Racjonalista - Strona głównaDo treści
Fundusz Racjonalisty

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Sprawy portalu
NapisanoAutorTytuł
20-11-2009 09:48M.M.M (1158 punktów)Fundusz Racjonalisty
Ocena 4 na 4
   Zauważyłem świnię w sympatycznym kolorze na głównej stronie Racjonalisty. Swinka namawia aby wesprzeć serwis finansowo. Przy okazji świnki i z okazji zbliżającego się rozliczenia z fiskusem chciałem zapytać czy 1% podatku można będzie na "Racjonalistę" przeznaczyć? Czyli czy macie status OPP?
   Zauważyłem, że jakaś dyskusja toczyła się na forum w ubiegłym roku w tej sprawie ale w dziale do którego nie mam dostępu.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Mariusz Agnosiewicz (moderator)
Być może Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów będzie miało status OPP już wkrótce, ale na razie jeszcze trwa sądowa procedura
21-11-2009 11:56 
 Ocena 1 na 1
kulka_na_mole (20109 punktów)
(zablokowany)
Proponuję dodanie możliwości wpłacenia datku na rzecz Fundacji przy okazji zakupów w Księgarni Racjonalisty.


Gdyby wybory coś naprawdę mogły zmienić już dawno by ich zakazano. (K. Livingstone)
dstr (1474 punktów)
Przy okazji pytanie do władz portalu: Jeżeli zbierzecie wystarczająco dużo, to rozważycie zdjęcie reklam z artykułów? Pleasepleasepleasepleaseplease...
Mariusz Agnosiewicz (moderator)
Takie rozwiązanie jest możliwe, choć prawdopodobniej i szybciej wprowadzimy pewnie opcję wyłączania reklam dla wpłacających. Fundusz Racjonalisty póki co musi nam zapewnić comiesięczne opłaty za serwery, domeny, a w dalszej kolejności rozwijanie portalu.
20-11-2009 10:25 
 Ocena 9 na 9
Głąbiński (3538 punktów)
>... rozważycie zdjęcie reklam z artykułów?
To nadwrażliwość! Reklamy na stronach Racjonalisty nie są tak liczne i nachalne, jak to zdarza się na wielu innych, a pieniędzy nigdy nie jest zbyt wiele. Wzamian pozbycia się reklam, proponuję opłacanie tłumaczeń lub zamawianie tekstów autorskich u zawodowo zajmujących się pisaniem osób.

Stach M. G.
Mariusz Agnosiewicz (moderator)
Tak, kiedyś mieliśmy wyskakujące reklamy, ale później je zdjęliśmy. Dziś to jest dość subtelna forma reklam, zajmująca niewiele powierzchni danej strony. Od dłuższego czasu Racjonalista nie może zrobić żadnego kroku do przodu - bo tak naprawdę to jest dziś bardzo duża rzecz i nie da się jej robić jak wcześniej - bez finansowania.
dstr (1474 punktów)
>Tak, kiedyś mieliśmy wyskakujące reklamy, ale później je zdjęliśmy. Dziś to jest dość subtelna forma reklam, zajmująca niewiele powierzchni danej strony. Od dłuższego czasu Racjonalista nie może zrobić żadnego kroku do przodu - bo tak naprawdę to jest dziś bardzo duża rzecz i nie da się jej robić jak wcześniej - bez finansowania.

Zgodzam się z tym, że portal trzeba w jakiś sposób finansować, ale nie wydaje mi się, żeby reklamy na portalu warte były miejsca w środku artykułu.

Przez portal przechodzi kilka milionów odwiedzin rocznie. Z reguły stoją za nimi ludzie, którzy nie będą klikać w reklamę traviana czy polish dating (jestem poza Polską i z reguły to mi się pokazuje). Mam nadzieję, że chociaż dostajecie punkty za wyświetlenie reklamy - wtedy te kilka milionów odwiedzin może się przełożyć na w miarę realną gotówkę.

Osobiście nie mam nic przeciwko małej reklamie na boku czy dole strony. Po prostu po kilku latach czytania tutejszych artykułów trochę w oczy kole ta animacja pod pierwszym akapitem.
M.M.M (1158 punktów)
> Od dłuższego czasu Racjonalista nie może zrobić żadnego kroku do przodu - bo tak naprawdę to jest dziś bardzo duża rzecz i nie da się jej robić jak wcześniej - bez finansowania.

Możesz wyjaśnić, jeżeli to nie jest wiedza nie przeznaczona do publikacji, co masz na myśli pisząc, że nie możecie zrobić żadnego kroku do przodu? O jakie kroki chodzi?
---
Mariusz Agnosiewicz (moderator)
Ogólnie rzecz ujmując chodzi o kroki prowadzące do powiększenia zasięgu Racjonalisty (nie chodzi tylko o liczbę czytelników, ale i o sposoby pozyskiwania informacji i rozprzestrzeniania naszych treści) i możliwości wprowadzenia nowych elementów i projektów. Myślę, że o naszych planach i projektach będę pisał więcej za jakiś czas, w zależności od tego, jak się będzie rozwijał nasz Fundusz. Generalnie projekt pt. Racjonalista to jest moim zdaniem projekt wciąż z bardzo dużym niewykorzystanym potencjałem, marnującym się przez to, że pewne rzeczy trzeba sprofesjonalizować.
Meretseger (61860 punktów)
W jaki sposób można zastrzec sobie anonimowość, nie wpłacając online, tylko zwyczajnie po staremu na konto za pośrednictwem np. Poczty Polskiej? Dopisać coś na blankiecie wpłaty nie bardzo się da...
Mariusz Agnosiewicz (moderator)
>W jaki sposób można zastrzec sobie anonimowość, nie wpłacając online, tylko zwyczajnie po staremu na konto za pośrednictwem np. Poczty Polskiej? Dopisać coś na blankiecie wpłaty nie bardzo się da...

Wpłacając przez dotpay można albo ujawnić nam swoje nazwisko, albo nie. Obowiązkowo trzeba podać tylko email.

Można też wpłacić na konto przez Pocztę Polską:
Fundacja Wolnej Myśli
konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365

Jak się kliknie na świnkę to tam jest dokładny adres fundacji, jeśli trzeba go też podawać.
Meretseger (61860 punktów)

>Jak się kliknie na świnkę to tam jest dokładny adres fundacji, jeśli trzeba go też podawać.
Tak, mam go, ale chodzi mi o to, że na blankiecie wpłaty ZAWSZE podaje się nazwisko.
No to pójdę za radą Kolegi TyDraniu Mam nadzieję, że to "Tytułem" ktoś czyta...
J.S. (4752 punktów)
(zablokowany)
>Wpłacając przez dotpay
Jest jakiś adres e-mail dla PayPal?
Mariusz Agnosiewicz (moderator)
>>Wpłacając przez dotpay
>Jest jakiś adres e-mail dla PayPal?

A dlaczego mielibyśmy korzystać z paypal skoro mamy dotpay? Pytam, bo nigdy nie korzystałem z paypal
J.S. (4752 punktów)
(zablokowany)
>A dlaczego mielibyśmy korzystać z paypal skoro mamy dotpay? Pytam, bo nigdy nie korzystałem z paypal
PayPal to coś innego niż dotpay, netpay itppay.
Pytałem o e-mail do PayPal bo chciałem stamtąd coś wpłacić.

Swoją drogą chyba warto chętnym umożliwić wpłacanie na wszelkie sposoby.
Mariusz Agnosiewicz (moderator)
>Pytałem o e-mail do PayPal bo chciałem stamtąd coś wpłacić.
>Swoją drogą chyba warto chętnym umożliwić wpłacanie na wszelkie sposoby.

Wprowadziliśmy także opcję przez paypal:
www.racjonalista.pl/index.php/s,88

02-12-2009 02:12 
 Ocena 1 na 1
J.S. (4752 punktów)
(zablokowany)
>Wprowadziliśmy także opcję przez paypal:
>www.racjonalista.pl/index.php/s,88
Co miałem tam to dałem Jak pojawia się następne to podeslę.

W tekście podziękowania umknęły polskie znaki.
20-11-2009 13:01 
 Ocena 1 na 1
TyDraniu (6569 punktów)
>W jaki sposób można zastrzec sobie anonimowość, nie wpłacając online, tylko zwyczajnie po staremu na konto za pośrednictwem np. Poczty Polskiej?

Jest tam chyba linijka "Tytułem:". Tam można wpisać, co się chce.
Meretseger (61860 punktów)
>>W jaki sposób można zastrzec sobie anonimowość, nie wpłacając online, tylko zwyczajnie po staremu na konto za pośrednictwem np. Poczty Polskiej?
>Jest tam chyba linijka "Tytułem:". Tam można wpisać, co się chce.
Dziękuję Jest taka linijka, dopiszę sobie "zastrzeżenie anonimowości".
(Alicja)Duda (25557 punktów)

>>Jest tam chyba linijka "Tytułem:". Tam można wpisać, co się chce.
>Dziękuję Jest taka linijka, dopiszę sobie "zastrzeżenie anonimowości".

Ale żeby nie mieli problemów z Urzędem Skarbowym powinno też być słowo "darowizna"
M.M.M (1158 punktów)
>>>Jest tam chyba linijka "Tytułem:". Tam można wpisać, co się chce.
>>Dziękuję Jest taka linijka, dopiszę sobie "zastrzeżenie anonimowości".
>Ale żeby nie mieli problemów z Urzędem Skarbowym powinno też być słowo "darowizna"
>

Za późno piszesz...
---
Mariusz Agnosiewicz (moderator)
>Generalnie projekt pt. Racjonalista to jest moim zdaniem projekt wciąż z bardzo dużym niewykorzystanym potencjałem, marnującym się przez to, że pewne rzeczy trzeba sprofesjonalizować.

Aha, o potencjale Racjonalisty m.in. świadczy nasz PageRank: pl.wikipedia.org/wiki/PageRank który wynosi 6 punktów. Dla porównania Wirtualna Polska pagerank ma 7 - a porównajmy sobie o ile większy zasięg ma portal WP. Treści więc mamy bardzo mocne, ale samo funkcjonowanie portalu musi być zrobione bardziej profesjonalnie niż obecnie.
20-11-2009 14:45 
 Ocena 2 na 2
M.M.M (1158 punktów)
> Generalnie projekt pt. Racjonalista to jest moim zdaniem projekt wciąż z bardzo dużym niewykorzystanym potencjałem, marnującym się przez to, że pewne rzeczy trzeba sprofesjonalizować.

Za rozwojem jestem jak najbardziej. Ale za profesjonalizacją opowiadam się już ostrożniej... Dla mnie Racjonaliście bliżej do serwisów społecznościowych niż profesjonalnych portali specjalistycznych. Sam czuję się odpowiedzialny za treści; redukcję do roli biernego odbiorcy odbiorę negatywnie. Wiem, że piszę na zapas i być może całkiem niepotrzebnie podnoszę wątpliwości...

A propos zmian i efektywności portalu - dostaję, bo taką opcję odhaczyłem zakładając konto - newsletter MYSLnick. Nie czytuję go jednak wcale, bo jest a) potwornie długaśny, b) powtarza treści z portalu. Czy jest na ten materiał w jego obecnej formie zapotrzebowanie?
20-11-2009 15:42 
 Ocena 1 na 1
lotrek (14275 punktów)
>Czy jest na ten materiał w jego obecnej formie zapotrzebowanie?
Otrzymuję go (MYSLnick) i mam wszystkie wydania od 2003 roku. Nie czytam wszystkiego, tylko to co mnie akurat zainteresuje. A jest tego sporo, rozsyłam też go do przyjaciół zagranicę, zupełnie nie związanym z naszym Forum, którzy bardzo sobie to chwalą.


Religia jest westchnieniem uciśnionego stworzenia, sercem nieczułego świata, jest duszą bezdusznych stosunków. Religia jest opium ludu (K. Marks)
Mariusz Agnosiewicz (moderator)
>Dla mnie Racjonaliście bliżej do serwisów społecznościowych niż profesjonalnych portali specjalistycznych.

To interesujące, że podkreślasz aspekt społecznościowy portalu i on jest na pewno szalenie ważny, aczkolwiek także w tym kierunku można rozwinąć Racjonalistę, może ktoś coś zaproponuje, obecnie nie przykładaliśmy do tego istotnej uwagi.

Nie da się jednak ukryć, że Racjonalista obecnie jest przede wszystkim czasopismem internetowym - publikacje artykułów są centrum działalności Racjonalisty na którym też opiera się jego powodzenie.

To nijak jednak nie przekreśla szerokiego udziału użytkowników w kształtowaniu jego treści, nie tylko poprzez forum i komentarze do tekstów, ale i poprzez własne publikacje - każdy może zamieścić u nas swój tekst, jeśli jest na pewnym poziomie merytorycznym. Ale także poprzez możliwość dodawania przez czytelników wiadomości, nowin naukowych, linków do stron i innych artykułów.

Publikują u nas zarówno nastolatki jak i emeryci. Aczkolwiek przydałoby się lepsze wyprofilowanie treści bardziej podstawowych od bardziej zaawansowanych, czyli np. poprzez utworzenie podserwisów. Projekt Młody Racjonalista stanął a to ciekawa inicjatywa była. W ramach Racjonalisty powinny koniecznie powstawać podserwisy.

>Sam czuję się odpowiedzialny za treści; redukcję do roli biernego odbiorcy odbiorę negatywnie.

Przez profesjonalizację nie to miałem na myśli, aby w jakikolwiek sposób ograniczać wpływ użytkowników na treści. Chodzi o wzbogacenie możliwości a nie jakieś ograniczenie funkcjonalności. Wraz z tą profesjonalizacją można się raczej spodziewać wzrostu możliwości czytelników niż ograniczenia.

>A propos zmian i efektywności portalu - dostaję, bo taką opcję odhaczyłem zakładając konto - newsletter MYSLnick. Nie czytuję go jednak wcale, bo jest a) potwornie długaśny, b) powtarza treści z portalu. Czy jest na ten materiał w jego obecnej formie zapotrzebowanie?

Wydaje mi się, że tak, ale nigdy nie było tutaj jakichś większych głosów na ten temat. Dla często odwiedzających serwis biuletyn jest średnio użyteczny, ale dla tych rzedziej odwiedzających ma sens jak najbardziej, a nie wszyscy nasi czytelnicy śledzą nas codziennie, a wówczas łatwo mogą przegapić ważne treści.

Poza tym zwróć uwagę, że treści powtarzające się to zbiór nowości, natomiast pierwsza sekcja na samej górze biuletynu to aktualności i ogłoszenia, które często są publikowane wyłącznie w biuletynie, więc przez czytanie tylko Racjonalisty można minąć pewne istotne treści i komunikaty.
Mariusz Agnosiewicz (moderator)
Wiem, że powinienem częściej wysyłać biuletyn: co tydzień lub co dwa, wtedy rozmiar były bardziej umiarkowany, ale zwyczajnie nie znajduję na to już czasu, czasami nawet raz w miesiącu nie udaje mi się go przygotować. Ale wobec coraz liczniejszych głosów o przeciążeniu biuletynu postaram się wysyłać go raz na dwa tygodnie, choć nie wiem czy uda mi się tę obietnicę zrealizować
M.M.M (1158 punktów)

>To interesujące, że podkreślasz aspekt społecznościowy portalu i on jest na pewno szalenie ważny, aczkolwiek także w tym kierunku można rozwinąć Racjonalistę, może ktoś coś zaproponuje, obecnie nie przykładaliśmy do tego istotnej uwagi.

   Nie przykładaliście? Miałem zupełnie inne wrażenie. Może więc zdefiniujmy znaczenie słowa "społecznościowy", w jakim go użyłem. Źródłosłowia szukać tu należy w terminie społeczeństwo a nie społeczność. Społecznościowy jako zajmujący się sprawami społeczeństwa a nie jako grupujący pewną ograniczoną społeczność.
   Na Racjonaliście miałem okazję w ciągu kilku ostatnich miesięcy częściej być aktywnym członkiem społeczeństwa poprzez uczestnictwo w akcjach dotyczących konkordatu, krzyży, policjanta z Bieszczad, etc. Nie uczestniczyłem, choć też propagowaliście, w MAiA w Krakowie. Miałem okazję jako obywatel brać udział w dyskusjach o ważnych obywatelskich sprawach. Traktowałem Racjonalistę jako katalizator społecznych akcji i ośrodek kształtowania opinii - jak w sprawie Sokółki. Tak też zrozumiałem misję PSR. Sama działalność publikacyjna to za mało aby rościć sobie pretensje do zmieniania rzeczywistości.
Nie oczekuję, że Racjonalista stanie się portalem społecznościowym w rozumienia wymieniania zdjęć, linkowania znajomych czy komentowania każdych pięciu minut życia. Broń Was Boże!

>Nie da się jednak ukryć, że Racjonalista obecnie jest przede wszystkim czasopismem internetowym - publikacje artykułów są centrum działalności Racjonalisty na którym też opiera się jego powodzenie.

   Nie da się ukryć, że publikacje są ciekawe i wartościowe. Ale źródeł sukcesu upatrujemy gdzie indziej.

>Publikują u nas zarówno nastolatki jak i emeryci. Aczkolwiek przydałoby się lepsze wyprofilowanie treści bardziej podstawowych od bardziej zaawansowanych, czyli np. poprzez utworzenie podserwisów. Projekt Młody Racjonalista stanął a to ciekawa inicjatywa była. W ramach Racjonalisty powinny koniecznie powstawać podserwisy.

   Zgadzam się. Niektóre teksty zupełnie mnie nie interesują. Inne przekraczają mój poziom percepcji (głównie z powodu niedostatków mojej wiedzy). Profilowanie pomoże.

>>Sam czuję się odpowiedzialny za treści; redukcję do roli biernego odbiorcy odbiorę negatywnie.
>Przez profesjonalizację nie to miałem na myśli, aby w jakikolwiek sposób ograniczać wpływ użytkowników na treści. Chodzi o wzbogacenie możliwości a nie jakieś ograniczenie funkcjonalności. Wraz z tą profesjonalizacją można się raczej spodziewać wzrostu możliwości czytelników niż ograniczenia.

   No, no. Już mi się podoba.

>Poza tym zwróć uwagę, że treści powtarzające się to zbiór nowości, natomiast pierwsza sekcja na samej górze biuletynu to aktualności i ogłoszenia, które często są publikowane wyłącznie w biuletynie, więc przez czytanie tylko Racjonalisty można minąć pewne istotne treści i komunikaty.

   Przeraża jego długość. Ostatnio mam więcej czasu w pracy i okazję do bieżącego śledzenia portalu. Zacząłem od newslettera, ale jego rozmiar powodował reakcję wręcz alergiczną. Spodziewam się (ba! mam nadzieję), że znów czasu będę miał mniej i MYŚLnick może stać się dobrym sposobem na śledzenie działalności portalu.
---

Wróć do listy wątków działu Sprawy portalu
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365