Racjonalista - Strona głównaDo treści
Wybuch z niczego?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » ABC Racjonalisty
NapisanoAutorTytuł
04-07-2009 23:08spidi (4 punktów)Wybuch z niczego?
Ocena -1 na 1
chciałbym tutaj przedstawić swoje pytania na temat wielkiego wybuchu: co się stało? -rozszeząjąca się przestrzeń? inflacja, osobliwość o nieskończonej gęstości a być może akt stworzenia czegoś z absolutnej pustki w której nie istniała ani materia ani energia? czy kiedykolwiek poznamy narodziny wszechświata od podszewki w skali mniejszej niż czas Plancka? pytań jest wiele lecz ile czasu zajmie ludzkości na dkrycie wszystkich tajemnic przyrody...
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

rudyment (3233 punktów)Odp: wybuch z niczego?
>chciałbym tutaj przedstawić swoje pytania na temat wielkiego wybuchu: co się stało?
> -rozszeząjąca się przestrzeń?
>inflacja, osobliwość o nieskończonej gęstości a być morze akt stworzenia czegoś z absolutnej pustki
>w której nie istniała ani materia ani energia? czy kiedykolwiek poznamy narodziny wszechświata od
>podszewki wskali mniejszej niż czas Plancka? pytań jest wiele lecz ile czasu zajmie ludzkości na
>dkrycie wszystkich tajemnic przyrody...

Polecam Steinhardta i Turoka "Nieskończony Wszechświat". Znajdziesz tam sporo odpowiedzi na swoje pytania.


"O Boże, Boże, jaka szkoda, że cię nie ma!" (Lem "Kobyszczę"
Vytautas (4394 punktów)
>Polecam Steinhardta i Turoka "Nieskończony Wszechświat". Znajdziesz tam sporo odpowiedzi na swoje pytania.

   Książki Steinhardta i Turoka nie czytałem, więc nie mogę jej oceniać. Czytałem za to w listopadowym '08 numerze "Świata Nauki" artykuł Martina Bojowalda "Wielki Wybuch, czy Wielkie Odbicie". Artykuł ten jest przystępną relacją o pracach grupy kosmologów i fizyków teoretycznych w Pennsylvania State University zakończonych w roku 2006. Pracowali oni w oparciu o założenia teorii pętlowej kwantowej grawitacji, która sięga bardzo głęboko w rozumienie pojęć czasu i przestrzeni.
   Przestrzeń składa się według nich z 'atomów objętości'. Dzięki temu ma skończone możliwości pomieszczenia materii i energii, co zapobiega powstaniu osobliwości.
   Jeśli nie było osobliwości, czas rozciągał się poza Wielki Wybuch, przed którym wszechświat mógł ulec gwałtownej implozji aż do stanu maksymalnej gęstości, po czym zaczął się rozszerzać. Wielki Kolaps mógł doprowadzić do Wielkiego Odbicia, które obserwujemy jako Wielki Wybuch.
   Jednym z twórców tej teorii jest Polak, Tomasz Pawłowski.
rudyment (3233 punktów)
Książka, jak to książka, omawia więcej zagadnień niż jeden artykuł. Poza krytyką teorii klasycznej prezentuje nową, cykliczną. Ale artykulik owszem, także nie jest zły.


Rozum to umiejętność naginania poglądów do faktów
05-07-2009 00:10
 Ocena 7 na 11
J.S. (4752 punktów)
(zablokowany)
>chciałbym tutaj przedstawić swoje pytania na temat wielkiego wybuchu: co się stało?
Gówno... To był wielki niewypał.
>osobliwość
Zawitała na forum.
---
Dzięki forum zawsze jest okazja się upić z rozpaczy.
placownik (17853 punktów)

>Gówno... To był wielki niewypał.

   Faktycznie. Pomyśl o zmianie amunicji.

   Pozdrawiam


Niech strój słów podkreśla urodę myśli
smelig (435 punktów)
>chciałbym tutaj przedstawić swoje pytania na temat wielkiego wybuchu: co się stało?
> -rozszeząjąca się przestrzeń?
>inflacja, osobliwość o nieskończonej gęstości a być morze akt stworzenia czegoś z absolutnej pustki
>w której nie istniała ani materia ani energia? czy kiedykolwiek poznamy narodziny wszechświata od
>podszewki wskali mniejszej niż czas Plancka? pytań jest wiele lecz ile czasu zajmie ludzkości na
>dkrycie wszystkich tajemnic przyrody...

Może to Cię zainteresuje?
smelig.republika.pl/357es.htm

smelig
placownik (17853 punktów)Odp: Wybuch z niczego?

   Wahałem się, Bazgroły, czy ABC Racjonalisty. Tym razem jeszcze ABC...


Niech strój słów podkreśla urodę myśli
Climber (3006 punktów)
>chciałbym tutaj przedstawić swoje pytania na temat wielkiego wybuchu: co się stało? -rozszeząjąca
>się przestrzeń? inflacja, osobliwość o nieskończonej gęstości a być może akt stworzenia czegoś z
>absolutnej pustki w której nie istniała ani materia ani energia? czy kiedykolwiek poznamy narodziny
>wszechświata od podszewki w skali mniejszej niż czas Plancka? pytań jest wiele lecz ile czasu zajmie
>ludzkości na dkrycie wszystkich tajemnic przyrody...

Bóg z niczego? Co robił przez tysiące, miliony, miliardy lat sam samiutki zanim stworzył pierwsze myślące istoty? Latał po wszechświecie i szukał odpowiedniego miejsca? Siedział bezczynnie? Myślał? Palił fajkę? Ile czasu zajmie ludzkości odkrycie tych wszystkich tajemnic...?

17 lutego Dzień Pamięci Ofiar Kościoła katolickiego. zobacz tutaj
diogenes (42753 punktów)
>a być może akt stworzenia czegoś z absolutnej pustki...

Na początku było słowo, tj. teoria.
A słowo było u boga, tj. w umyśle naukowca.
I tak teoria goni teorię, a w moim stawie rechoczą żaby, jakby nic się nie stało.
rudyment (3233 punktów)
>I tak teoria goni teorię, a w moim stawie rechoczą żaby, jakby nic się nie stało.

Też sposób na życie


Rozum to umiejętność naginania poglądów do faktów

Wróć do listy wątków działu ABC Racjonalisty
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365