 |
Apostazja osób niepełnoletnich Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Kościół i antyklerykalizm
| Napisano | Autor | Tytuł | | 27-09-2009 23:00 | Mateusz Brodziak (156 punktów) | Apostazja osób niepełnoletnich
3 na 3 | Witam Chciałbym poruszyć temat apostazji w przypadku osoby poniżej 18 roku życia. Zgodnie z tym artykułem, nie jest to możliwe. Osobiście bardzo chciałbym dokonać apostazji (z wielu powodów), jednak wychodzi na to, że muszę wstrzymać się z tym do osiągnięcia pełnoletności. Moi rodzice nie mają nic przeciwko temu, podobnie jak z bierzmowaniem, do którego nie przystąpiłem - dali mi wolną rękę. Czy ich zgoda zmienia coś w tym przypadku? Czy mógłbym w jakiś sposób dokonać aktu wystąpienia z kościoła będąc niepełnoletnim, spełniając wszystkie warunki (akt chrztu, pisemne oświadczenie, dwóch pełnoletnich świadków), poza tym jednym - absurdalnym? | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
 | | Mateusz Brodziak (156 punktów) | > Wg polskich biskupów, na razie nie masz prawa do wystąpienia z kościoła.> --- Polscy apostaci w WatykanieDokładnie - wg. polskich biskupów. Jeżeli zostałem ochrzczony jako niepełnoletni, ba, jako niemowlę, bez mojej zgody, to dlaczego nie mogę podjąć świadomej decyzji o wystąpieniu z kościoła przed osiągnięciem niepełnoletności? Czy jest jakikolwiek sposób, by ominąć wytyczne biskupów?
Zaledwie jeden człowiek na milion potrafi myśleć tak, że przynosi to korzyść jemu i innym. Aldous Huxley
|
|
|  | 2 na 2 | apud (4399 punktów) | >>Wg polskich biskupów, na razie nie masz prawa do wystąpienia z kościoła.
I to jest blad biskupow. Chyba pierwszy.
Kiedy kryzys przycisnie papcie w Vatykanie, ani chybi duch swiety natchnie papcie aby kazda parafia bulila obowiazkowa danine do Vatykanu naliczana od zaksiegowanego lebka.
Sami beda wysylac wam deklaracje czy aby na pewno chcecie byc w stadzie zaksiegowani. Znam zycie bylam kiedys ksiegowa...
|
|
| |  | | Psyk (14071 punktów) | > >>Wg polskich biskupów, na razie nie masz prawa do wystąpienia z kościoła.> I to jest blad biskupow. Chyba pierwszy.> Kiedy kryzys przycisnie papcie w Vatykanie, ani chybi duch swiety natchnie papcie aby kazda parafia bulila obowiazkowa danine do Vatykanu naliczana od zaksiegowanego lebka.> Sami beda wysylac wam deklaracje czy aby na pewno chcecie byc w stadzie zaksiegowani.> Znam zycie> bylam kiedys ksiegowa...Genialne. Leżę ze śmiechu. Bierzmowanie połączone z re-chrztem przeniosą na 18-tkę.
|
|
|  | | Psyk (14071 punktów) | > >Wg polskich biskupów, na razie nie masz prawa do wystąpienia z kościoła.> >--- Polscy apostaci w Watykanie> Dokładnie - wg. polskich biskupów. Jeżeli zostałem ochrzczony jako niepełnoletni, ba, jako niemowlę, bez mojej zgody, to dlaczego nie mogę podjąć świadomej decyzji o wystąpieniu z kościoła przed osiągnięciem niepełnoletności? Czy jest jakikolwiek sposób, by ominąć wytyczne biskupów?> Zaledwie jeden człowiek na milion potrafi myśleć tak, że przynosi to korzyść jemu i innym.> Aldous HuxleyHmmm... Jak jesteś w przedziale 14-18 to mógłbyś zamieszkać w Niemczech, wystąpić z Kościoła i byłbyś katolikiem hybrydowym - w Niemczech niewierzący w Polsce katolik.
|
|
| |  | | Mateusz Brodziak (156 punktów) | > Hmmm... Jak jesteś w przedziale 14-18 to mógłbyś zamieszkać w Niemczech, wystąpić z Kościoła i byłbyś katolikiem hybrydowym - w Niemczech niewierzący w Polsce katolik.  To raczej trudne do zrealizowania  Niemniej jednak - czy składając akt apostazji w chwili obecnej, otrzymałbym odpowiedź negatywną? Czy w takim przypadku mógłbym w jakiś sposób zaskarżyć taką decyzję? Czy jest cokolwiek, co mógłbym zrobić?
Zaledwie jeden człowiek na milion potrafi myśleć tak, że przynosi to korzyść jemu i innym. Aldous Huxley
|
|
| | |  | | Psyk (14071 punktów) |
> To raczej trudne do zrealizowania Niemniej jednak - czy składając akt apostazji w chwili obecnej, otrzymałbym odpowiedź negatywną? Czy w takim przypadku mógłbym w jakiś sposób zaskarżyć taką decyzję? Czy jest cokolwiek, co mógłbym zrobić?Na 99,9% ksiądz potraktuje Cię jak smarkacza i powie, że apostazja i wódka są dla dorosłych. W takim wypadku możesz to opisać. Skontaktujemy się z naszymi niemieckimi przyjaciółmi, porównamy to i będzie dowód na to, że symbol nicejsko-konstantynopolitański się myli głosząc wiarę w " jeden, święty, powszechny i apostolski Kościół". Jak pisze ksiądz Adam Martyna (to drugie to prawdopodobnie nazwisko, bo chyba nie pseudonim): Mówimy, ze Kościół jest "jeden". Ktoś może nam zarzucić, że jesteśmy chyba marzycielami, bo dziś na świecie jest cale mnóstwo różnych "kościołów" i gdzie tu szukać jednego Kościoła? Otóż wystarczy wziąć do ręki Ewangelię i zaraz się przekonamy, ze Pan Jezus założył jeden Kościół. Pod Cezareą powiedział do Piotra: "Ty jesteś Piotr (czyli Opoka), i na tej opoce zbuduję Kościół mój...". Pan Jezus mówi wyraźnie, że założy jeden Kościół, nie kościoły. Ale może ktoś powiedzieć: "No dobrze, ale jest tyle kościołów, to który z nich jest prawdziwy? Który został założony przez Pana Jezusa?". Otóż ten, który jest zbudowany na Opoce, czyli na Piotrze i Jego następcach - papieżach rzymskich. Od początku chrześcijaństwa żaden z Ojców Kościoła nie kwestionował prawdy, że Stolica Rzymska jest stolicą Piotrową. A zatem ten Kościół jest jedynie prawdziwy, który jest w jedności z biskupem Rzymu, czyli papieżem. www.piotrskarga.pl/ps,516,12,0,1,I,informacje.html Konsekwencje są kolosalne - można mówić, że nie chodzi się na religię z powodu empirycznego dowodu, że "Wierzę w Boga" zawiera błąd, ergo - wniosku z czystego rozumu, że katolicyzm jest fałszywy!
|
|
6 na 6 | Psyk (14071 punktów) | Apostazja jest jak alkohol - tylko dla dorosłych. 5. Aktu odstępstwa, który wywołuje skutki kanoniczne, może dokonać tylko osoba pełnoletnia (kan. 98 § 1 i 2), zdolna do czynności prawnych, osobiście, w sposób świadomy i wolny (kan. 124-126), w formie pisemnej, w obecności proboszcza swego kanonicznego miejsca zamieszkania (stałego lub tymczasowego) i dwóch pełnoletnich świadków. Zaleca się, by - jeśli to możliwe - przynajmniej jednym ze świadków był ktoś z rodziców lub chrzestnych odstępcy, którzy towarzyszyli mu niegdyś w przyjęciu do Kościoła. www.episkopat.pl/?a=dokumentyKEP&doc=2008929_0Natomiast w Niemczech sprawa ma się inaczej: unter 12 Jahren: Das Kind kann den Kirchenaustritt noch nicht selbst erklären. Hier können der/die Erziehungsberechtigten stellvertretend handeln. zwischen 12 und 14 Jahren: Hier kann das Kind den Austritt auch noch nicht selbst erklären. Hier können der/die Erziehungsberechtigten ebenfalls stellvertretend handeln. Jedoch bedarf es hier der ausdrücklichen Zustimmung des Kindes. ab 14 Jahren: Jetzt kann der Jugendliche endlich den Austritt selbst wirksam erklären, ein mitwirken der Eltern ist nicht erforderlich. Ta różnica pokazuje jakie cyrki Kościół urządza nie przejmując się własnym nauczaniem (" jeden, święty, powszechny i apostolski Kościół"), kiedy jest mu to na rękę jak klasycznej sekcie. Jak dla mnie najlepszym numerem jest to, że Polacy w Niemczech mogą wystąpić z Kościoła tak jak Niemcy i w Niemczech nie będą katolikami a w Polsce nadal będą!
|
|
 | 7 na 7 | stilgar (7322 punktów) |
> Jak dla mnie najlepszym numerem jest to, że Polacy w Niemczech mogą wystąpić z Kościoła tak jak Niemcy i w Niemczech nie będą katolikami a w Polsce nadal będą!
Najlepszy numer jest taki, że niemowlaka mogą przyjąć do wspólnoty, ale do wystąpienia potrzeba pełnoletności...
|
|
|  | 4 na 4 | Psyk (14071 punktów) | >> Jak dla mnie najlepszym numerem jest to, że Polacy w Niemczech mogą wystąpić z Kościoła tak jak Niemcy i w Niemczech nie będą katolikami a w Polsce nadal będą!Najlepszy numer jest taki, że niemowlaka mogą przyjąć do wspólnoty, ale do wystąpienia potrzeba pełnoletności...
Tak, to też jest niezłe, ale to, że w jednym kraju można być katolikiem a w drugim nie to przyznasz, że równie dobry numer! Pod pewnym względem nawet lepszy. A porywanie dzieci - no cóż, jak w każdej sekcie.
|
|
| |  | | Ania... (14138 punktów) | >>> Jak dla mnie najlepszym numerem jest to, że Polacy w Niemczech mogą wystąpić z Kościoła tak jak Niemcy i w Niemczech nie będą katolikami a w Polsce nadal będą!Najlepszy numer jest taki, że niemowlaka mogą przyjąć do wspólnoty, ale do wystąpienia potrzeba pełnoletności... >Tak, to też jest niezłe, ale to, że w jednym kraju można być katolikiem a w drugim nie to przyznasz, że równie dobry numer! Pod pewnym względem nawet lepszy. A porywanie dzieci - no cóż, jak w każdej sekcie. Wydaje mi się, że apostazja dokonana w Niemczech jest zgłaszana do kościoła w Polsce. Tak przynajmniej powinno być w przypadku osób dorosłych. Ogólnie apostazja w Niemczech to bułka z masłem.
|
|
| | |  | 1 na 1 | Psyk (14071 punktów) |
>Wydaje mi się, że apostazja dokonana w Niemczech jest zgłaszana do kościoła w Polsce.
Oczywiście, że jest. Stąd rewolucyjny wynalazek katolicyzmu hybrydowego - katolika katolicko-ateistycznego. W zależności z której jest strony Odry.
|
|
| | | |  | 2 na 2 | Mawak (23 punktów) | >>Wydaje mi się, że apostazja dokonana w Niemczech jest zgłaszana do kościoła w Polsce. >Oczywiście, że jest. Stąd rewolucyjny wynalazek katolicyzmu hybrydowego - katolika katolicko-ateistycznego. W zależności z której jest strony Odry.
To jest coś na wzór podwójnego obywatelstwa, brakuje jeszcze podwójnej orientacji, w Polsce być hetero, a na zachodzie homo.
|
|
|  | 5 na 5 | apud (4399 punktów) | >> Jak dla mnie najlepszym numerem jest to, że Polacy w Niemczech mogą wystąpić z Kościoła tak jak Niemcy i w Niemczech nie będą katolikami a w Polsce nadal będą!Najlepszy numer jest taki, że niemowlaka mogą przyjąć do wspólnoty, ale do wystąpienia potrzeba pełnoletności...
To jeszcze nic, katolik moze obrabowac staruszke, zdradzic zone, kraj, zgwalcic tuzin malolatow i skasowac oszczednosci parafii sie wyspowiadac, odklepac pokute i jest juz bezgrzeszny!
|
|
| |  | | stilgar (7322 punktów) |
> To jeszcze nic, katolik moze obrabowac staruszke, zdradzic zone, kraj, zgwalcic tuzin malolatow i skasowac oszczednosci parafii> sie wyspowiadac,> odklepac pokute i jest juz bezgrzeszny!A jak pokutą będzie "przelej 1 mln zł na konto parafii" ?  Zresztą, z tego co się orientuje, to oprócz wyspowiadania i odklepania pokuty trzeba jeszcze naprawić wyrządzone szkody, bez tego spowiedź jest nie ważna ( tak samo jak bez "szczerego postanowienia poprawy" )
|
|
 | 1 na 1 | lotrek (14275 punktów) | . > Jak dla mnie najlepszym numerem jest to, że Polacy w Niemczech mogą wystąpić z Kościoła tak jak Niemcy i w Niemczech nie będą katolikami a w Polsce nadal będą!Zgadza się, mówi o tym art.16 Zasad postępowania w sprawie formalnego aktu wystąpienia z Kościoła Cytat:16. W przypadku, gdy do kurii lub parafii wpłynie informacja z zagranicy o wystąpieniu z Kościoła dokonanym wobec urzędnika cywilnego, nie odnotowuje się tego faktu w księdze ochrzczonych. Zawiadomienie należy zachować w archiwum parafii, a przy okazji osobistej rozmowy z osobą, której sprawa dotyczy, podjąć z powagą tę kwestię, z zachowaniem wszystkich wymogów niniejszego dokumentu.
www.episkopat.pl/?a=dokumentyKEP&doc=2008929_0
Religia jest westchnieniem uciśnionego stworzenia, sercem nieczułego świata, jest duszą bezdusznych stosunków. Religia jest opium ludu (K. Marks)
|
|
|  | 2 na 2 | Ania... (14138 punktów) | >. >> Jak dla mnie najlepszym numerem jest to, że Polacy w Niemczech mogą wystąpić z Kościoła tak jak Niemcy i w Niemczech nie będą katolikami a w Polsce nadal będą!Zgadza się, Oburzające. Robią co mogą, aby zatrzymać "duszki"
|
|
| |  | 7 na 7 | Psyk (14071 punktów) | >>. >>> Jak dla mnie najlepszym numerem jest to, że Polacy w Niemczech mogą wystąpić z Kościoła tak jak Niemcy i w Niemczech nie będą katolikami a w Polsce nadal będą!Zgadza się, >Oburzające. Robią co mogą, aby zatrzymać "duszki" > Droga Aniu, przeczytaj całą instrukcję. To jest dopiero oburzające. Niczym się to nie różni od sekty. Każą przyjść dorosłym ludziom (tylko) z rodzicami chrzestnymi czyli przyjaciółmi rodziców, którzy byli z nimi w kościele, gdy "wierny" - któremu się przypomina, że ma obowiązek być wiernym do końca życia - był noworodkiem. Po to żeby ich zawstydzić, że się nie wywiązali z zadania. To jest szantaż, podłość, perwersja, kpina z praw człowieka - prawdziwa twarz Kościoła.
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|