Racjonalista - Strona głównaDo treści
Problem jąkania

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » O wszystkim i o niczym
NapisanoAutorTytuł
27-10-2009 12:25ChruszczProblem jąkania
Zapewne nie raz spotkaliście się z osobą która ma problemy z jąkaniem,
czy wiecie jak pomóc takiej osobie lub nie zranić nieświadomie?
W imieniu osób jąkających się i swoim przedstawiam kilka porad:

1
NIGDY NIE ŚMIEJ SIĘ I NIE DOGADUJ OSOBIE KTÓRA SIĘ JĄKA
(ona już teraz czuje się gorsza od Ciebie)

2
ZAWSZE WYSŁUCHAJ DO KOŃCA Z PEŁNĄ UWAGĄ
(nie poganiaj, już teraz mówi o wiele za szybko)

3
NIE MÓW JEJ ŻE MA MÓWIĆ WOLNIEJ
(spróbuj w zamian zwolnić trochę tempo własnej mowy)

4
ZACZNIJ Z NIĄ ROZMAWIAĆ JEŚLI MILCZY
(ona sama nie rozpoczyna nie dlatego, że nie ma nic do powiedzenia, ale z obawy że się zająknie)

5
JEŚLI JESTEŚ PRZYJACIELEM TAKIEJ OSOBY - NIE UDAWAJ ŻE NIC SIĘ NIE DZIEJE
(porozmawiaj szczerze na ten temat, powiedz że rozumiesz jej problem i spróbuj wypytać jak możesz pomóc)
źródło: www.demostenes.ubf.pl/viewpage.php?page_id=2

Chciałbym także zapytać jakie jest Wasze zdanie o ludziach jąkających się?
Czy mieliście kontakt z takimi osobami, jak je postrzegacie?

lukasz9 (1220 punktów)

>Chciałbym także zapytać jakie jest Wasze zdanie o ludziach jąkających się?
>Czy mieliście kontakt z takimi osobami, jak je postrzegacie?

Ludzie jak wszyscy inni, owszem trzeba mieć na uwadze ich problem, ale nie sądzę, aby trzeba było ich traktować inaczej (wątpię żeby sami tego chcieli).
Jak na razie spotkałem jąkających się z poczuciem humoru, którzy swoje dolegliwości obracali w żart.
Te punkty to świetny pomysł, mogą pomóc ludziom, które nie wiedzą jak się zachować w stosunku do jąkających się. Mi się zdarza dokańczać wyraz, gdy jąkający się ma problem z wypowiedzeniem go, czy to także jest poważny błąd?
27-10-2009 15:45 
 Ocena 1 na 1
rudyment (3233 punktów)
>Te punkty to świetny pomysł, mogą pomóc ludziom, które nie wiedzą jak się zachować w stosunku do jąkających się. Mi się zdarza dokańczać wyraz, gdy jąkający się ma problem z wypowiedzeniem go, czy to także jest poważny błąd?

Czasem tak, czasem przeciwnie - wynika to ze stosunku jąkały do swojej wady wymowy.

Rozum to umiejętność naginania poglądów do faktów
kulka_na_mole (20109 punktów)
(zablokowany)
>JEŚLI JESTEŚ PRZYJACIELEM TAKIEJ OSOBY - NIE UDAWAJ ŻE NIC SIĘ NIE DZIEJE
>(porozmawiaj szczerze na ten temat, powiedz że rozumiesz jej problem i spróbój wypytać jak możesz pomóc)
A nie lepiej po prostu zaproponować takiej osobie udział w terapii?

PS Nie razi cię to "spróbój"?



Gdyby wybory coś naprawdę mogły zmienić już dawno by ich zakazano. (K. Livingstone)
Ania... (14138 punktów)

>Chciałbym także zapytać jakie jest Wasze zdanie o ludziach jąkających się?
>Czy mieliście kontakt z takimi osobami, jak je postrzegacie?
>
Takie samo jak o niejąkających się
Jedynym wspólnym ich aspektem jest może narażenie na przytyki związane z jąkaniem.
Myślę, że cecha ta jest zbyt trywialna, aby sama w sobie wpływała na mój osąd o osobie. Nie można na podstawie samego faktu jąkania powiedzieć niczego o osobowości ani charakterze.

Tak, miałam znajomych jąkających się.
P.R.Wieczorek DSM (207 punktów)
Sam mam pewną dysfunkcję (jeśli można to tak nazwać). Być może kiedyś, ale jeszcze nie teraz, o niej opowiem.
A ludzie, którzy się jąkają, to także ludzie. Na pewno nikt nie chce być traktowany gorzej, niezależnie od tego czy się jąka, czy nie.
Nie mam żadnych uprzedzeń czy czegoś tam. Znam i znałem takie osoby.
Wielkie pozdrowienia dla wszystkich, którzy się jąkają. I dla tych, którzy się nie jąkają - również.

Wróć do listy wątków działu O wszystkim i o niczym

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365