 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Religie
| Napisano | Autor | Tytuł | | 04-07-2009 03:06 | Maziarka (164 punktów) | Tajemnica spowiedzi | Witam wszystkich. Chciałbym się zapytać, czy ktoś z was wie, kiedy do 'regulaminu' spowiedzi doszedł punkt o zachowaniu tajemnicy spowiedzi przez księdza spowiednika. Niestety po wyświetleniu wyniku z google wszystkie strony są stronami katolickimi więc nie ma co oczekiwać na jakiekolwiek wyjaśnienie z tej strony. Pozdrawiam | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
1 na 1 | Vytautas (4394 punktów) | >Witam wszystkich. >Chciałbym się zapytać, czy ktoś z was wie, kiedy do 'regulaminu' spowiedzi doszedł punkt o >zachowaniu tajemnicy spowiedzi przez księdza spowiednika. Niestety po wyświetleniu wyniku z google >wszystkie strony są stronami katolickimi więc nie ma co oczekiwać na jakiekolwiek wyjaśnienie z tej >strony. >Pozdrawiam Po wypisaniu w wyszukiwarce 'spowiedź uszna' dowiedziałem się, kiedy wprowadzono ten obyczaj w Kościele. Pytanie 'kiedy doszedł punkt o zachowaniu tajemnicy spowiedzi?', jest pytaniem źle postawionym, ponieważ sugeruje, że najpierw istniała spowiedź uszna bez obowiązku tajemnicy spowiedzi, a tak nigdy nie było.
|
|
| Kowalska (14008 punktów) | >Chciałbym się zapytać, czy ktoś z was wie, kiedy do 'regulaminu' spowiedzi doszedł punkt o >zachowaniu tajemnicy spowiedzi przez księdza spowiednika.
Nigdy, drogie dziecko. Nigdy.
|
|
2 na 2 | Horacy Dżyngis Dołgorukij de Bourbon (2079 punktów) |
> Chciałbym się zapytać, czy ktoś z was wie, kiedy do 'regulaminu' spowiedzi doszedł punkt o zachowaniu tajemnicy spowiedzi przez księdza spowiednika. Niestety po wyświetleniu wyniku z google wszystkie strony są stronami katolickimi więc nie ma co oczekiwać na jakiekolwiek wyjaśnienie z tej strony.Nie wszystkie katolickie źródła są takie złe, jak je malują. Polecam np. ten artykuł na stronie Catholic Encyclopaedia. Tajemnica spowiedzi została wyraźnie nakazana w Dekrecie Gracjana z XII wieku (istniały dwie redakcje tego dokumentu: z 1139 i z 1151 roku). Karą za złamanie tajemnicy było usunięcie ze stanu kapłańskiego. Obowiązek dochowania tajemnicy podtrzymał IV Sobór Laterański (1215), jednocześnie zaostrzając karę za jej złamanie - oprócz usunięcia ze stanu kapłańskiego groziło delikwentowi dożywotnie zesłanie do klasztoru. Obecnie Kodeks Prawa Kanonicznego karze złamanie tajemnicy ekskomuniką (czyli wykluczeniem z Kościoła). Przypuszczalnie jednak obowiązek dochowania tajemnicy pojawił się już wcześniej, być może wraz z samą spowiedzią, tzn. prywatną (niepubliczną) formą sakramentu pokuty, polegającą na wyznaniu grzechów kapłanowi w cztery oczy. W Europie kontynentalnej wprowadzili ją w VII wieku misjonarze irlandzcy.
Pozdrawiam, Horacy Dżyngis Dołgorukij de Bourbon "Przecz każdy sądzi, gdy usłyszy słowa, że muszą też zawierać jakiś sens". (Faust)
|
|
| SloniSko (1109 punktów) | Jak wszystko inne, także i tu są wyjątki. Niby ekskomunika, ale jeśli się wyspowiadasz, że planujesz zamach na biskupa, to domniemywam, że tajemnica spowiedzi nie zostanie zachowana. Nie jest też zachowywana w przypadku przyznania się do zabójstwa, gwałtu etc...
"Never assume anything" - A. Milne
|
|
 | 1 na 1 | liliac (147340 punktów) | > Jak wszystko inne, także i tu są wyjątki. Niby ekskomunika, ale jeśli się wyspowiadasz, że planujesz zamach na biskupa, to domniemywam, że tajemnica spowiedzi nie zostanie zachowana.> Nie jest też zachowywana w przypadku przyznania się do zabójstwa, gwałtu etc...> "Never assume anything" - A. MilneFormalnie i oficjalnie chyba jest. Wg czasopisma "Magazyn Teologiczny Semper Reformanda": Cytat:W szczególności art. 261 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego z dnia 17 listopada 1964 r. stwierdza, że "duchowny może odmówić zeznań co do faktów powierzonych mu na spowiedzi". Kodeks postępowania karnego z 1997 r. w art. 178 stanowi: "Nie wolno przesłuchiwać jako świadków: (...) 2) duchownego co do faktów, o których dowiedział się przy spowiedzi", a Kodeks postępowania administracyjnego z 1960 r. - "Świadkami nie mogą być: (...) 3) duchowni co do faktów objętych tajemnicą spowiedzi" (art. 82). Podobną normę zawiera Ustawa z dnia 23 grudnia 1994 r. o Najwyższej Izbie Kontroli w art. 43: "Nie wolno przesłuchiwać jako świadków: (...) 2) duchownego co do faktów, o których dowiedział się przy spowiedzi".
|
|
|  | 1 na 1 | SloniSko (1109 punktów) | A to ciekawa równość wobec prawa się kształtuje. Jeśli opowiem o dokonanym przeze mnie czynie ściganym z KK dwóm osobom: księdzu i np Tobie. To Ciebie mogą z tej rozmowy przesłuchać, a ksiądz może powiedzieć, że to tajemnica spowiedzi i nic mu nie zrobią...
"Never assume anything" - A. Milne
|
|
| |  | | liliac (147340 punktów) | > A to ciekawa równość wobec prawa się kształtuje. Jeśli opowiem o dokonanym przeze mnie czynie ściganym z KK dwóm osobom: księdzu i np Tobie. To Ciebie mogą z tej rozmowy przesłuchać, a ksiądz może powiedzieć, że to tajemnica spowiedzi i nic mu nie zrobią...> "Never assume anything" - A. MilneNa to wygląda
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|