniona od zarzutu obrazy uczuć religijnych
Ocena 12 na 12
Jakoś tu ostatnio niemrawo trochę A tymczasem rozwiązaniu uległ kolejny problem naszych drogich kościelnych rodaków, których uczucia religijne zostały urażone. Mianowicie:
Sąd Rejonowy w Gdańsku uwolnił Dorotę Nieznalską od zarzutu obrazy uczuć religijnych.

wiadomosci(*)sji___Nieznalska_niewinna.html

Można podważać wartości artystyczne pracy Nieznalskiej, ale zdaje mi się, że wyrok sądu (pomimo asekuracyjnego stwierdzenia sędziego, iż artystka była świadoma faktu, że "zestawienie świętego symbolu (sacrum) z męskimi genitaliami (profanum) może wydać się obelżywe i obrażać uczucia religijne. Zdaniem sądu wolność wypowiedzi artystycznej nie może dominować nad wolnością sumienia i wyznania.") wpisuje się w walkę PSR o zmianę absurdalnego paragrafu broniącego jakże abstrakcyjnych uczuć religijnych przed urażeniem.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Meretseger (61860 punktów)
Po tylu latach! Nierychliwa ta nasza Temida... Uzasadnienie wyroku z lekka pokrętne, no ale dobre choć takie. Najważniejsze, że nie doszło do ostatecznego absurdu i pośmiewiska.
Ciekawe, kiedy wreszcie Sejm zajmie się tym kuriozalnym paragrafem 22... ups, 196.
SloniSko (1109 punktów)
Cytat:
Zdaniem sądu wolność wypowiedzi artystycznej nie może dominować nad wolnością sumienia i wyznania.

   W jaki sposób jej wolność wypowiedzi ingerowała, czy dominowała nad wolnością sumienia i wyznania? Osoby, które poczuły się urażone nadal mogą sobie wybrać wyznanie, wierzyć w nie. Nie widzę tu związku pomiędzy jednym a drugim.


"Never assume anything" - A. Milne
Satyr (4285 punktów)
>Jakoś tu ostatnio niemrawo trochę

Pewnie się wszyscy nawrócili
04-06-2009 20:02 
 Ocena 7 na 7
Autografka (10638 punktów)
>>Jakoś tu ostatnio niemrawo trochę
>Pewnie się wszyscy nawrócili
>

No wiesz, ja w trakcie mojej tylko trzymiesięcznej bytności na tym portalu, więcej się naczytałam o bogach niż w ciągu lat ostatnich dwudziestu. To może być niebezpieczne.
04-06-2009 20:22 
 Ocena 6 na 6
xarion (917 punktów)
>To może być niebezpieczne.

    dla bogów

"jeśli oddasz swoje prawa w ręce sędziów..." G.B.Shaw
kulka_na_mole (20109 punktów)
(zablokowany)
Cytat:
Prokurator Jerzy Wolicki-Wolszleger (domagał się kary sześciu miesięcy ograniczenia wolności poprzez świadczenie pracy społecznej w wymiarze 20 godzin miesięcznie) nie wykluczył wniesienia apelacji. Jego zdaniem nie ważne, czy artystka obraziła katolików celowo, czy jedynie brała pod uwagę taką ewentualność.

Jakiś marny ten prokurator. Mógł domagać się kary 2 lat pozbawienia wolności, a wnioskował zaledwie o 6 miesięcy prac społecznych, teraz zaś nie jest pewien czy wnieść apelację...

Takich prokuratorów nie potrzeba w naszej Polsce Konkordatowej!

PS Ciekaw jestem, czy znajdzie się kiedyś sędzia, który oddali powód z paragrafu 196 z powodu braku definicji "uczuć religijnych"?

   

Gdyby wybory coś naprawdę mogły zmienić już dawno by ich zakazano. (K. Livingstone)
04-06-2009 23:15 
 Ocena 6 na 6
-jad- (18783 punktów)

>PS Ciekaw jestem, czy znajdzie się kiedyś sędzia, który oddali powód z paragrafu 196 z powodu braku definicji "uczuć religijnych"?

No właśnie. Mnie na przykład urażają religijnie uczucia religijne. I co teraz?


open your eyes
szperacz (2861 punktów)
>No właśnie. Mnie na przykład urażają religijnie uczucia religijne. I co teraz?

A nie wystarczy, że urażają?
05-06-2009 08:48 
 Ocena 1 na 1
liliac (147340 punktów)
>>No właśnie. Mnie na przykład urażają religijnie uczucia religijne. I co teraz?
>A nie wystarczy, że urażają?

Ale nikt ich nie będzie ścigał.
-jad- (18783 punktów)
>>>No właśnie. Mnie na przykład urażają religijnie uczucia religijne. I co teraz?
>>A nie wystarczy, że urażają?
>Ale nikt ich nie będzie ścigał.

Otóż to.


"Fakty to mają do siebie, że racja jest zawsze po ich stronie." Wuch.
Osnowa (11779 punktów)
(zablokowany)

>>Mnie na przykład urażają religijnie uczucia religijne.
>A nie wystarczy, że urażają?
Nie.
.
xarion (917 punktów)

>Nie.

   Hmm, nawet to sąsiedztwo paragrafów dot. dwóch różnych (wydawałoby się na pierwszy rzut oka) dziedzin nie jest chyba tak do końca przypadkowe...
Co ciekawe - ustawa przywołuje "wyznania" (w l. mnogiej), ale całą śmietankę (w domyśle) i w praktyce - spija jedno wyznanie...


"jeśli oddasz swoje prawa w ręce sędziów..." G.B.Shaw
Osnowa (11779 punktów)
(zablokowany)

>    Hmm, nawet to sąsiedztwo paragrafów dot. dwóch różnych (wydawałoby się na pierwszy rzut oka) dziedzin nie jest chyba tak do końca przypadkowe...
196 i 197? To "ład prawny".
.
jkl; (5859 punktów)
>Zdaniem sądu wolność wypowiedzi artystycznej nie może dominować nad wolnością sumienia i wyznania.

A wystarczyło na drzwiach galerii powiesić karteczkę "Uwaga, może zawierać treści nie przeznaczone dla katolików"
07-06-2009 00:35 
 Ocena 5 na 5
Osnowa (11779 punktów)
(zablokowany)

>A wystarczyło na drzwiach galerii powiesić karteczkę "Uwaga, może zawierać treści nie przeznaczone dla katolików"
Taką karteczkę należy profilaktycznie* "powiesić" na portalu portalu Racjonalisty.

_______________________________________
*profilaktycznie - tu: zapobiegawczo
.
Piotr Patucha (2279 punktów)
Mam nadzieję, że pani Nieznalska nie ucierpiała zbytnio i przystąpi do tworzenia nowych, intrygujących dzieł. Po prostu szkoda mi utalentowanych ludzi, którzy obrywają za szczerość i odwagę. Obie w artystycznym fachu są konieczne.


"Ogród Wolności" - miejsce dla prawdziwych liberałów: www.ogrodwolnosci.pl
Ela Grabarczyk-Ponimasz (5614 punktów)
>Jakoś tu ostatnio niemrawo trochę A tymczasem rozwiązaniu uległ kolejny problem naszych drogich
>kościelnych rodaków, których uczucia religijne zostały urażone. Mianowicie:

O proszę, a taka amatorska twórczość? Nieznalska znajduje kontynuatorów w postaci twórców przydrożnych kapliczek.
Poniżej ewidentnie inspirowana Nieznalską instalacja ustawiona w lipnickim lesie (okolice bielska-Białej), zapewne prowokacja

ps. Autor wyraźnie postawił na żeńskie narządy. Widać nieseksista



postępuj tak, byś mógł chcieć, aby zasada twego postępowania była prawem powszechnym

Wróć do listy wątków działu Kościół i antyklerykalizm
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365