Zapewne nie raz spotkaliście się z osobą która ma problemy z jąkaniem, czy wiecie jak pomóc takiej osobie lub nie zranić nieświadomie? W imieniu osób jąkających się i swoim przedstawiam kilka porad: 1 NIGDY NIE ŚMIEJ SIĘ I NIE DOGADUJ OSOBIE KTÓRA SIĘ JĄKA (ona już teraz czuje się gorsza od Ciebie) 2 ZAWSZE WYSŁUCHAJ DO KOŃCA Z PEŁNĄ UWAGĄ (nie poganiaj, już teraz mówi o wiele za szybko) 3 NIE MÓW JEJ ŻE MA MÓWIĆ WOLNIEJ (spróbuj w zamian zwolnić trochę tempo własnej mowy) 4 ZACZNIJ Z NIĄ ROZMAWIAĆ JEŚLI MILCZY (ona sama nie rozpoczyna nie dlatego, że nie ma nic do powiedzenia, ale z obawy że się zająknie) 5 JEŚLI JESTEŚ PRZYJACIELEM TAKIEJ OSOBY - NIE UDAWAJ ŻE NIC SIĘ NIE DZIEJE (porozmawiaj szczerze na ten temat, powiedz że rozumiesz jej problem i spróbuj wypytać jak możesz pomóc) źródło: www.demostenes.ubf.pl/viewpage.php?page_id=2Chciałbym także zapytać jakie jest Wasze zdanie o ludziach jąkających się? Czy mieliście kontakt z takimi osobami, jak je postrzegacie? |