>Polecam Steinhardta i Turoka "Nieskończony Wszechświat". Znajdziesz tam sporo odpowiedzi na swoje pytania.
Książki Steinhardta i Turoka nie czytałem, więc nie mogę jej oceniać. Czytałem za to w listopadowym '08 numerze "Świata Nauki" artykuł Martina Bojowalda "Wielki Wybuch, czy Wielkie Odbicie". Artykuł ten jest przystępną relacją o pracach grupy kosmologów i fizyków teoretycznych w Pennsylvania State University zakończonych w roku 2006. Pracowali oni w oparciu o założenia teorii pętlowej kwantowej grawitacji, która sięga bardzo głęboko w rozumienie pojęć czasu i przestrzeni. Przestrzeń składa się według nich z 'atomów objętości'. Dzięki temu ma skończone możliwości pomieszczenia materii i energii, co zapobiega powstaniu osobliwości. Jeśli nie było osobliwości, czas rozciągał się poza Wielki Wybuch, przed którym wszechświat mógł ulec gwałtownej implozji aż do stanu maksymalnej gęstości, po czym zaczął się rozszerzać. Wielki Kolaps mógł doprowadzić do Wielkiego Odbicia, które obserwujemy jako Wielki Wybuch. Jednym z twórców tej teorii jest Polak, Tomasz Pawłowski.
|