Racjonalista - Strona głównaDo treści
Górnicy oddali życie za PKB

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Gospodarka i ekonomia
NapisanoAutorTytuł
24-09-2009 23:50jgjkk (19 punktów)Górnicy oddali życie za PKB
Ocena 6 na 6
Na wstępie chciałbym powiedzieć, że życie zmarłych górników jest mi obojętne. Nie znałem ich, nawet nigdy w życiu nie widziałem. Moja empatia nie rozciąga się na ludzi z którymi nie miałem kontaktu, co najwyżej decentracja pozwali mi zrozumieć ból poparzenia. Logika natomiast podpowiada mi, że górnicy sami są winni swojej śmierci. Oszukiwali oni kontrolerów, kontrolerzy oszukiwali zarząd a zarząd oszukiwał górników. Przecież to nie meteoryt spadł na kopalnie, tylko mentalność PRL, która nakazuje wyśmiać tych, którzy domagają się BHP. Każdy, kto tam pracował wiedział o tym. Ogłoszono żałobę narodową dwa dni po incydencie, aby Kaczyński mógł sobie po pląsać z małżonką. Dyrektor szpitala nie wiedział, kto zrefunduje leczenie nowoczesną metodą. Pod naciskiem opinii publicznej NFZ złamał procedury i postanowił opłacić zabiegi. W tym całym burdelu chciałbym jednak oddać szacunek górnikom za poświęcenie swojego życia na rzecz PKB. Oto nasz nowy Bóg, któremu należy składać ofiary. Prorokami są politycy, media, ekonomiści. Wyznawcami jest inteligencja a ofiarami proletariat.
Zarząd podkręca śrubę, wypłaca dodatkowe premie. Wymusza łamanie prawa. Spółka płaci większe podatki. Jadąc setką w mieście szybciej dojeżdża się do pracy, firma wypracowuje dodatkowy zarobek i płaci większe podatki. Przestańmy się w końcu oszukiwać, że brak recesji to działania rządu tego czy poprzedniego. Jest to tylko i wyłącznie polska mentalność olewania prawa. A, że prawo durne i do dupy, to i jeszcze moralna racja po stronie olewających. Mamy do wyboru ustanawiać prawo pod osoby słabe, które potrzebują bezpieczeństwa lub pod tych, co się nie boją wyzwań i wiedzą, że ofiary muszą być. Jest też trzecia droga, którą podążamy teraz, czyli prawo, którego jedynym celem jest satysfakcja z jego łamania. Czyli z jednej strony mamy PKB a z drugiej, szkolimy młodzież jak radzić sobie na Zachodzie. Wadą tego rozwiązania jest schizofrenia na której żeruje KK.
Czy będąc zieloną wyspą nie mamy powodów do dumy? Nic tak nie kształtuje patriotyzmu jak pokonanie Szwabów w tym, czym zawsze byli od nas lepsi. Zobaczyć radość w oczach Kaczyńskiego, gdy opowiadał o PKB przy lewicy czarnego bezcenne. Może wreszcie nawróci się na tego prawdziwego Boga i przekona brata, że zamknięte sklepy od 12 w niedzielę to grzech śmiertelny.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

25-09-2009 01:35
 Ocena 15 na 15
Satyr (4285 punktów)

Taaaa... słusznie prawicie towarzyszu.

Kopalnie należy dać górnikom na własność, i niech spróbują się z nich utrzymać. Wtedy zobaczymy, kto na kim żeruje...

Moja drobna obserwacja w kwestii tych, którzy żerują i tych, na których się żeruje: gruba ryba ze związku zawodowego prawiła w TV o tym, jak to się stawia ekonomię i kapitał ponad człowieka itp. Zapomniał (zapewne w wyniku szoku i przygnębienia) ścierwojad dodać, że bierze 10-15 tys zł. miesięcznie, a nie raczył ruszyć d***, żeby sprawdzić, w jakich warunkach odbywa się praca (fakt faktem, że to nie jest tak fascynujące jak gonitwy z policją i fajerwerki pod Belwederem). A przecież po to związki są samorządne i niezależne (a może właśnie po coś innego?). No, ale to tylko taka obserwacyjka, na marginesie...

Pozdrawiam
25-09-2009 02:58 
 Ocena 7 na 7
Kowalska (14008 punktów)
>Moja drobna obserwacja w kwestii tych, którzy żerują i tych, na których się żeruje: gruba ryba ze związku zawodowego prawiła w TV o tym, jak to się stawia ekonomię i kapitał ponad człowieka itp. Zapomniał (zapewne w wyniku szoku i przygnębienia) ścierwojad dodać, że bierze 10-15 tys zł. miesięcznie, a nie raczył ruszyć d***, żeby sprawdzić, w jakich warunkach odbywa się praca (...)

Cytat:
Logika natomiast podpowiada mi, że górnicy sami są winni swojej śmierci. Oszukiwali oni kontrolerów, kontrolerzy oszukiwali zarząd a zarząd oszukiwał górników. Przecież to nie meteoryt spadł na kopalnie, tylko mentalność PRL, która nakazuje wyśmiać tych, którzy domagają się BHP. Każdy, kto tam pracował wiedział o tym. Ogłoszono żałobę narodową dwa dni po incydencie, aby Kaczyński mógł sobie po pląsać z małżonką. Dyrektor szpitala nie wiedział, kto zrefunduje leczenie nowoczesną metodą. Pod naciskiem opinii publicznej NFZ złamał procedury i postanowił opłacić zabiegi. W tym całym burdelu chciałbym jednak oddać szacunek górnikom za poświęcenie swojego życia na rzecz PKB. Oto nasz nowy Bóg, któremu należy składać ofiary. Prorokami są politycy, media, ekonomiści. Wyznawcami jest inteligencja a ofiarami proletariat.


   Obaj macie rację. I Ty Satyr, i Ty jgjkk. I w tym cały problem.

   Ścierwojady związkowe mają już dawno wszystko gdzieś. A najgłębiej bronienie słabszych, do czego zostali powołani. Stołek. A reszta spier.....

   Górnik nie powie: "Jo to dupca! Nie ida!". Bo musi zarabiać. Ma rodzinę. I takie tam pierdoły. Życiem zwane.

   Więc ta karuzela będzie się kręciła. Do usranej śmierci.
25-09-2009 19:03 
 Ocena 1 na 1
jgjkk (19 punktów)
>Taaaa... słusznie prawicie towarzyszu.

Hehe tak jeszcze nigdy nie zostałem nazwany. Dziękuje, ale mój wiek wyklucza taką możliwość
ats42 (262 punktów)
>>Taaaa... słusznie prawicie towarzyszu.
>Hehe tak jeszcze nigdy nie zostałem nazwany. Dziękuje, ale mój wiek wyklucza taką możliwość

Ale może jeszcze tego dożyjesz?
Scorp (5381 punktów)

> Logika natomiast podpowiada mi, że górnicy sami są winni swojej śmierci.

Masz problemy z logiką. Zapytaj jej, jakie zna konkretne fakty w tej sprawie.

> Oszukiwali oni kontrolerów,

Dowody?

> kontrolerzy oszukiwali zarząd

Dowody?

> a zarząd oszukiwał górników.

Jakieś dowody? Oprócz Twojego silnego przekonania, że wszyscy oszukiwali.

>A, że prawo durne i do dupy,

Masz skłonność do obsesji.
I do gadania byle czego.
-
Sledziu (1058 punktów)
>Na wstępie chciałbym powiedzieć, że życie zmarłych górników jest mi obojętne. Nie znałem ich, nawet
>nigdy w życiu nie widziałem. Moja empatia nie rozciąga się na ludzi z którymi nie miałem kontaktu,
>co najwyżej decentracja pozwali mi zrozumieć ból poparzenia. Logika natomiast podpowiada mi, że
>górnicy sami są winni swojej śmierci. Oszukiwali oni kontrolerów,

Niby po co? Już prędzej byłbym skłonny przypuszczać, że górnicy dołowi zwyczajnie nie znają przepisów BHP i dlatego nie gardłują o ich respektowanie. Jest jeszcze druga opcja, ta o której pisał Satyr. W tę jeszcze bardziej nie chce mi się wierzyć - związek zawodowy, który uzyskałby informacje na temat złego stanu technicznego kopalń, a następnie wszcząłby na oczach całego kraju walkę o poprawę istniejącego stanu rzeczy, zapewniłby sobie dozgonną wdzięczność górników i niejednego nowego członka spośród nich. Opony też można by przy okazji protestów zapalić, o ekscytujących starciach z policją nie wspominając. Trudno zatem uwierzyć, że wina leży tu po stronie związków. Przede wszystkim, nic mi nie wiadomo o tym,że ich przedstawiciele są uprawnieni do przeprowadzania jakichkolwiek inspekcji.

Pozdrawiam.
rexus (2343 punktów)
W kopalniach zawsze były wybuchy i zawały.
Czy ze związkami zawodowymi, czy za PRL'u, czy dziś, czy jutro.
A organizacja pracy, w czyjejś kopalni to mnie zupełnie gó...o obchodzi. Mogę sobie fedrować nawet z fajkiem w zębach jeśli wolą. Jak komuś życie niemiłe i czmycha po budowie bez kasku, to jego osobista sprawa, i ten cały BHP też psu na budę, bo to sposób dla pracodawcy na umywanie rąk, gdy komuś nogę urywa przy maszynie bo operator zdjął osłonę, która utrudniała pracę i wyrabianie normy.
Jak ktoś się godzi na wyrabianie normy, ryzykując zrowie i życie, to jego wybór.
Ale, pewnosci nie ma, bo wybuchy w kopalniach się zdarzają w najmniej oczekiwanych momentach.
Górnikom, gratuluję odwagi. Rodzinom zabitych- współczuję.
A przedstawienie, i tak trwa dalej.
jgjkk (19 punktów)
>W kopalniach zawsze były wybuchy i zawały.
>Czy ze związkami zawodowymi, czy za PRL'u, czy dziś, czy jutro.
>A organizacja pracy, w czyjejś kopalni to mnie zupełnie gó...o obchodzi. Mogę sobie fedrować nawet z fajkiem w zębach jeśli wolą. Jak komuś życie niemiłe i czmycha po budowie bez kasku, to jego osobista sprawa, i ten cały BHP też psu na budę, bo to sposób dla pracodawcy na umywanie rąk, gdy komuś nogę urywa przy maszynie bo operator zdjął osłonę, która utrudniała pracę i wyrabianie normy.
>Jak ktoś się godzi na wyrabianie normy, ryzykując zrowie i życie, to jego wybór.

Właśnie o to mi chodziło w mojej wypowiedzi. Trafiłeś w sedno. Jeśli ktoś chce narażać swoje życie, to należy mu na to pozwolić. Na to właśnie godzili się górnicy. Dostawali premie za "niepierniczenie się". Jeśli chcemy prześcignąć taki Singapur czy Hongkong to należy zliberalizować prawo tak, aby dawało możliwość ryzykowania niekoniecznie życiem, ale było bardziej elastyczne. To co obecnie dzieje się w UE to tworzenie prawa pod ludzi biernych, którzy pragną zabezpieczeń socjalnych. W ten sposób UE się sypie, szkoda, że tak mało osób to dostrzega.
25-09-2009 20:34 
 Ocena 2 na 2
Sledziu (1058 punktów)

>>Jak ktoś się godzi na wyrabianie normy, ryzykując zrowie i życie, to jego wybór.
>Właśnie o to mi chodziło w mojej wypowiedzi. Trafiłeś w sedno. Jeśli ktoś chce narażać swoje życie, to należy mu na to pozwolić. Na to właśnie godzili się górnicy. Dostawali premie za "niepierniczenie się".

Górnicy godzą się niebezpieczeństwo tylko w tym sensie, że jest ono immanentnie wpisane w specyfikę ich zawodu. To nie oznacza, że nie należy dokładać wszelkich starań, by to niebezpieczeństwo zmniejszać.

>Jeśli chcemy prześcignąć taki Singapur czy Hongkong

Może i chcemy, tylko jakim kosztem? Jeśli UE ma stać się kopią Chin, gdzie duch kolektywizmu reifikowany przez wyniesione na ołtarze społecznego kultu wskaźniki rozwoju gospodarczego znaczy więcej, niż życie prostego człowieka, to już naprawdę lepiej pogrążyć się w recesji.

>To co obecnie dzieje się w UE to tworzenie prawa pod ludzi biernych, którzy pragną zabezpieczeń socjalnych.

Trudno o kogoś bardziej aktywnego, niż górnik tyrający co dzień pod ziemią.

>W ten sposób UE się sypie,

"Ameryka też się sypie" - "to osobny rozdział"?

Ech... A myślałem, że z tym bogiem PKB to sarkazm był.

Pozdrawiam.
jgjkk (19 punktów)
Pisząc dokładać, sugerujesz złą wolę. A przecież wiesz, że nie o to chodzi.
Dynamiczny rozwój państw zachodnich nastąpił po wojnie. Teraz jest jedynie "odcinanie kuponów", które są już na wyczerpaniu. Czy za Tacher był duch kolektywizmu i nieliczenie się z życiem prostego człowieka.
Poza tym zapewne nie należysz do ludzi, którzy nabrali kredytów, których nie potrafią spłacić. Jeśli natomiast przyszliby do Ciebie panowie w dresach wyegzekwować dług to wtedy spojrzałbyś inaczej na kwestie recesji.

Z tym PKB to było dwuznaczne, żeby dostać plusu zarówno od liberałów jak i socjalistów na tym portalu Po prostu nie przeszedłem tutaj przepychać jakiś tez, opisałem jedynie co widzę.
26-09-2009 06:12 
 Ocena 1 na 1
homopitek (1536 punktów)
>To co obecnie dzieje się w UE to tworzenie prawa pod ludzi biernych, którzy pragną zabezpieczeń socjalnych. W ten sposób UE się sypie, szkoda, że tak mało osób to dostrzega.
>

Chiny też już się sypią - ichni rząd podjął decyzję o ponownym wprowadzeniu powszechnego systemu opieki zdrowotnej, czyli powrót do czasów tow. Mao. W Ameryce podobnie (choć bez Mao). Będzie ogólnoświatowa katastrofa.
Dodam jeszcze, że japoński neofeudalizm też jest socjalny, a ubezpieczenia społeczne wprowadził jako pierwszy Wielki Komuch Otto von Bismarck.
Zewsząd wrogi same.

Teraz powaga.
Ideologia hurraliberalna serwuje rozwiązania dobre na krótką metę i w dodatku dość kosztowne. Długotrwałe zapatrzenie na jedynie słuszny wskaźnik (wzrost PKB) prowadzi do poważnych problemów demograficznych i w ostatecznym rachunku do kryzysu systemowego.

Nie stosuję emoticonów
Konowal (6291 punktów)

>Ideologia hurraliberalna serwuje rozwiązania dobre na krótką metę i w dodatku dość kosztowne. Długotrwałe zapatrzenie na jedynie słuszny wskaźnik (wzrost PKB) prowadzi do poważnych problemów demograficznych i w ostatecznym rachunku do kryzysu systemowego.
>
Nie stosuję emoticonów

a od kiedy liberałowie tylko na PKB zwracają uwagę ? To jest jeden ze wskaźników tylko i wyłącznie.

Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie
Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć.
św. Augustyn
homopitek (1536 punktów)
>a od kiedy liberałowie tylko na PKB zwracają uwagę ?

Nie wiem.
Prostolinijna odpowiedź na takież pytanie.

>To jest jeden ze wskaźników tylko i wyłącznie.

No właśnie. Czy możesz wymienić jakieś pozaekonomiczne wskaźniki sytuacji społecznej, którymi liberałowie się przejmują?

Nie stosuję emoticonów
06-10-2009 21:43 
 Ocena 1 na 1
Konowal (6291 punktów)
>>a od kiedy liberałowie tylko na PKB zwracają uwagę ?
>Nie wiem.
>Prostolinijna odpowiedź na takież pytanie.
>>To jest jeden ze wskaźników tylko i wyłącznie.
>No właśnie. Czy możesz wymienić jakieś pozaekonomiczne wskaźniki sytuacji społecznej, którymi liberałowie się przejmują?
>
Nie stosuję emoticonów

wolność sumienia

Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie
Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć.
św. Augustyn
homopitek (1536 punktów)
>wolność sumienia

A w jaki sposób wiąże się ona w systuacją społeczną?

Nie stosuję emoticonów
Konowal (6291 punktów)
>>wolność sumienia
>A w jaki sposób wiąże się ona w systuacją społeczną?
>
Nie stosuję emoticonów

nie ogranicza religia wolności gospodarczej bo to jest prywatna sprawa ludzi np. handel w Niedzielę

Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie
Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć.
św. Augustyn
homopitek (1536 punktów)
>nie ogranicza religia wolności gospodarczej bo to jest prywatna sprawa ludzi np. handel w Niedzielę

Ograniczanie wolności gospodarczej przez religię to sprawa iluzoryczna. Nieporównanie więcej ograniczeń pochodzi ze sfery pozareligijnej - prawie wszystkie ograniczenia pochodzą od państwa i ludzi broniących wolności sumienia.

Nie stosuję emoticonów
Konowal (6291 punktów)
>Na wstępie ....
a po co to mówisz?
>Logika natomiast podpowiada mi, że
>górnicy sami są winni swojej śmierci.
Ja też błysnę - mi logika mówi że każdy rodzic jest winny śmierci swego dziecka.
>Oszukiwali oni kontrolerów, kontrolerzy oszukiwali zarząd a
>zarząd oszukiwał górników. Przecież to nie meteoryt spadł na kopalnie, tylko mentalność PRL, która
>nakazuje wyśmiać tych, którzy domagają się BHP. Każdy, kto tam pracował wiedział o tym.
Jak wiedział to znaczy że się godził więc o co ten szum?

>Ogłoszono....

A tu już używki zaczęły działać na całego. Pomieszanie PKB, z politykami i KK, rywalizacją sportową itd. - naprawdę ciężko zorientować się o co Ci chodzi. Co ma PKB do górników jeżeli kopalnie przynoszą stratę ???


Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie
Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć.
św. Augustyn

Wróć do listy wątków działu Gospodarka i ekonomia
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365