Racjonalista - Strona głównaDo treści
Istota bóstwa - konstruktywizm

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Bazgroły
NapisanoAutorTytuł
21-02-2010 19:17aspagnito (538 punktów)
(zablokowany)
Istota bóstwa - konstruktywizm
Nowa jakość, choć wcale nie taka nowa - konstruktywizm.
Ta idea zakłada, że "prematuralny" człowiek robi wszystko, co w jego mocy i robi to najlepiej jak potrafi. Daje się jednak skusić na tabu - uznaje, iż coś jest mu nadrzędne, co od tej pory jest dlań świętością - tu rozpoczyna się cała "schiza". To coś odbiera mu rację robienia tego, co najlepsze, ale daje perspektywę podporządkowania. Jest w każdej istocie sto razy bardziej powalone, niż możnaby to sobie uzmysłowić.
Można to zawrzeć w słowach:
"To człowiek czyni liczbę, a nie liczba człowieka".
Choć lepiej by to zabrzmiało:
"To człowiek czyni tajemnicę, a nie tajemnica człowieka"
Jeśli rządzi Tobą tajemnica.. to możesz się z tego uwolnić.. ale nie licz, że będzie łatwo. Jeśli spaprałeś sobie życie, by "było Ci łatwiej".. to musisz je sobie o wiele bardziej spaprać, żeby tworzyć bajki, a nie po to, by to bajki tworzyły Ciebie.
"To człowiek tworzy bajki, a nie bajki tworzą człowieka"
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Głąbiński (3538 punktów)
>Nowa jakość, choć wcale nie taka nowa - konstruktywizm.
>Ta idea zakłada, że "prematuralny" człowiek robi wszystko, co w jego mocy i robi to najlepiej jak potrafi. Daje się jednak skusić na tabu - uznaje, iż coś jest mu nadrzędne, ... To coś odbiera mu rację robienia tego, co najlepsze, ...
>"To człowiek tworzy bajki, a nie bajki tworzą człowieka"
Zajrzałem do Wikipedii i mam wątpliwości, choć przytoczone wyżej, końcowe zdanie posta można różnie tłumaczyć. W każdym bądź razie NOWEJ JAKOŚCI w konstruktywizmie, czy to w wersji wiki, czy opisanej przez aspagnita, nie widzę.


Stach M. G.

Wróć do listy wątków działu Bazgroły
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365