Racjonalista - Strona głównaDo treści
Dell - US biznes po polsku

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Gospodarka i ekonomia
NapisanoAutorTytuł
02-12-2009 20:50kulka_na_mole (20109 punktów)
(zablokowany)
Dell - US biznes po polsku
Ocena 2 na 2
Polsko-irlandzka wojna o Della:
Urzędnicy są na każde zawołanie Della. Gdy w piątek po południu dostają e-mail z listą pytań o rynek pracy w Łodzi, zbierają dane i piszą raport do nocy. Dowodzą, że Dell bez problemu znajdzie pracowników za 8 zł za godzinę. W Irlandii za taką samą pracę Amerykanie płacą 8 euro.

Amerykanie dyktują warunki: uprzątnijcie teren na swój koszt, zróbcie ogrodzenie. Prezydenci Jerzy Kropiwnicki i Tomaszewski zaciskają zęby i spełniają wszystkie.

Dell mnoży żądania: zbudujcie nam drogę do działki. W 20 tygodni miasto buduje w polu ponad pięć kilometrów dwujezdniowej, oświetlonej drogi. Kosztowała 140 mln zł; roczny budżet Łodzi na wszelkie inwestycje wynosił wtedy 200 mln.

Dell liczy na pomoc publiczną od Polski - dotacje i zwolnienia z podatków. Rząd w końcu obiecuje Amerykanom w sumie 216 mln zł: w tym 140 mln w gotówce, które Dell dostanie w kilku transzach do 2012 r.

Na konferencji prasowej Nicky Hartery z Della zapewnia, że o wyborze Łodzi nie decydowały wcale subwencje ani zwolnienia podatkowe: - To ostatnia rzecz, którą analizujemy. Kluczową rolę odegrało położenie Łodzi i zasoby ludzkie.

Tymczasem wkrótce okaże się, że przedstawiciele Della niemal codziennie dopytują w Ministerstwie Gospodarki, kiedy w końcu dostaną dotację.

W grudniu 2007 r. z taśmy schodzi pierwszy łódzki laptop Della. Kolejne - co sekundę.

Na oficjalne otwarcie fabryki w styczniu 2008 r. przyjeżdża założyciel amerykańskiego koncernu Michael Dell.

Umowa z Polską zabrania Dellowi sprzedaży lub zamknięcia fabryki, ale tylko jeśli dostanie od rządu pomoc publiczną.
(źródło)

Przełomowa decyzja KE: Dell dostanie obiecane 216 mln pomocy:
Jest decyzja! Komisja Europejska zgodziła się, by amerykański inwestor otrzymał pomoc publiczną. By przyciągnąć producenta komputerów do Polski, nasz rząd obiecał 216 mln zł w gotówce i zwolnieniach z podatków.
(źródło)

Amerykański producent komputerów sprzedaje swoją fabrykę w Łodzi.:
Właścicielem fabryki Della w Łodzi ma stać się wkrótce tajwańska firma Foxconn. Dell planuje przenieść na jej rzecz prawa własności łódzkiego zakładu - poinformował w środę PAP rzecznik prasowy Della w Polsce Rafał Branowski.
(źródło)

140 mln zł za budowę drogi, 216 mln zł dotacji z budżetu państwa.
Działka 100 ha - 2 lata temu ok. 30 zł/m2, czyli 30 mln zł. Uprzątnięcie terenu - powiedzmy, że koszty do pominięcia.

Razem ok. 390 mln zł z budżetu państwa. To koszty.
A zysk? Niecałe 2 tys. osób mających pracę przez 2 lata. Ale czy to na pewno zysk?

Państwo Polskie płaciło tym pracownikom po 8125 zł/mies. przez 2 lata.

W 2009 r. miesięczny zasiłek dla bezrobotnego wynosi 575 zł.

Na budowie fabryki Dell'a budżet państwa tracił ok 7 tys. zł/mies.

Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Andrzej Wendrychowicz (6624 punktów)
Nie potrafię zweryfikować przytoczonych danych. Zakładam zatem, że tak było. Miałbym głównie pretensje do polskich negocjatorów, że nie zastrzegli w umowie z Dellem stosownych (czyli odpowiednio wysokich) odszkodowań za niewywiązanie się z umowy. Inwestycje zagraniczne - owszem, ale z sensem i ołówkiem w ręku. Dell, jak każda wielka korporacja ma głęboko w d... wszystko inne, poza własnym interesem. Jeśli w USA prawnicy potrafią wydobyć miliardowe odszkodowania dla swoich klientów od np, koncernów tytoniowych, to może warto takiego jednego zatrudnić w polskim rządzie. Puściłby taki mecenas wiarołomnego Della w skarpetkach.
02-12-2009 23:30 
 Ocena 2 na 2
kanik (3636 punktów)
(zablokowany)
Święte słowa, wynająć jakąś dobrą kancelarię prawną z USA i pojechać z dziadami. W innym wątku poruszyłem temat dotacji, sprawdziło się jak nic w tym przypadku. A potem rząd się chwali : inwestycje się zwiększyły o x %, a że dopłacamy do tego interesu, kto tam do tego dojdzie. Ważne aby lud widział inwestycje.

I tak oto polski podatnik na własnym garbie sponsoruje Dell'a. Tak to się kończy gdy gospodarką (generalnie czymkolwiek) zajmują się politycy.
rexus (2343 punktów)
...przed szkodą i po szkodzie głupi.
Ale to normalne, kiedy za robienie interesów biorą się urzędasy.
02-12-2009 23:33 
 Ocena 1 na 1
DKnoto (982 punktów)
>...przed szkodą i po szkodzie głupi.
>Ale to normalne, kiedy za robienie interesów biorą się urzędasy.
>
Taa, doświadczyłem tego kiedyś boleśnie na własnej skórze. Przegrałem kiedyś bój o kontrakt z zachodnią firmą, niby nic dziwnego, ale oficjalnym powodem było to, że nie przetłumaczyłem dokumentacji do urządzeń na nasz rodzimy język. I nie przejmowałbym się tym zbytnio bo po dwóch latach musiałem ten system jednak dostarczyć, zachodni się "nie sprawdzał". Niby nie powinienem narzekać, przecież na tym zarobiłem Jakaż była moja konsternacja kiedy zobaczyłem, że system, który wygrał jest cały w obcym języku, a nawet dwóch, dokumentacja do sprzętu i oprogramowania dla użytkownika jest po angielsku a dokumentacja wewnętrzna oprogramowania jest po niemiecku!.
07-12-2009 19:50 
 Ocena 1 na 1
diogenes (42753 punktów)
>Ale to normalne, kiedy za robienie interesów biorą się urzędasy.

Politycy - nie. Urzędasy - nie. A jak się za biznes biorą biznesmeny, to ludziska prędzej czy później wychodzą na ulicę. He, he.


Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania.
rexus (2343 punktów)
>>Ale to normalne, kiedy za robienie interesów biorą się urzędasy.
>Politycy - nie. Urzędasy - nie. A jak się za biznes biorą biznesmeny, to ludziska prędzej czy później wychodzą na ulicę. He, he.
>
Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania.

Bo się do organizowaniu w wychodzeniu na ulicę najwidoczniej specjalizują, a nie we współpracy i twardym postanowieniu.

Wróć do listy wątków działu Gospodarka i ekonomia
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365