 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » O wszystkim i o niczym
| Napisano | Autor | Tytuł | | 17-07-2009 22:00 | Matix (5786 punktów) | Zlot egzorcystów
3 na 3 | religie.pa(*)stochowie&CMS_random=72834848& Cytat:Egzorcyści w Częstochowie 2005-07-15 01:21
W Częstochowie obradowało międzynarodowe spotkanie katolickich duchownych pełniących posługę egzorcystów. Spotkanie jest tajne. Nieznana jest liczba uczestników ani poszczególne nazwiska. Na koniec obrad ma być wydany komunikat.
Słowo „egzorcyzm” pochodzi z greki od „exorkizein” (wyklinać) i oznacza rozkaz wydany złemu duchowi w imię Boga, aby wyszedł z miejsca, rzeczy lub osoby. Jest to szczególna forma błogosławieństwa (sakramentalium), którego kapłan może udzielać człowiekowi w pewnych sytuacjach (w tym także podczas obrzędu chrztu).
Egzorcyzmy przebiegają ściśle według zaleceń Rytuału Rzymskiego. Mogą je odprawiać tylko duchowni za specjalnym pozwoleniem biskupa. Muszą się oni wyznaczać szczególną pobożnością i świętością życia.
Nauka Kościoła jasno określa, że w ludzką historię wkraczają duchy dobre (aniołowie pełniący wolę Bożą) i złe (demony, które jej się sprzeciwiają) próbujące człowieka odciągnąć od Boga.
Objawy ingerencji diabelskiej są bardzo różne mogą dotyczyć ludzi, zwierząt i przedmiotów. Do egzorcysty należy rozpoznać zakres wpływu działania złego ducha w danym przypadku. Wydanie przez niego oceny zazwyczaj poprzedzone jest badaniami lekarskimi, psychiatrycznymi, czy naukowymi aby wykluczyć naturalne pochodzenie objawów. Sygnałami mogącymi świadczyć o diabelskim oddziaływaniu jest np. odraza do świętości, m.in. wrogość do osób duchownych, wstręt do sakramentów, ale także niespodziewane agresywne zachowania, nie tylko na tle religijnym; niewyjaśnione dolegliwości zdrowotne (bóle głowy, żołądka, ścisk gardła); mówienie językami nieznanymi dręczonej osobie; posiadanie nadzwyczajnej, niewłaściwej danej osobie siły fizycznej.
Osobie opętanej czy nękanej mogą towarzyszyć odgłosy pukania, słyszalne kroki, przemieszczanie się, pojawianie i znikanie przedmiotów, samoczynne otwieranie drzwi i okien, dziwne zachowanie zwierząt domowych, jakby wyczuwały czyjąś obecność.
Sprawy dotyczące egzorcyzmów wydają się być owiane tajemnicą. Jest ona związana przede wszystkim z ryzykiem, że mogą one nastręczać skojarzenia z czynnościami zabobonnymi czy magicznymi.
Na obrzęd egzorcyzmów składają się modlitwy i gesty (np. znak krzyża, nałożenie rąk, tchnięcie (exsuflatio) i pokropienie święconą wodą). Egzorcyzmy są tylko wtedy skuteczne, jeśli są wykonywane przez ordynowaną do tego osobew duchowną. Wszelkie inne próby "świeckich egzorcysmów" mogą przyczyniać się do pogorszenia stanu nękanego.
Źródło: Kosciol.pl Szczególnie rozbawiło mnie ostatnie zdanie.  Jakże bym śmiał sam próbować ratować czyjąś duszę z piekielnego zagubienia.  I jeszcze wstręt do sakramentów... chyba jestem opętany, bo jakoś nie mogę wziąć tego opłatka do ust.... z drugiej strony to może być jeszcze strach przed zarazkami z rąk księdza  | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
2 na 2 | checkmate (1197 punktów) | Pomyśleć, że ci sami magowie palili na stosie uczestniczki zlotów czarownic.
Elemele dutki...
|
|
 | 2 na 2 | finerbijk (17282 punktów) | >Pomyśleć, że ci sami magowie palili na stosie uczestniczki zlotów czarownic.
Eh, chyba ludzie tak długo nie żyją. Nawet egzorcyści.
|
|
|  | 2 na 2 | checkmate (1197 punktów) | > >Pomyśleć, że ci sami magowie palili na stosie uczestniczki zlotów czarownic.> Eh, chyba ludzie tak długo nie żyją. Nawet egzorcyści.Słusznie, miałem na myśli ich potomków. 
Elemele dutki...
|
|
|  | | Kuri23 | >>Pomyśleć, że ci sami magowie palili na stosie uczestniczki zlotów czarownic. >Eh, chyba ludzie tak długo nie żyją. Nawet egzorcyści. Historia zatoczyła koło jeszcze w 2004 było ich ledwie 4 w Polsce, co będzie za 10 lat? Zlot egzorcystów przylecą na miotłach i latających dywanach.
|
|
7 na 7 | lontri (16088 punktów) |
Psychotest Skala Opętania Odpowiedz szczerze na pytania, zaznaczając przy każdym z nich odpowiednio "Tak" lub "Nie": 1.Czy odczuwasz wrogość do osób duchownych? 2.Czy unikasz chodzenia do kościoła? 3.Czy unikasz używania pozdrowień: "Niech będzie pochwalony..." lub "Szczęść Boże" ? 4.Czy odczuwasz niechęć do sakramentów, w tym do sakramentu spowiedzi? 5.Czy na widok krzyża reagujesz niezadowoleniem i agresją? 6.Czy w odpowiedzi na zachowanie osób wierzących dokuczają ci różne niewytłumaczalne dolegliwości zdrowotne (ból brzucha, ból głowy, ściskanie w gardle)? 7.Czy przeszkadza ci obecność krzyża w miejscach publicznych i urzędach? 8.Czy wywołują w tobie gniew media katolickie, np. Radio Maryja lub Telewizja Trwam? 9.Czy wypowiadałeś się kiedyś lekceważąco na temat dogmatu Niepokalanego Poczęcia? 10.Czy czujesz odrazę do niektórych księży? 11.Czy kiedykolwiek zdarzyło ci się bełkotać coś bez ładu i składu (poza pacierzem)? 12.Czy kiedykolwiek zniknął w niewytłumaczalny sposób jakiś przedmiot w twoim otoczeniu (samochód, zegarek, portfel)? 13.Czy zwierzęta domowe zachowują się inaczej w twoim towarzystwie niż gdy cię nie ma? 14.Czy kiedykolwiek bez twojego udziału poruszały się w twojej obecności przedmioty, otwierały drzwi i okna? 15.Czy kiedykolwiek miałeś wrażenie, że niektóre osoby w twoim otoczeniu zachowują się dziwnie? tak=1 pkt. nie=0 pkt Interpretacja: Jeżeli uzyskałeś: 1-5 pkt. - Cierpisz na lekkie opętanie, mogące przydarzyć się nawet głęboko wierzącej osobie; zaleca się zapobiegawczo po dwie krople wody z Lourdes na cukrze 3 razy dziennie przed posiłkiem i "Rozmowy niedokończone" co najmniej raz na tydzień. 6-10 pkt. - Cierpisz na umiarkowane opętanie - konieczna interwencja egzorcysty. 11-15 pkt. - Cierpisz na poważne opętanie, być może nawet na ateizm, racjonalizm lub sceptycyzm - wyjątkowo oporne na wszelkie perswazje i egzorcyzmy; przypadek wymaga często zastosowania metod inwazyjnych, do lobotomii wbrew woli opętanego włącznie. I co wam wyszło? 
BENE DOCET QUI BENE DISTINGUIT
|
|
|  | | Madman (7811 punktów) | > Wszystko fajne, ale to najlepsze:> >13.Czy zwierzęta domowe zachowują się inaczej w twoim towarzystwie niż gdy cię nie ma?>  Moje czarne koty, nietoperze, kruki, pająki i jaszczurki zachowują się normalnie cały czas...
|
|
 | | Kowalska (14008 punktów) | > Psychotest> Skala Opętania> Odpowiedz szczerze na pytania, zaznaczając przy każdym z nich odpowiednio "Tak" lub "Nie": Odpowiedziałam szczerze. I mam 15 TAK na 15 pytań, czyli: > 11-15 pkt. - Cierpisz na poważne opętanie, być może nawet na ateizm, racjonalizm lub sceptycyzm - wyjątkowo oporne na wszelkie perswazje i egzorcyzmy; przypadek wymaga często zastosowania metod inwazyjnych, do lobotomii wbrew woli opętanego włącznie. No pięknie. Mam tylko jedną prośbę. Jak już przyjdzie do tej lobotomii, to chciałabym, żeby mi ją zrobił doktor House
|
|
|  | | Gosia (9452 punktów) |
> >11-15 pkt. - Cierpisz na poważne opętanie, być może nawet na ateizm, racjonalizm lub sceptycyzm - wyjątkowo oporne na wszelkie perswazje i egzorcyzmy; przypadek wymaga często zastosowania metod inwazyjnych, do lobotomii wbrew woli opętanego włącznie.> No pięknie.> Mam tylko jedną prośbę. Jak już przyjdzie do tej lobotomii, to chciałabym, żeby mi ją zrobił doktor House  Nic z tego. W tak ciężkim przypadku pomoże tylko Thomas Hewitt i jego teksańska piła mechaniczna.
|
|
| Smith (10069 punktów) | A ten młot na czarownice to jeszcze aktualny podręcznik? Jak tak to ciekawe, które to już wydanie i ile uzupełnień się pojawiło np. " Succubus internetus"?
|
|
| Metmass (4 punktów) | Ktoś wierzy w egzorcyzmy? O_O
|
|
 | 2 na 2 | lontri (16088 punktów) |
Bez wątpienia egzorcyzmy są wykonywane. Dlatego wierzę w ich istnienie - bezwarunkowo.
BENE DOCET QUI BENE DISTINGUIT
|
|
|  | | Ania... (14138 punktów) | >Bez wątpienia egzorcyzmy są wykonywane. Dlatego wierzę w ich istnienie - bezwarunkowo.
Good point
Wierzę, że egzorcyzmy są wykonywane, co mnie osobiście mocno przeraża. Zamiast trafić pod opiekę specjalisty, psychiatry czy neurologa, trafia się w łapy egzorcystów... a koniec bywa różny, jak w przypadku najsłynniejszej ofiary zabobonu - Anaelis. I co mi z tego, że winni zostali ukarani? Słowa uznania jeszcze dla takich księży, którzy przed rozpoczęciem egzorcyzmów domagają się konsultacji z lekarzami, ale niestety, pomimo że tak postępować muszą, praktyka nie musi iść w zgodzie z teorią (tak samo jak teoretycznie nie współżyją)
|
|
1 na 1 |
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|