Racjonalista - Strona głównaDo treści
Wierzę i chcę zrozumieć. Fragment nr.1. rodziału I

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Religie
NapisanoAutorTytuł
21-07-2009 15:27Cabbage (1821 punktów)Wierzę i chcę zrozumieć. Fragment nr.1. rodziału I
Ocena 5 na 7
Kilka lat temu moja prywatna biblioteka wzbogaciła się o około setkę pozycji. A to za sprawą spadku jaki otrzymał ktoś pozostający w dobrych relacjach z moim przyjacielem do którego część spadku w postaci książek powędrowało (a było ich w sumie kilka setek) a za jego pośrednictwem wybrane tytuły do mnie. Wśród tych woluminów znalazłem rzecz niezwykłą dla mnie- brulion, któremu właściciel zbioru powierzył swoje myśli. Autor, niech mu będzie na imię domysł, spisał swe przemyślenia pod tytułem "Wierzę i chcę zrozumieć" latem 1952 r. (i uzupełnił w 1957) oraz opatrzył je mottem:

Życie jest nieśmiertelne
Bo tożsamość Wiedzy i Bytu
Jest darem Ducha Świętego,
Który jest Tchnieniem Boga

Nie wiem dlaczego postanowiłem zaprezentować, ofiarować wam racjonalistom.pl ten zabytek, ten wewnętrzny świat Domysła. To z pewnością okaże się wkrótce. Miłej lektury.



   W wieczornej godzinie zmroku sięgam myślą w przeszłość, w czasy mojego dzieciństwa. Widzę siebie w piękny słoneczny dzień lata, na drewnianej ławeczce w parku, na końcu grabowej alei. Jestem cały pogrążony w myślach. I dziwna rzecz, ja dziecko myślę o śmierci. Przeraża mnie do głębi kontrast między życiem, które wchłaniam całym sobą, w ten piękny słoneczny dzień, a pustką i ciemnością grobu.
Zdaje mi się niemożliwością, aby życie było tylko, omamem, lotną ułudą, a śmierć wiecznością, stanem trwałym i nicością z której nie ma powrotu. Te myśli nie dają mi spokoju. Jak to, więc musi przyjść koniecznie dzień kiedy wszystko, co dzisiaj widzę i przeżywam dziecięcą wrażliwą duszą, zniknie, zapadnie się gdzieś w otchłani niebytu i nie będzie mnie? Powstanie rozpacz i żal nieutulony, a ja na to nic nie będę mógł poradzić? Pozostanie ze mnie tylko trochę wstrętnej zgnilizny i nic więcej?
Czułem że tak być nie może, że tak być nie powinno, że tak na pewno nie jest, ale nie mogłem nic mądrego wymyślić rozpłakałem się rzewnie.
Od tej chwili upłynęły lata, dziesiątki lat- dzisiaj jestem już starym człowiekiem. Przeżarły mą duszę głęboko troski, nadzieje i zawody, a pomimo to cenie Życie , bo widzę w nim palec Boży wiodący mnie do celu, którym jest wyzwolenie duszy z mocy zła i powrotu jej do boga.
Z lat dziecięcych pozostało we mnie pragnienie poznania tajemnicy Istoty życia i Nieśmiertelności, które później, w wieku dojrzałym stało się przyczyną poważnych rozmyślań nad tymi zagadnieniami i skłoniło mnie do wyrażenia ich w piśmie.
Nie jestem filozofem i nie posiadam żadnego wykształcenia w tym kierunku, ani nawet potrzebnego oczytania i dlatego proszę o wybaczenie, jeśli uchybię przyjętym formułom i kanonom filozoficznym. Niech to co napiszę będzie przyjęte jako zwykłe refleksje i wnioski człowieka , który pragnie pojąć istotę życia i jego cel.
Przemyślałem wiele i sadzę, że okręg mojego poznania rozszerzył się znacznie. Czy jednak jestem bliżej Prawdy niż w latach dzieciństwa, któż to stwierdzić na pewno może.
Wielu ludzi sądzi, że tylko i jedynie głęboka wiedza daje nam poznanie prawdy. Inni twierdzą, że Prawdę można poznać tylko na drodze doświadczenia, które ma nam dać dostateczne dowody na to co jest prawdą, a co tylko złudzeniem. Ale czy doświadczenie nie może być również złudzeniem? Należy to sprawdzić znowu za pomocą doświadczenia- i tak bez końca. Zresztą doświadczenie możemy zastosować tylko do zjawisk otaczającej nas, rzeczywistości, samej jednak rzeczywistości poznać przez doświadczenie nie możemy, bo ona leży poza sferą naszego poznania zmysłowego.
Sądzę, że ani jedni ani drudzy nie mają całkowitej słuszności, bo wierzyć to nie znaczy rozumieć, a doświadczyć to nie znaczy widzieć prawdę.
Niektórzy nie uznają rozumu jako władzy zdolnej poznać Prawdę i dlatego ludzi, którzy według nich myślą za dużo, nazywają racjonalistami, czcicielami kultu rozumu, a zapominają o tym, że rozum jest darem, danym człowiekowi od Boga, który stworzył go doskonalszym, niż jest on dzisiaj, bo na podobieństwo swoje, a więc rozumniejszym. Później dopiero, po upadku i poddaniu się idei zła, człowiek wypaczył swój rozum i uczynił niezdolnym do poznania Prawdy.
Nie znaczy to jednak aby człowiek, który pragnie poznać Boga, powrócić do Niego i odzyskać to, co utracił przez bluźnierstwo , nie był zdolny oczyścić swój rozum z brudów mocy szatańskiej i tym czystym rozumem poznać Prawdę.
Doświadczenie, samo przez się, nie może nam dać poznania Prawdy, bo służyć może bezpośrednio tylko do poznania zjawisk przyrody i ma ogromne znaczenie w nauce, ale samej rzeczywistości nam nie od***yma. Natomiast może ono służyć pomocą pośrednio, przez ułatwienie poznania świata zjawiskowego, przez który zbliżyć się możemy do poznania samej rzeczywistości.
Droga do bezpośredniego poznania Prawdy może być tylko Wiedza*, siła czerpiąca swą moc wprost z Ducha, jako źródła Miłości i Mądrości Bożej, czyli ze źródła Życia.
Wiedza tak pojęta jest z kolei źródłem czystego rozumu, przez który człowiek może dojść do poznania Prawdy.
Pojemność Wiedzy jest różna, zależnie od tego na jakim szczeblu indywidualnego rozwoju znajduje się dusza człowieka. Z wiedzy o tym pochodzi sąd, ogólnie przyjęty, że człowiek rozumem nie może poznać Prawdy. Nie odróżnia się czystego pragnienia jej i często identyfikuje z pychą nie rozumiejąc, że pragnienie poznania Prawdy jest dziełem Miłości Bożej, a pycha dziełem szatana, który obłudnie przystroił ją w pozory dążenia do Prawdy, aby sądy ludzkie pomylić i w ten sposób stwarzać przeszkody dla tych, którzy w myśl intencji Boga poznać ją pragną.
Jakże pięknym byłoby życie człowieka, gdyby poznał Boga. Już tutaj na ziemi ziściłoby się Królestwo Boże o którym nauczał święty Augustyn. Nic dziwnego że szatan mając dane od Boga równe z Nim szanse w walce o człowieka, czyni wszystko aby pojęcie i sądy ludzkie pomylić. Od wieków toczy się walka pomiędzy miłością a nienawiścią a w walce tej człowiek łatwiej znajduje drogę do nienawiści.
Ci przeczą możliwości poznania Prawdy nie wiedzą, że poznanie nienawiści czyli zaprzeczenia Prawdy, jest niemożliwe dla rozumu człowieka.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Bartek Górecki (1514 punktów)
Zasadniczo całe rozumowanie oparte jest na tezach, z którymi racjonaliści się nie zgadzają np.:

Cytat:
Bo tożsamość Wiedzy i Bytu jest darem Ducha Świętego

Cytat:
cenię Życie, bo widzę w nim palec Boży

Cytat:
rozum jest darem, danym człowiekowi od Boga

Bez powyższych założeń całe rozumowanie się rozpada.

I jeszcze to:
Cytat:
... Ci przeczą możliwości poznania Prawdy nie wiedzą, że poznanie nienawiści czyli zaprzeczenia Prawdy,jest niemożliwe dla rozumu człowieka.


Zaprzeczeniem prawdy jest nieprawda. Co on palił?

"Sensem świata jest oddzielenie życzenia od faktu" K. Gödel
21-07-2009 21:15 
 Ocena 2 na 2
Cabbage (1821 punktów)
Co on palił? Nie wiem, może Ekstra Mocne, może Stołeczne. Niewykluczone, że wcale nie palił. Na pewno był człowiekiem prostodusznym.
I otwartym na Inne co potwierdza wielka różnorodność jego lektur w których zaznaczał często sprzeczne ze sobą zdania.
22-07-2009 12:21 
 Ocena 2 na 2
Bartek Górecki (1514 punktów)
> Co on palił? Nie wiem, może Ekstra Mocne, może Stołeczne. Niewykluczone, że wcale nie palił. Na pewno był człowiekiem prostodusznym.
>I otwartym na Inne co potwierdza wielka różnorodność jego lektur w których zaznaczał często sprzeczne ze sobą zdania.
>
Hmm ... prostoduszny, oczytany pan Domysł Faktem jest, ze tekst nie został napisany z myślą o konfrontacji z nieprzychylnym czytelnikiem, poniecham więc dalszego czepialstwa

"Sensem świata jest oddzielenie życzenia od faktu" K. Gödel
finerbijk (17282 punktów)
Ta często wspominana Prawda trąci bardzo prawdą, którą miłuje Miłujący.

Choć kilka zdań brzmi dla mnie blisko, to te powroty do Boga, jakieś przeszłe winy, szatany i bluźnierstwa ogólnie tworzą rzecz niestrawną dosyć i mdlącą.
big_zyd (37761 punktów)
(zablokowany)
Plusik, bo takie intymne ramotki sprzed pół wieku są zawsze jakoś wzruszające. Ale co do oceny zgadzam się z Bartkiem Góreckim i finerbijkiem. Coś jak znalazł dla Miłującego Prawdę.
21-07-2009 21:06 
 Ocena 1 na 1
Cabbage (1821 punktów)
>Plusik, bo takie intymne ramotki sprzed pół wieku są zawsze jakoś wzruszające. Ale co do oceny zgadzam się z Bartkiem Góreckim i finerbijkiem. Coś jak znalazł dla Miłującego Prawdę.

Wątpię, że to spodoba się miłośnikowi Prawdy ale to okaże się w dalszej części programu.
23-07-2009 21:33 
 Ocena 1 na 1
finerbijk (17282 punktów)
>Wątpię, że to spodoba się miłośnikowi Prawdy ale to okaże się w dalszej części programu.
Miłującemu może się nie spodobać do końca, bo zero cytatów z Biblii. Ale generalnie pewnie przyklaśnie.
Mówiąc szczerze to ta historia z zakurzonym brulionem odnalezionym po pół wieku też trochę jest podejrzana, ale ok., za klawiaturę Cię nikt nie złapał, więc niech będzie .
exeqtor (359 punktów)
Cytat:


Od wieków toczy się walka pomiędzy miłością a nienawiścią a w walce tej człowiek łatwiej znajduje drogę do nienawiści.
Ci przeczą możliwości poznania Prawdy nie wiedzą, że poznanie nienawiści czyli zaprzeczenia Prawdy, jest niemożliwe dla rozumu człowieka.


Cytat:
Zaprzeczeniem prawdy jest nieprawda. Co on palił?


jeśli prawda jest miłością, to zaprzeczenie do miłości będzie nienawiść a tym samym nienawiść będzie nieprawdą.

Same słowo prawda odnosi się do stwierdzenia tego co "jest" a tu autor podał dokładny stan rzeczy w którym miłość jest a nienawiść nie jest, czyli pozostaje w sferze urojeń.

22-07-2009 13:15 
 Ocena 4 na 4
Bartek Górecki (1514 punktów)
>jeśli prawda jest miłością, to zaprzeczenie do miłości będzie nienawiść a tym samym nienawiść będzie nieprawdą.

Hmmm ... jeśli piernik jest wiatrakiem, kamień węgielny jest przeciwieństwem piernika, a węgiel kamienny jest przeciwieństwem wiatraka to kamień węgielny = węgiel kamienny


"Sensem świata jest oddzielenie życzenia od faktu" K. Gödel
22-07-2009 21:37 
 Ocena 2 na 2
exeqtor (359 punktów)
>>jeśli prawda jest miłością, to zaprzeczenie do miłości będzie nienawiść a tym samym nienawiść będzie nieprawdą.
>Hmmm ... jeśli piernik jest wiatrakiem, kamień węgielny jest przeciwieństwem piernika, a węgiel kamienny jest przeciwieństwem wiatraka to kamień węgielny = węgiel kamienny
>
"Sensem świata jest oddzielenie życzenia od faktu" K. Gödel


Napisał Pan absurd, sugerując jego formą o rzekomej niedorzeczności do jakiej się odwołuje. Z powyższej Pana formy postów można doszukać się podejścia ku ośmieszaniu osoby z którą Pan się nie zgadza, iście prymitywna i komercyjna polityka.
P.S jestem ateistą.
23-07-2009 10:09 
 Ocena 2 na 2
Bartek Górecki (1514 punktów)
>Napisał Pan absurd, sugerując jego formą o rzekomej niedorzeczności do jakiej się odwołuje.

Usiłowałem pokazać, że nie można dowolnie zestawiać pojęć, które mają konkretne znaczenie, bo można stworzyć absurd.

>Z powyższej Pana formy postów można doszukać się podejścia ku ośmieszaniu osoby z którą Pan się nie zgadza, iście prymitywna i komercyjna polityka.

Zagalopowałem się i gdzieś po drodze zgubił się szacunek dla rozmówcy. Jeśli uraziłem - przepraszam.

Pozdrawiam


"Sensem świata jest oddzielenie życzenia od faktu" K. Gödel
metsys (1088 punktów)

>Nie wiem dlaczego postanowiłem zaprezentować, ofiarować wam racjonalistom.pl ten zabytek, ten
>wewnętrzny świat Domysła.

Prawdę powiedziawszy, też nie wiem. Nie bardzo jest tam co odkrywczego, ani za wiele języka nie widać, literackich lotów górnych. Ot takie sobie kazanko, które uśmiech mój wywołując swym gęganiem, plusa za to do kolekcji dołożyć Tobie mnie przymusiło.


jestem jednym z miliardów szczęściarzy pośród bilionów pechowców, któremu udało się zobaczyć świat...
A za cztery lata na Euro nikt nas do domu nie wyśle...
21-07-2009 23:38 
 Ocena 1 na 1
Cabbage (1821 punktów)

> Nie bardzo jest tam co odkrywczego, ani za wiele języka nie widać, literackich lotów górnych.

Na pewno nie jest to forma najwyższych lotów ale pamiętaj, że aby coś odkryć należy szukać.
22-07-2009 12:11 
 Ocena 2 na 2
Bartek Górecki (1514 punktów)
>... pamiętaj, że aby coś odkryć należy szukać.
>
Nie dodałeś, że nie dotyczy reklam proszków do prania Stara śpiewka teistów, która oznacza ni mniej ni więcej "omijaj ostrzem inteligencji religijne absurdy, a dostaniesz wsparcie grupy".
"- Dziękuję, postoję."


"Sensem świata jest oddzielenie życzenia od faktu" K. Gödel
Cabbage (1821 punktów)
>>... pamiętaj, że aby coś odkryć należy szukać.
>>
>Nie dodałeś, że nie dotyczy reklam proszków do prania Stara śpiewka teistów, która oznacza ni mniej ni więcej "omijaj ostrzem inteligencji religijne absurdy, a dostaniesz wsparcie grupy".
>"- Dziękuję, postoję."

Fajnie, ale ja nie jestem teistą.
22-07-2009 13:17 
 Ocena 1 na 1
Bartek Górecki (1514 punktów)
>Fajnie, ale ja nie jestem teistą.

To szanownego Pana przepraszam i nie do Pana piję


"Sensem świata jest oddzielenie życzenia od faktu" K. Gödel
belvedere (5304 punktów)
(zablokowany)
>życie było tylko, omamem, lotną ułudą, a śmierć wiecznością

Relatywizm czasu wyklucza nadawanie mu bezwzględnych wartości. Kwantowy bezczas i wieczność, chwila i eon są względne. Mój czas jest tak samo wieczny jak wieczność, a najgorsze w tym stwierdzeniu dla poszukiwaczy prawdy jest to, że nie jest to mój subiektywizm, a prawda właśnie. Ja po prostu jestem bogiem, a przede wszystkim na złość Adamiakowi.

Aneta Dziwińska
Cabbage (1821 punktów)Odp: Wierzę i chcę zrozumieć. Fragment nr.2. rodziału I
Dzisiaj w dobie zaciekłej i może już ostatniej walki o człowieka, roi się od podobnych kłamstw wszędzie: w literaturze, prasie, teatrze, kinie, a nawet poezji i sztuce, gdziekolwiek toczy się walka miedzy miłością a nienawiścią, prawdą a kłamstwem, pięknem a ohydą.
Zastanówmy się i osądźmy po której stronie barykady mamy stanąć. Droga do nienawiści jest znana i utarta i nikt nam na niej nie przeszkadza, nikt nie tłumaczy, że rozumem nie poznamy zła. Poznajemy je chętnie i chętnie mu ulegamy, bo natura nasza, skazana przed wiekami na zło, które sami przyjęliśmy, lgnie do niego. Stąd pochodzi nasz fałszywy sąd, że Prawdy którą jest Dobro, rozumem pojąć nie można.
Ale spróbujmy oczyścić rozum nasz w krynicy bezinteresownego pragnienia poznania Boga, płynącego z miłości ku niemu, a wtedy, ze ścieżyn krętych i zawiłych, trafimy na właściwa drogę i ujrzymy Prawdę w całym swym Boskim majestacie. Przez miłość trafimy do Boga, który sam jest Miłością.
Zmarły niedawno znany pisarz i głęboki myśliciel, Jeleński w swej pięknej książce "Pod błękitami" tak mówi: "terenem naszego istnienia po śmierci będzie, w ten czy inny sposób, wszechświat. Ale my, już tutaj na ziemi, możemy uczyć się żyć, w niezmienności czasu i przestrzeni, przez myśl wszechstronną, filozofię, religie powszechną. Usuwać należy ciasnotę ze wszystkiego, a przedewszystkiem ze swych uczuć i myśli. Nigdy nie można myśleć za szeroko, nigdy nie można kochać za wiele. Najważniejsza sprawą na tym świecie jest nauczyć się miłości. Bo wiara nie jest Bogiem, nadzieja nie jest Bogiem, ale miłość jest Bogiem"
A jeśli Bóg jest miłością to jakież wspaniałe horyzonty otwierają się przed nami jako przed jego dziełem.
Okazuje się tedy, że przyczyną i celem stworzenia była miłość, a skoro tak to musi ona przeniknąć cały wszechświat, jest odwieczna i podobnie jak jej przyczyna nieśmiertelną.
I istotnie widzimy, że kładzie ona swoje piętno na całym dziele stworzenia. Nawet w sferze materii nieożywionej jej niejako odbiciem są takie prawa jak powinowactwo pierwiastków, prawo ciążenia itp. W świecie przyrody ożywionej jest ona motorem życia. Można śmiało założyć twierdzenie, że miłość jest warunkiem nieśmiertelności, bo objawia się w mocy stwórczej Boga, która daje życie.
Miłość, Mądrość i Życie to cechy absolutne samego Boga- przez nie staje się wszystko. Mądrość to stworzyciel świata Bóg Ojciec, który w synu Chrystusie objawia się jako miłość i Prawda wszechogarniająca, a w duchu Św., który jest jego tchnieniem, jako Wiedza-Życie Nieśmiertelne.
Przy takim pojmowaniu Boga wybór winien być nieomylny, a mimo to jakże wielu staje po przeciwnej stronie.
Dlaczego człowiek bywa często wrogiem samego siebie? Odpowiedz może być tylko jedna: działa tutaj szatan personifikacja zła, wróg Boga, negacja Mądrości, Miłości i Życia, uprawniony przez Niego w działaniu, aby sprawiedliwości wieczystej stało się zadość.
24-07-2009 13:28 
 Ocena-2 na 2
makuś (5578 punktów)
(zablokowany)
Zastanówmy się i osądźmy po której stronie barykady mamy stanąć. Droga do nienawiści jest znana i utarta i nikt nam na niej nie przeszkadza, nikt nie tłumaczy, że rozumem nie poznamy zła. Poznajemy je chętnie i chętnie mu ulegamy, bo natura nasza, skazana przed wiekami na zło, które sami przyjęliśmy, lgnie do niego. Stąd pochodzi nasz fałszywy sąd, że Prawdy którą jest Dobro, rozumem pojąć nie można.

hej,
Bóg morduje wszelkie stworzenie w wielkim potopie ... ponieważ owo stworzenie nie spełniało jego oczekiwań !
Bóg morduje nowordki w Egipcie !
Zachęca do ludobójstwa w imię SWOJE !
Mojżesz morduje trzy tysiące ludzi czyli dokonuje ludobójstwa na tle religijnym
Dawid jest masowym mordercą , dewiantem , potworem
W Sychem dokonuje się czystek rasowych , etnicznych , religijnych
I tak dalej i tak dalej i tak dalej !!!
Czy to jest fundament na którym ty budujesz swą etykę , swą wiarę , swoje wartości ????
Apokalipsa jest jednoznacznie świadectwem moralnego kalectwa , degeneracji i dewiacji !
Jest apoteozą przemocy , gwałtu i agresji !
Jeżeli nie pójdziesz za mną będziesz cierpiał wieczne męki w jeziorach siarki a robale będą wyżerać twe wnętrzności !
Kocham cię !

PARANOJA !!! CHOROBA !!! DEWIACJA !!!

Dopóki ludzie będą kształtować swe poglądy i przekonania w oparciu o biblijne teksty ... wszelkie holocausty będą miały swe uzasadnione i szlachetne miejsce w naszej historii i rzeczywistości !

pozdrawiam serdecznie
A jeżeli nie przyjmiesz wiary w to , że to tylko ja jestem jedynym bogiem - będziesz cierpiał niewyobrażalne katusze !!!! przez całą wieczność !!!

makuś
24-07-2009 19:03 
 Ocena 2 na 2
Leon Cabbage (1821 punktów)
>>Zastanówmy się i osądźmy po której stronie barykady mamy stanąć. Droga do nienawiści jest znana i utarta i nikt nam na niej nie przeszkadza, nikt nie tłumaczy, że rozumem nie poznamy zła. Poznajemy je chętnie i chętnie mu ulegamy, bo natura nasza, skazana przed wiekami na zło, które sami przyjęliśmy, lgnie do niego. Stąd pochodzi nasz fałszywy sąd, że Prawdy którą jest Dobro, rozumem pojąć nie można.

>Bóg morduje wszelkie stworzenie w wielkim potopie ... ponieważ owo stworzenie nie spełniało jego oczekiwań !
>Bóg morduje nowordki w Egipcie !
>Zachęca do ludobójstwa w imię SWOJE !
>Mojżesz morduje trzy tysiące ludzi czyli dokonuje ludobójstwa na tle religijnym
>Dawid jest masowym mordercą , dewiantem , potworem
>W Sychem dokonuje się czystek rasowych , etnicznych , religijnych
>I tak dalej i tak dalej i tak dalej !!!

>Apokalipsa jest jednoznacznie świadectwem moralnego kalectwa , degeneracji i dewiacji!
>Jest apoteozą przemocy , gwałtu i agresji!
>Jeżeli nie pójdziesz za mną będziesz cierpiał wieczne męki w jeziorach siarki a robale będą wyżerać twe wnętrzności!
>Kocham cię !
>PARANOJA !!! CHOROBA !!! DEWIACJA !!!
Piszesz do mnie jak jakiś kaznodzieja fanatyczno-ateistyczny opętany "Faktami i Mitami"

>Dopóki ludzie będą kształtować swe poglądy i przekonania w oparciu o biblijne teksty ... wszelkie holocausty będą miały swe uzasadnione i szlachetne miejsce w naszej historii i rzeczywistości !
Nie odniosłem takiego wrażenia czytając Schopenhauera a to tylko jeden z wielu milionów którzy ukształtowali całkiem sensowne poglądy w oparciu m.in o biblijne teksty.

>Czy to jest fundament na którym ty budujesz swą etykę , swą wiarę , swoje wartości ????
Nie jest. Przeczytaj uważnie moje wypowiedzi.
25-07-2009 16:05 
 Ocena-1 na 1
makuś (5578 punktów)
(zablokowany)
>Piszesz do mnie jak jakiś kaznodzieja fanatyczno-ateistyczny opętany "Faktami i Mitami"
>>Dopóki ludzie będą kształtować swe poglądy i przekonania w oparciu o biblijne teksty ... wszelkie holocausty będą miały swe uzasadnione i szlachetne miejsce w naszej historii i rzeczywistości !
>Nie odniosłem takiego wrażenia czytając Schopenhauera a to tylko jeden z wielu milionów którzy ukształtowali całkiem sensowne poglądy w oparciu m.in o biblijne teksty.
>>Czy to jest fundament na którym ty budujesz swą etykę , swą wiarę , swoje wartości ????
>Nie jest. Przeczytaj uważnie moje wypowiedzi.

hej,
Przeczytałem uważnie !
I nadal zadaje ci pytanie : Co wspólnego z miłością miało i ma wymordowanie nowordoków w egipcie ?
Co wspólnego z miłością ma wizja apokalipsy ?
Co wspólnego z miłością mają pogromy i ludobójstwa dokonywane w imię miłości boga do ludzi i ludzi do boga opisywane we wszystkich świętych księgach !
I wreszcie , powiedz mi co wspólnego ze świętym objawieniem ma Schopenhauer ?
I jakie to całkiem sensowne poglądy cię przekonują do tego , że wymordowanie przez mojżesza trzech tysięcy ludzi jest sensowne i wartościowe i że owa masakra generuje pozytywne wartości ?
pozdrawiam serdecznie
makuś
29-07-2009 18:43 
 Ocena 1 na 3
Leon Cabbage (1821 punktów)

>I nadal zadaje ci pytanie : Co wspólnego z miłością miało i ma wymordowanie nowordoków w egipcie ?
W którym miejscy stwierdziłem, że coś miało?
>Co wspólnego z miłością ma wizja apokalipsy ?
A coś miało mieć?
>Co wspólnego z miłością mają pogromy i ludobójstwa dokonywane w imię miłości boga do ludzi i ludzi do boga opisywane we wszystkich świętych księgach !
A co wspólnego ma wiadro z bananem?
>I wreszcie , powiedz mi co wspólnego ze świętym objawieniem ma Schopenhauer ?
A skąd ja to mam wiedzieć?
>I jakie to całkiem sensowne poglądy cię przekonują do tego , że wymordowanie przez mojżesza trzech tysięcy ludzi jest sensowne i wartościowe i że owa masakra generuje pozytywne wartości ?
Każdy widzi, to co widzieć chce. Twoje pytania są dla mnie idiotyczne. Nie były by oczywiście takimi gdybyś był zbuntowanym czternastolatkiem. Ten wątek, jak mniemam, nie jest od tego by p*****lić głupoty na tak niskim poziomie.

Wróć do listy wątków działu Religie
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365